Sony Xperia S İnceleme

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :)
Sony Xperia S İnceleme

Tam olarak 31 mart’ta aldığım sony xperia s‘i sizler için detaylı olarak inceledim arkadaşlar. Bu incelemem vesilesiyle bu telefonu almayı düşünecek olanlar için bir fikir verebileceğimi düşündüm. Biraz bekledim çünkü tam detaylarıyla telefonu incelemek istedim kendimce. Her neyse bu yazımda sony xperia s‘i detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağım. Telefonu incelemeye geçmeden önce şu bilgiyi vereyim: “Telefon henüz teknoloji marketlerinde satılmıyor arkadaşlar.” Telefonu türkiye’ye yasal olarak getiren firma netcell olmuş. Netcell‘de Turkcell‘le anlaşmalı bir firma haliyle. Telefon ne yazık ki turkcell rom‘unu içinde barındırıyor ve yeni bir rom yüklemek istediğinizde telefonu önce root etmeniz gerekecek. Bence telefonu hemen almayın derim. Çünkü böyle bir işlemde telefon garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Bu bilgiyi de verdikten sonra hemen telefonun incelemesine başlayalım arkadaşlar.

Telefon’un Dış Görünümü ve Ekranı:

Sony Xperia NXT adını verdiği yeni nesil akıllı telefonlarından olan Xperia S modelinde bizleri 4.3 inç’lik mobile bravia engine destekli dev bir ekran karşılıyor. Bu ekranın 128 mm yüksekliği bulunuyor ve ekran çözünürlüğü 1280×720 yani HD bir ekran yönünde tercihini yapmış sony. Ekranın parlaklığı gerçekten iyi seviyede. Gün ışığında bile telefonunuza bakarken herhangi bir zorluk çekmiyorsunuz. Mobile bravia engine burada farkını hissettiriyor. Ayrıca ekran yoğunluğu 342 ppi seviyesindeki bu da diğer akıllı telefonlara göre bu çözünürlükte gerçekten iyi bir değer olarak dikkatimizi çekiyor. Telefonun dış görünümü ise oldukça şık. Ön tarafta menü,geri ve ev iconları kapasitif olarak yer verilmiş. Bu da uzun ömürlü olacağına işaret ediyor. Yukarı kısımda ise 720P HD video çekimi sağlayabilen kamera,ışık sensörü,uzaklık-yakınlık sensörü ve ahize yer alıyor. Telefonun arka tarafında 12 MP auto-focus‘lu kameraya,hoparlöre,led flaşa ve gürültü engelleyici mikrofona yer verilmiş. Arkadaki kapak iki elle yukarı doğru hafif bir hamle ile çıkabiliyor. Kapağı açtığınızda sadece micro sim bölgesini görebiliyorsunuz. Telefonun bataryası vidalanmış vaziyette ve 1750 MAH gücünde çalışıyor. Yani yedek batarya olayı da bu vesileyle tarihe karışıyor bu telefonda 🙂 Telefonun sol tarafında micro usb’ye yer verilirken sağ tarafta ise HDMI çıkışı, ses kontrol butonları ve kamera denklanşör butonu yer alıyor. Üst kısmında 3.5 mm’lik kulaklık jakı ve güç düğmesi bulunuyor. Alt tarafta ise sadece aparat bağlamanıza yarayan çıkıntı ve mikrofon yer alıyor. Telefonun genişliği 64 mm,kalınlığı 10.6 mm ve ağırlığı da 144 gram. Telefonun ayrıca elde tutulduğunda sağlamlık hissi verdiğini de unutmayalım. Ayrıca sony telefon kapağını policarbon denilen malzemeden üretmiş ve iddasına göre bu telefon kir ve toz tutmuyor. Kendi deneyimlerime göre bu iddaaları gerçekten doğru. Çünkü telefonu beyaz renk almama rağmen herhangi bir pislik ve kir tutmuyor. Tutsa bile silinince hemen temizleniyor -ki oda çok zor kirleniyor.

1 2 3 4 5 6

Telefon’un dış görünüşü ve ekranını geride bıraktıktan sonra şimdi de batarya süresi,telefonun sesi ve kamera özelliklerine geçebiliriz:

Telefonun Sesi,Batarya Süresi ve Kamera Özellikleri:

Telefon’un hoparlör seviyesi gayet net ve yüksek diyebilirim. Bundan önce birçok telefonumda ses konusunda hep şikayetim olmuştu fakat bu telefonda xperia kaltesini göstermiş yine. Telefonun arkasındaki hoparlörün altında çok hafif-küçük ve farkedilemeyecek büyüklükte bir çıkıntı koymuş. Bunun da nedeni telefonu masaya ya da herhangi sert bir yere telefonun arkası yere gelecek yere koyduğunuzda sesin etrafa yayılma gücünü daha da arttırıyor olması olmuş. Gerçekten telefonu o şekilde koyduğunuzda seste bariz bir şekilde artış gözlemledim. Aslında düz mantık olarak sesin boğulması gerekir o şekilde koyunca ama sony burada zekasını konuşturmuş.

