29 Mart 2017: Çarşamba
Gölge

SSD Diski Sonunda Aldım

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
Teknoloji 23 Şubat 2012 5 3.560  
Bu Kişisel Blog'da 551 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Tamı tamına 1 ay önce şurada açmış olduğum konuda siz değerli arkadaşlarımın yorumlarını almak istemiştim. Sağolsun Data Servis {rıza} ve tyler78 nickli arkadaşlarım beni bu konuda bilmediklerimi de öğretmiş oldular. Onların vesilesi ile az-çok aydınlanmış oldum. Fakat içime sinmeyecek bir şekilde malesef ki SSD diski aldım ! Niye malesef diyorsanız hemen söyleyim. Ben laptop‘umda hem SSD+hemde laptop’un kendi orijinal hard diskini depo alanı olarak kullanmak istemiştim o yazı da belirttiğim gibi. Malesef evdeki hesap çarşıya uymadı. Şu an laptop’umda sadece SSD disk takılı durumda.

Diğer hard diskide dönüştürücü vasıtasıyla bilgisayardan bağımsız bir şekilde kullanıyorum. Biraz zor oluyor bu şekilde fakat bunun da bir çözüm yolunu bulacağım inşallah. Şimdi olumsuz gibi görünebilir dediklerim fakat şimdi esas konu sizlerinde merak edebileceği üzere diskin performansı olacak. SSD tercihini OCZ firmasının Agility 3 120 GB kapasiteli serisinden yana yaptım. Vertex 3 serileri inanılmaz pahalı. Vatan’da haftasonu indirimi vardı bu sefer kaçırmak istemedim.

Performansına gelecek olursak diskin beni inanılmaz derecede şaşırttı. Şimdi ise diskin bende bıraktığı deneyimleri sıralayacak olursam özetle şu şekilde diyebilirim:

Bilgisayar açılışı {sıfırdan} 22 sn’de açılıyor. Bu eski laptop ve hard diske göre inanılmaz bir rakam oldu benim için. Hatta karşılaştırma yaptım. Eski bilgisayar 74 saniyede OCZ disk ile Asus 22 sn‘de açıldı. Aradaki farkı siz hesap edin !
Windows derecelendirme puanına pek inanmıyorum çünkü gerçekten gerçek değerleri vermiyor sadece yüzeysel değerlendiriyor. Eski diskte 5,5 olan windows puanı şu an OCZ disk ile 6,4 puan vermekte
CCleaner benim vazgeçilmez programımdır. Eskiden analiz dediğimde {genel olarak, yoğun kullanım değil} 7-8 saniyede analiz edip yine bir 7-8 saniyede temizlerdim çerezleri. Şimdi ise 2 saniyede analiz yapıp 1 saniyede temizliyorum çerezlerimi 🙂
Eskiden saniyelerce beklerdim bilgisayarın kapanmasını. Şimdi sadece 3 saniyede bilgisayar kapanıyor, bu çok iyi oldu.
En gıcık tarafı eskiden sürekli beni rahatsız eden sesler çıkarırdı hard disk. Daha çok geceleri bir iş yaptığımda bu sesler sizi harbi harbi ayar edebiliyordu ama şu an ses adına denebilecek hiçbir şey yok. Çünkü ses denen bir olay yok 😀
Photoshop programını eskiden 8-9 saniye civarında açarken şimdi 3-4 saniye arasında açabiliyorum

Şimdilik bunları gözlemledim. Oyun felan deneyemedim çünkü tüm oyunlarım diğer harddiskim de kayıtlı. Buna da oyun atmaya insanın içi acıyor. Birde sanırım bilgisayarım sata 3’ü desteklemiyor 🙁 Diski eski diskin yerine taktırdım. Bilmiyorum belki de destekliyordur ama biz içini açmadık pc’nin. Sadece hard disk yuvalarını söktüler vatan’daki elemanlar. Zaten birde uyuz oldum ordaki bir herife sorma gitsin :S Adam sanki soru sormaya bile para alacak ! Şikayet edecektim ama içimdeki insan sevgisi işte. Neyse iki programla diskin okuma ve yazma performansını test ettim. Atto Disk Bencmark ve HD Tune isimli iki programda aldığım sonuçlar aşağıdaki gibi oldu. Test sonuçları şöyle bakın bakalım bu performanslar iyimi yoksa idare eder mi sayın okur ?

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "SSD {Solid State Disk} Almalı mıyım ?" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

5 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir