Enes İLHAN\ İşten Çıkış Sürecim ve Sonrası

Öyle İşte.. 10 yorum 2.964 11 Ekim 2013

Evet sevgili dostlar yaklaşık olarak 3 küsür ay çalıştığım işimden ayrıldım. Hayatımdaki ilk iş tecrubesi böylece noktalanmış oldu. Nasıl oldu niye çıktın gibi sorular gelmeden ben hemen başlayayım. Malumunuz mutlu olmadığım bir şekilde çalışıyordum ve çalıştığım sürece kendimi huzurlu hissedemiyordum. İçimde çok fırtınalar koptu ama sabrettim. Hepsinde kendimi avuttum “biraz daha bekle biraz daha sabır et enes bugünlerde geçecek” diyerekten geçti günlerim. Sonrasında kardeşim olarak gördüğüm en samimi arkadaşım telefonla aradı bir gün.

Ben dedi 4 yıllık bölümümü bitirdim şimdi de çok şükür işe başladım dedi. Onun adına gerçekten çok mutlu olmuştum, o kadar sevindim ki hayırlı olsun felan dedim hemen. Seni de sevindireceğim enes dedi. Merak ettim sordum hemen hayırdır diye.. Kendisi özel bir dershane de sosyal bilgiler öğretmeni olduğunu eğer istersem benim de oranın ingilizce öğretmeni olabileceğimi söyledi. Heyecanlandım, elim ayağıma dolaştı. Sonrasında sevindim fakat biraz da tereddüt ettim. Verilecek ders sınıfları ilk ve orta öğretim 4567 ve 8. sınıflarmış.

Sonra baya bir tereddüt ettim acaba olur mu olmaz mı gibisinden. Oranın müdürü aradı uzun bir konuşmanın ardından beni ikna etti. İş yerimde zaten mutlu değildim benim için yeni bir heyecan olacaktı. Heyecandan ziyade hem işim hem maneviyatım doruklara çıkacaktı. İngilizcem süper değil, orta seviyeye yakındı. Kendisine de söyledim bak ben anadolu çıkışlı değilim ingilizcem çok iyi değildir diye. O da tamam dedi illa ingilizce bölümünü okuman gerekmiyor. Bizde ki kaynaklara çalışarak kendini geliştirir, zaten ilköğretim çocukları rahat anlatırsın dedi.

İçimde bir tereddüt bir kuşku, kendime olan güvenimi ve inancımı sorguladım. Sonunda kararımı verdim çıktım yola. Otobüsteki düşüncelerimin haddi hesabı yoktu. Hep dua ettim, Allah’ım ne olursun utandırma bana yardım et diye. Çocukların dersi erken başlayacaktı okullardan. 14 eylül’de ders başı yapılacaktı ben ise ayın 8’n de oradaydım. İkinci kez Ankara’ya gidiyordum ve çok da yabancı gelmedi. Gittiğim yer adeta dağın başı gibi bir yerdi. Merkezden 15 km ötede bir yerde ıssız fakat huzurlu bir yere gelmiştim. İki otobüs bi metro ile buluşmamız gereken yere gitmiştim.

Sonrasında kaynaklara bir an önce çalışmaya başladım. Her şey iyi de gidiyordu fakat bir süre sonra dershane’nin müdürüyle biraz ders çalıştık. Zaten ne olduysa ondan sonra oldu. Teleffuzlarımı beğenmedi kelime bilgin çok az dedi. Bu kadar tahmin etmiyordum deyince moralim sıfır oldu orada. Her şeyi göze alaraktan gittim ama malesef olmadı. 4 ile 5. sınıfları geçti ama 678. sınıfların kolay lokma olmadığını görünce ne ben hak etmediğim bir parayı alayım ne de çocukların günahına gireyim diyerekten kafamda bitirdim olayı.

Demek ki hayırlısı değilmiş diyerekten sineye çektim bu olayı. Eski iş yerimden öyle veya böyle çıkacaktım orada bir gelecek yoktu ama en azından taksitlerimi rahat ödüyordum. Belki de gerçekten hayırlı olan budur sevgili dostlar. Özel sektörde işlerin ne alemde olduğunu görünce arkama bakmadan kaçasım geldi. Rahat bir iş kesinlikle yok fakat çalıştığın süre ile aldığın para gerçekten bağdaşmıyor. Bende bu sene kpss‘ye hazırlanmaya karar verdim. Ön lisans mezunu olduğum için 2014‘ü bekliyordum. Bu sene artık benim için çok önemli hale geldi. Oturup çalışmayı ardından atanmayı bekleyeceğim allah’ın izniyle.

Şimdilik durumlar böyle sayın okur. Üzülüyor muyum ? Biraz üzülüyorum fakat tek üzüldüğüm artık bir uğraşımın olmaması. İş ortamından arkadaşlardan ayrılınca kendimi ormandaki ağaçlar kadar yalnız hissediyorum.. Evde oturunca ne kadar boşlukta olduğumu bir kez daha anladım. Çok sıkıcı geliyor artık evde oturmak. Dizi izlemekte sıktı film izlemek de. Her şeyin hayırlı olsun inşallah. Sabırla çalışmaya çalışacağım. Allah herkese hayırlı iş nasip etsin inşallah.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bize Nazar Değdi !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

11 Ekim 2013 - 16:37:35

Hayırlısı olsun abi. Vardır bunda da bir hayır.