Telefonun batarya ömrüne geçecek olursak açıkçası şöyle söylememde fayda var. Telefonumu ilk aldığımda şarj süresi inanılmaz az gidiyor ve telefondan daha bir şey anlamadan 2 gün içinde 4 defa şarj ettiğimi hatırlıyorum. Bunun tek nedeni Turkcell‘in kullanmış olduğu ROM‘dan kaynaklanmakta arkadaşlar. Özellikle altını çizerek belirttim ki alacak kişilerin kafası karışmasın diye. Telefon bataryası 1750 Mah gücünde fakat bu rom gerçekten telefonu aşırı yoruyor ve arkaplanda gereksiz turkcell uygulamalarını açık bırakarak şarjın kısa sürede bitmesine yol açıyor. Şu sıralar donanımhaber forumlarında bu konuyu takip ediyoruz. Yeni sürümler gelmiş telefona fakat biz ne hikmetse güncelleme yapamıyoruz. Bize turkcell’den aldığımız gibi gelen sürümün derleme numarası sonu “.62” ile bitiyor. Halbu ki avrupa’daki kullanıcılar da batarya konusunu şikayet etmiş olmalı ki onlara 62 sürümünden sonra sırasıyla “67 ve 73” güncellemeleri de gelmiş bulunmakta. Hatta bu güncellemeden sonra telefon aşırı performans artışı göstererek kendini aşmış adeta. Hatta ve hatta İngiltere‘deki bir kullanıcı tek şarjla 4.gününü geçirmiş. Hemde 3G modu aktifken… Gerisini varın siz hesap edin.

Kamera konusuna değinecek olursam telefonun 12 MP‘lik kamerası gerçekten hakkını veriyor. Exmor R sensörü fotoğraf çekimlerinde kendini fazlasıyla ön plâna çıkarıyor. Gündüz çok iyi çekimler yaparken gece bu dediğimi geri almak zorunda kalıyorum. Yine rom’dan kaynaklı kamera hataları mevcut malesef .62 sürümünde.. Bu hatalar dediğim gibi diğer versiyonlarda düzeltilmiş. Bazen kamera ile video yada resim çekmek istediğinizde ortam inanılmaz noise oluyor. Yani nokta nokta pikselleri görebiliyorsunuz. Tabi ki bu da yine yazılımsal bir hata olarak kabul ediliyor. Bu konuda tek umudumuz “Ice Cream Sandwıch” sürümünün resmi olarak Sony modellerine gelmesini beklemek olacak. Tabi şöyle bir muallaktayız. Xperia S 2012‘de çıktığı için doğal olarak güncellemeyi son alan telefonlardan birisi olacak ve ülkeden ülkeye de güncellemeler farklılık gösterecek. Artı olarak burada turkcell’in de rolü var. Bakalım ne derece de kullanıcılara önem veriyorlar göreceğiz. Dediğimiz ICS(ice cream sandwich) güncellemesi Haziran ayı gibi kullanıcılara sunulacakmış Bakalım gerçekten bu dedikler olacak mı hep birlikte göreceğiz. Telefonla çektiğim resimleri de paylaşayım ona göre fikir edinin arkadaşlar:

1 2 3 4 5 6 7 7

Bitirirken…

Açıkçası benim için çok keyifli bir inceleme yazısı oldu arkadaşlar. Biraz zahmetli oldu ama olsun. Ben bu yazıyı 4 günde bu hale getirrebildim. Yurdumuzun interneti yavaş olduğu için sadece resim ekleyebildim. Eve gidince Full HD video’da eklemeyi düşünüyorum youtube’a. Bu yazı deneyimlerime göre devam edecek arkadaşlar. Son olarak telefonun diğer dış görünüş resimleri ve teknik özellikleri ile birlikte bu yazımı burada noktalıyorum. Selametle kalın..

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Xperia S Teknik Özellikleri:

  • 128 x 64 x 10,6 mm, 144 gram
  • 4.3 inç Reality Display ve Mobile BRAVIA® Engine ile HD ekran (1280 x 720), + HD kayıt için 1.3 MP 720p ön kamera ve 1080p (Full HD) arka kamera
  • 1.5 Ghz çift çekirdek ve 32 GB dahili flash depolama
  • 12 MP arka kamerada Sony Exmor R™ mobil teknolojisi ve bekleme modundan 1,5 saniyede çekim moduna geçebilen Hızlı Çekim özelliği
  • NFC Yakın Alan iletişimi ve Xperia SmartTags.
  • DLNA kopya koruma sistemi ve HDMI bağlantısıyla Xperia S’i TV’ye bağlayarak BRAVIA Sync üzerinden uzaktan kumanda olarak kullanma desteği. Xperia S, Full HD uyumlu TV’lerde Full HD görüntü sağlar
  • 3B sweep panorama
  • 16 x Dijital Zoom
  • Müzik: 3B surround sound, PlayNow™ hizmeti, TrackID™ müzik tanıma, xLoud™ Experience
Beğen  1
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 126