25 Mart 2017: Cumartesi
Gölge

İpad Mini’yi Aldım

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
İnceleme 13 Aralık 2012 20 9.252  
Bu Kişisel Blog'da 550 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Sonunda deli gibi arayıp bulamadığım ipad mini’yi almış bulunmaktayım ve şimdi kullanıyorum. Öncelikle aldığım ter TVT bilgisayar diye bir yer. Açıkçası güvenemedim bu siteye çünkü daha önce hiçbir yerde ismini duymamıştım. Merkezi Antalya‘da olan apple distibitörlüğü olan bir firmaymış. Neyse alayım mı almayayım mı derken dayanamadım sipariş verdim. Kredi kartı ile alacaktım fakat dediğim gibi güvenemedim. Bende kapıda ödeme yöntemini seçtim. Sağolsunlar çok ilgili davrandılar. Hem sipariş öncesinde hemde sipariş sonrasında. Açıkçası böyle ilgili davranacakları hiç aklıma gelmezdi. Kapıda ödeme ile 848 TL’ye aldım. 2 günde ulaştı elime.

İlk İzlenimlerim:

İlk defa bir apple kullanacağım için kutuyu açarken itiraf edeyim heyecan yaptım. Kutuyu açınca malzeme tasarımı çok hoşuma gitti bunu belirteyim. Elde tutuş hissi çok iyi bi kere. Yalnız ekranın retina olmayışı beni hayal kırıklığına uğrattı. Biliyorum bundan sonra retina ekranlısını da çıkarırlar hatta yorumlarda bir arkadaş söylemişti. İncelemesini donanım haber‘den izledim. Yalnız ekranın retina olması benim için önemli değildi. Çünkü ben bunu bir test cihazı olarak aldım. Ekranın kalitesizliği tıpkı samsung’un pentile dizilimine benziyor. Onda da böyle 1520 cm uzaklıktan baktığınızda pikselleri görebiliyordunuz. İşte bu ipad mini’de de mevcut. Bu benim canımı çok sıkar.

– Cihazın Eksileri:

Samsung galaxy nexus’u satmanın en önemli nedenlerinden biride buydu zaten. Her neyse cihazla ilgili deneyimlerime devam edeyim. Menüsü bana karışık geldi. Android’den sonra ios’u kullanmak açıkça bende hayal kırıklığı yarattı. Uygulamaların azlığı ve app store’un beklediğimden kötü çıkması sonucu çok tatminkar olamadım. Acaba ipad olduğundan mı uygulamalar daha az yada kısıtlı bilemiyorum. En basitinden instagram’ın ipad versiyonunu bulamadım. Ayrıca maçkolik, misli ugulamalarının da ipad versiyonu yok. Sadece bilyoner var o da istediğim gibi değil. Ayrıca çoğu uygulama ücretli. İşin kötü tarafı ücretsiz seçeneğini seçerek ücretsiz uygulamaları filtreleyemedim. Bilgisayarda itunes’a girdiğimde mağazaya girince ücretsiz seçeneği mevcut ama ipad’de göremedim ben. Birde müzikleri felan ipad’e atmak çok zor oldu. Bunun içinde internette ayrı bir araştırma yapmak zorunda kaldım.

+ Cihazın Artıları:

Ekran hassasiyeti ve hoparlörünü çok beğendim. Ayrıca dış malzeme kalitesi ve kulaklık çıkışı muhteşem. Kulaklıktan müzik dinlerken kulaklıklardan öyle bir ses geliyorki şaşırmamak mümkün değil. Etraftakileri çok rahatsız ediyor bu ses 🙂 Bunun dışında ipad’e özel yapılan gazetelere bayıldım diyebilirim. Şimdiye kadar 4 gazete indirdim ve hergün ücretsiz okuyorum. Bu çok çok güzel. Bildiğiniz bayiden aldığınız gazeteyi mini ipad’de okumak çok büyük bir keyif. Oyunlarda yine cihazın muhteşem yönlerinden. Yalnız android marketteki birçok ücretsiz oyun app store’da para ile satılıyor. Biraz araştırma yaptım ve bu cihaza jailbreak yapmayı düşünüyorum. Ancak bu şekilde oyun keyfine varabilirim belki. Çünkü bu yöntemle ücretli uygulamalarda ücretsiz bir şekilde inebiliyormuş. Emeğe karşı büyük saygısızlık ama ben bunu deneme amaçlı yapıcam 🙂

Şimdilik bu cihaz hakkında anlatabileceklerim bunlar. Ha birde şarj süresi 10 saat deniyor bu cihaz hakkında. Evet gerçekten 10 saat gidiyor şarjı. Bizzat denedim ve gördüm. Kısacası şunu diyebilirim. Eğer benim gibi ios dünyasını keşif etmek ve can alıcı uygulamaları buradan takip etmek istiyorsanız çok güzel bir seçenek. Buna ek olarak ben 4G’lisini bilerek almadım. Çünkü bu cihazla internete girmek baya kota harcattırır insana. Bende android hotspot yardımıyla internete çok acilse yine bu cihazdan yararlanabilirim düşüncesiyle sadece wifi olanını aldım. Cihazın kamerasını dış mekanda test etmedim ama kameranın başarılı olduğunu söyleyebilirim. Flaşının olmaması bir dezavantaj olsa da bunun bir strateji örneği olduğunu biliyorum. Zaten maliyetin düşük olması bir şeylerin kısılmasıyla olur. Apple firması da maliyetleri kısarak fakat malzeme kalitesinden yine ödün vermeyerek böyle bir cihaz çıkarmış.

Aldığım için pişman mıyım ? Tabi ki değilim. Sonuçta büyük beklentiler beklemeyerek ve deneme amaçlı aldığım bir cihaz. İpad için uygulamalar artarsa çok daha güzel olur kanaatindeyim. Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sony Xperia S İnceleme 2" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

20 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir