24 Mart 2017: Cuma
Gölge

Blogger Sayfa Sayaç Eklentisi {Reklamsız}

Bu yazı 3 sene [3 seneden daha eski de olabilir] veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olması çok olası. Herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bana buradan bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz :) Enes İLHAN
Blogger İpuçları 18 Kasım 2010 26 16.816  
Bu Kişisel Blog'da 550 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Blogger‘ın en büyük sorunlarından bir tanesi yazıların ne kadar okunduğunu gösteren doğru düzgün bir eklentisinin olmaması herhalde. Daha doğrusu doğru düzgün demek de yanlış olur. Çünkü Blogger’ın orijinal olarak böyle bir eklentisi hiç olmadı. Yeni getirilen eklentisin de ise sadece Blogger Kontrol Paneli‘nden yazıların kaç defa okunduğu görünüyor.O da henüz beta aşamasında bana göre. Çünkü sadece en çok okunan 10 yazıyı gösteriyor ve tüm yazılarımızı da listelemiyor ! İşte tam bu devre de bugün sizlere tanıtacağım sayfa sayaç eklentisi görev yapmaya başlayacak..

Bu eklentiyi eminim birçok yerde görmüşsünüzdür. Fakat eklentiyi kurduktan belli bir süre sonra sayaç linki hata veriyordu. Hatta eklentiyi kurmadan bir çoğu da çalışmıyordu zaten ! Çalışanların bir kısmının da reklamlı olup kendi linklerini koyan insanlar tarafından yapıldığını düşünecek olursak bu eklenti tam size göre olmuş oluyor. Ben yaklaşık 34 gündür sorunsuz bir şekilde stabil olarak kullanıyorum. Bu eklentiyi hazırlayan Blogger Counter blogunun sahibi Barış Bey‘dır. Kendisi sitesinde bu eklentinin ücretli olduğunu belirtmiş sizinde göreceğiniz üzere.  23 gün önce ki konuşmalar sayesinde sağolsun Barış hocam bana çok yardımcı oldu ve sıfırdan bir eklenti kurmama olanak tanıdı hemde ücretsiz ! Bende ücretsiz olan bu eklentiyi siz değerli ziyaretçilerime sunmak istedim..

Eklenti henüz beta aşamasında. Vakit bulduğumda bu eklentinin çok daha ayrıntılı bir şekilde yapılmış halini de sizlere sunmak isterim. Ama öncelikle “eldekiyle yetinme” deyimiyle size bu eklentinin de yazılarınızı çok güzel sayacağı garantisini veriyorum.. Eklentinin temeli PhpMysql‘e dayanıyor aslında. Basit gibi görünen fakat bir o kadar da karışık bir kod satırıyla çalışıyor eklentimiz. Biz barış hocamla konuştuk ve eğer bu eklentiye talep fazla olursa çok ama çok cüzi bir miktarla 2 $‘a satmayı düşünüyoruz. Para ödendikten sonra da kurulum klavuzunu satın alan kişiye Türkçe ve İngilizce olarak sunmayı düşünüyoruz. Kurulum dosyasını da pdf formatında sunmayı düşünüyoruz eğer talep fazla olursa. Bugün anlatacağım eklenti tamamen ücretsiz olup kendi hostumda barındırılmaktadır. Tek eksi tarafı  kullanan kişi ne kadar çok olursa bu eklentiyi hostun bandwith‘i yani aylık kotası o kadar çabuk dolar ve bu da benim aylık ekstra bandwith almam anlamına gelir. İsterseniz kuruluma geçelim bir an önce:

Şimdi öncelikle şunu belirteyim bu eklentiyi anasayfanız da gösteremezsiniz ! Gösterseniz bile yazıları periyodik bir şekilde yanlış olarak sayacaktır eklenti. Bunun yerine bu eklentinin en mantıklı tarafı yazdığınız yazıya tıklandıktan sonra sayıyor olması. Ayrıca tekil hiti değil çoğul hiti sayar yani  siz sayfayı her yenilediğinizde okunma sayısı sırasıyla 1 defa artar. Bunları söyledikten sonra Kontrol Paneliniz‘den “Şablon HTML’sini düzenle” kısmına gelelim ve şu kodu arayalım:

<p><data:post.body/></p>

[Yazının içinde sizin istediğiniz bir yere de yapıştırabilirsiniz alttaki kodu]
Bu kodu bulduktan sonra şu kodları yapıştıralım:

<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'><span style='color: #297eb9;'>Görüntülenme: <script src='http://counter.enesilhan.net/counter.php' type='text/javascript'/></span></b:if>

Yukarıda kırmızı renkle işaretlediğim kısımları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Renk koduna istediğiniz renk kodunu Görüntülenme: yazan yere de istediğiniz yazıyı yazabilirsiniz arkadaşlar. Eklenti gerçekten çok basit. Yine de yapamadığınız veya sormak istediğiniz yer olursa hiç çekinmeden sorabilirsiniz. Geçmiş bayramınızı da en içten dileklerimle kutlarım. Hayırlı Günler..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Jquery ile Yukarı Çık Butonu Yapma" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

26 Yorum Yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir