Apple Karşıtı İnsanın İphone ile İmtihanı

Evet yine karşınızda hem büyük lokma yiyip hemde büyük söz eden naçizane benin hikayesini okuyacaksınız. Çok acayip bir giriş olduğunun farkındayım, çünkü sanırım yazmaya yazmaya yazmayı da unutmuşum 🙁 Her neyse bu kadar laf kalabalağından sonra esas mevzumuza dönelim.. Efendim bugüne kadar bir çok telefon değiştiren, hiçbirinde tatmin olmayan bendeniz artık o hep nefret ettiğim markanın telefonunu almış bulunmaktayım. Hatta yeni de almadım. Gururuma yediremediğimden yazıyı da geç yazıyorum, kusura bakmayın.

HTC one ile her şey iyi güzel gidiyor derken bu cihazın fabrika üretim aşamasında sıkıntılarının olduğunu öğrenince kendi cihazıma bakarak midemin tiksinmesiyle gelişti tüm olaylar.. Baktım hakikaten telefonumda kasa açıklığı problemi var. Aldığım avea bayisine “%100 değiştirip yenisini verirler hatta üstüne özür bile dilerler” umuduyla kendimden emin bir şekilde gittim durumu izah ettim. Kendi telefonumdaki hatanın nerede olduğunu gösterdikten sonra 2 hafta telefonun serviste kalmasına kıllanaraktan şüphe duymaya başladım.

Neyse beni aradılar bayiden, telefonunuz geldi Enes bey deyince bayan baya sevindim. İşten çıktım bayiye gittim. Benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Hele telefonumu faturası ile birlikte maydanoz lastiği ile birbirine bağlandığını gördüğüm an içim cız etti vallaha.. Anladım tabi değişim yapmadıklarını, onun yerine tamir ettiklerini. Peki ben neden bu kadar emindim telefonun değişim yapılmasından ? Çünkü güzel kardeşlerim HTC firması bu hatalarının ilk parti telefonlarında olduğunu kabul etmiş, böyle telefonları alan müşterilere de hatalı ürünü bire bir değişim yapıyorlarmış.

Tabi bizim türk garanti servisleri işlerine geldiği gibi davranınca telefonu mundar etmişler. Telefondaki kasa açıklığı problemini gidermiş bu sefer de diğer aksamların içine etmiş sağolsunlar. Yine servise gönderdim bu sefer tam yapmışlar. Fakat tek neden çorbaya düşen sinek değildi tabi ki. Telefon bir kere çok ısınıyordu ve ciddi ciddi 1015 dakika sonra kılıfsız felan çıplak elle tutulamayacak hale geliyordu. Neyse dedim bir şans verdim. Htc one x‘de de böyle olmuştu adamlar bir güncelleme çıkardı sorunu halletmişlerdi diyerekten sabır ettim.

Daha sonra güncelleme geldi, ne bataryası 1 günü çıkarıyor ne de konforlu bir deneyim yaşatıyor. Resmen 2 milyarımla rezil olduğum günleri yaşıyordum. Günler geçti haftalar geçti. Bir kere daha şarj edeyim belki bu sefer uzun gider, biraz daha bekleyeyim belki düzelir derken ben resmen o arada kanser oldum abi. İçim rahat değil, millet de çok güzel bir telefon kullandığımı sanıyor. Telefon harbiden çok güzel. Hem tasarım, hem donanım on numara. Ama gel gelelim benim için önemli şeylere orada dur dedim artık yeter !

Baktım düzeleceği yok moralim alt üst oldu. Piyasada öyle ahım şahım pek telefon yok. Samsung’u oldum olası sevemedim. HTC ile de talihsiz bir deneyimim oldu. Ne alsam ne yapsam derken kendimi İphone 5 ile baş başa buldum bir anda.. Telefonumu takas edip üste bir miktar vererek garantili + sıfır bir iphone 5 almanın mutluluğu ile geçirdim yaklaşık 10 günümü ! Macera yine bitmiyor arkadaşlar. Şansız bir eleman olduğum için yaşadıklarıma artık şaşırmıyorum. İphone’u aldım işte kurcalayayım biraz dedim.

Üstünden yaklaşık 10 gün geçmiş. Kameraya girdim nasıl çekiyor felan. Neyse ön kameraya da bakayım dedim. Bir baktım ön kamera çalışmıyor. Haydeeee.. Lan oğlum nasıl talihsiz bir insanım ben dedim. 2.el alsam telefonu hata benim diyeceğim ama cihazı önümde kutudan jelatininden çıkarttılar. Neyse bu telefonu da kesin değiştirirler umuduyla garantiye yolladık ama dedim ya bizim türkler mal pert olmadan kılını kıpırdatmıyorlar. Adamlar resmen “çıkmadık candan ümit kesilmez” mantığıyla hareket ediyorlar..

Lan oğlum garanti servisleri size sesleniyorum.. “Bu bir elektronik cihaz ve illa anakartının yanması gerekmiyor. Bu cihaz ayıplı mal kardeşim anlayın işte. Neyin kafasındasınız ?” Desem de ben dediğimle kalıyorum. Tüketici hakları mahkemesine başvuru yapıcam ama bir türlü fırsat bulamadım. Neyse buna da eyvallah çektim ya sabır dedim. Sonra garantiden geldi gerçekten işlerini iyi yapıp ön kamerayı yenisiyle değiştirmişler. Her şey yolunda giderken bu seferde kulaklık ahizesi bozulmasın mı ? Hay kulaklığının şarap çanağı kelimesi geçti herhalde içinizden 🙂

Ben artık çılgına döndüm. İstemiyorum kardeşim verin benim haticemi al sen ayfonunu diye isyan ettim aldığım telefoncuya. Adam o cihazı sattık mecbur garantiye göndereceğiz dedi. Hiç çarem yok, işlerim de yoğun ilgilenemiyorum daha doğrusu iş yerinden çıkıp da bu tür işlerimi halledemiyorum. Çaresizce yine gönderdim servise hâla bekliyorum. Şanssızlıkları bir kenara bırakıp telefonla ilgili ne düşündüğümü merak ediyorsanız bundan sonrasını okumanız kafidir. Telefon gerçekten beni şaşırtacak hatta mort edecek cinsten beni memnun etti.

Bu kadarını inanın beklemiyordum. Uygulamaların kalitesi ve retina ekranı görünce android ile gerçekten hamallık yapıyormuşum ben bunu anladım. Kimse kusura bakmasın arkadaşlar uygulamalar arasından ve yazılım kalitesi arasında o kadar fark var ki uçurum derecesinde. Cidden bu şekilde olacağı aklımın ucundan geçseydi şimdiye çoktan apple ürünleri ile donatmıştım evimi. Ama dediğim gibi gerçekten on numara telefon. Sadece telefon değil arkadaşlar, telefonun donanımı ile yazılımı apple yaptığı için ancak bu kadar birbiriyle senkron çalışır bir cihaz.

Gönlümü feth etti kerata.. Gerçekten mahçup oldum. Şu an keşke diyorum. Keşke “La oğlum bi git ben ayfon mayfon kullanmam” demeseymişim… (nokta)

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Blog Yazmada Zamanın Önemi" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Beğen  
Yazar

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 14