11 Ekim 2013 - 17:24:02

Enes, öncelikle “ne ben hak etmediğim bir parayı alayım ne de çocukların günahına gireyim ” düşünceni tebrik ederim. Takdir ettim. İşinden ayrılmanın nasıl bir duygu yarattığını bilemem, tecrübe etmedim henüz ancak o boşluğa düşmek çok kötü birşey. Umarım en kısa zamanda güzel bir iş bulursun ve bu rahatsız edici durumdan kurtulursun. Dualarım senle 😉

umittopcan
11 Ekim 2013 - 17:48:25

Öncelikle bu duruma geçmiş olsun demek gerekli sanırsam. İşten ayrılman üzücü olmuş abi. Ben bile okula gittiğim halde, tatil günlerinde evde canım sıkılıyor. Tabi insan istemediği yerdede çalışamıyor. İnşallah karşına daha ne işler çıkar 🙂

Mahmut coşkun
11 Ekim 2013 - 19:08:43

Sevgili enes kardeşim,
Siz anladığım kadarıyla, hoşgörülü,alçak gönüllü ve insanların mutlu olması için elinden gelen her türlü iyiliği yapmayı seven bir delikanlısınız. Ayrıca özgür olmayı ve adaletli olmayı seven, kendini beğenmişleri sevmeyen çalışkan ve hayalleri olan birisiniz.
Çok samimi bir yazı yazma üslubun var. Mesela bu yazını çok beğendiğimi söyleyeyim.
Dert etme işten çıkmak belkide o kadarda kötü değil. değerlendirmesini ve karar vermesini bilirsen hayat fırsatlarla doludur.
Hayatta çok başarılı olman ve beni de dost arkadaşlarının arasına katman dileğiyle.
Tarsuslu hemşehrin Mahmut Coşkun.
Not: çalışkan Anteplileri çok sevdiğim için hemşehrim olarak görüyorum.

11 Ekim 2013 - 22:33:38

Senin adına üzüldüm. Umarım sınavını kazanır ve bir an önce atanırsın Enes abi.

11 Ekim 2013 - 22:46:29

Aslında en iyi kararı vermişsin abi KPSS’ye hazırlanarak. Ben de özel sektör diye diretiyordum fakat kiminle bu konuları konuşsam özel sektör düşünme dediler. Özel sektörden vazgeçme aşamasındayım. Hayırlısıyla DGS’yi kazanabilirsem çok iyi olacak.

Hakkında hayırlısı olsun abi.

11 Ekim 2013 - 23:59:36

@Atakan,
Öyle kardeşim sağolasın.
@Mehmet.C.,
Eyvallah mehmet teşekkür ederim. Bu evrelerden sende geçeceksin inşallah zamanla. Benim için sanırım en iyi ihtimal sınavı kazanmak gibi duruyor. Bakalım zaman ne gösterecek.
@umittopcan,
İnşallah ümitcim. Dediğim gibi çok üzülmüyorum sadece geçici bir boşluğa düşmüş gibiyim.
@Mahmut coşkun,
Hocam bu yorumunuz beni gerçekten çok memnun etti. Sizi hiç tanımıyorum ama siz beni yazılarımdan hemen tanımışsınız. Sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi olmuş çok garip.. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Sizi samimi bulduğum dostlarımın arasına almaktan onur duyarım. İnşallah bir gün tanışmak dileğiyle, saygılar.
@kralizasyon,
İnşallah ahmet. Çok üzülmene gerek yok kardeşim dua etsen yeterli benim için 😉
@Usluer,
Özel sektörde tutunmak için hem çok orijinal kimsenin sektörde bilmediği fakat senin onu bir şekilde getirip tutunmasını sağlaman gerek, hemde kendi işinin kurucusu olman gerek bana göre. Bu ikisine sahip olursan eğer ismail çok güzel paralar kazanılabilir ama hep bir bıçak sırtındasın. O yüzden özel sektör kapalı kutu gibi. İnşallah hakkında hayırlısı olur kardeşim. Zamanında bende girmiştim DGS’ye. Mantık sorularına çalışmamakla çok büyük hata ettim. Diğer soruları türkçe vs herkes yapıyor zaten. Yerinde olsam şimdiden dgs’nin mantık sorularına çalışmaya başlardım kardeşim. Neyse hepimizin hakkında hayırlısı olsun inşallah.

25 Ekim 2013 - 19:01:22

Bu yıl aynı sınav için çabalıyoruz desene Enes. Ben pek çalışma temposuna giremesem de umarım sen de durum farklıdır.Böyle olması gerekiyormuş demek ki, böyle olmuş. İnşaAllah bundan sonra her şey gönlünce olur 🙂

26 Ekim 2013 - 01:00:26

Hmm öyle mi ? Demek sende KPSS’ye hazırlanacaksın bu sene münzevi. Allah şimdiden yardımcımız olsun. Çalışma temposuna bende henüz giremedim ama önümüzde telafi etmek için neredeyse 11 ay felan var. İnşaAllah en güzel biçimde hazırlanıp, hayırlı bir şekilde atanırız. Senin için de inşaAllah her şey gönlünce olur. Yorumun için de çok teşekkür ediyor geçmiş yazılarını bir bir özlemle okuyorum 🙂

kalpsiz
17 Kasım 2013 - 16:20:59

Hayırlısı be gülüm aynı dertten müzdaribiz…