Enes İLHAN\ Zorlama Yazılar Yazmayın

İnternet Dünyası 4 yorum 2.309 16 Aralık 2012

Bazen internette öyle yazılara denk geliyorum ki okuma ile okumama arasında kalıyorum sürekli. Hani ismini duyduğum fakat çok sık ziyaret etmediğim siteler arasında fevkalade yazanlar var ama bazıları öyle zorlama yazıyor ki sanki para ile yazdırtmışlar ! Bunu belki zamanında bende yaptım ama yapmamak için elimden gelen gayreti sergiliyorum. Bazıları bu işin 300 kelimeden ibaret olduğunu sanıyor. Yapmayın abi ya gerçekten   yapmayın ! Sırf para uğruna, sırf ben webmaster’ım onu da yaparım şunu da yaparım diyerek kendinizi gazlıyorsunuz ya bitiyorum ben ona 🙂

Yok yani sitesinde 2030 yazı yazdıktan sonra alexa değerlerinin indiğini görünce millet hemen bir havalara giriyor. N’oluyoruz abi ? Her şeyi geçtim “ben webmaster’ım” triplerine de girmiyorlar mı ölüyorum ben o zaman. Neyin master’ı yahu ? Web dünyasında hak ettiği yere gelemeyen bir sürü adı duyulmamış insan varken sen iki css kodu ile sayfanın arkaplan’ını değiştirirek ben webmaster’ım diyorsan Burdur klima servisi helal olsun sana ! Çok iyi yoldasın devam et böyle..

Benim asıl takıldığım nokta ise zorlama yazıların yazılması. Sırf yazı yazmak için yazı yazan bir sürü insan varki yazmasalar eminim daha iyi olacak. Bunu yapanlar ise genellikle 1316 yaşı arasındaki ergen kardeşlerimiz. Büyük bir hevesle açıyorlar bloglarını sonra yazacak konuları kalmıyor daha sonra forumlarda “yazacak şey bulamıyorum” diye yakınıyorlar. Belli bir müddet geçtikten ve forumdan yeterli tavsiyeleri aldıktan sonra başlıyor zorla yazı yazmaya. Bilgisayar başında böyle Burdur kombi servisi hindi gibi düşündükten sonra birden “buldummmm” diye saçmalamaya başlıyor. Bu aslında gerçekten trajikomik bir durum.

Bir yazı zorla yazılmaz ki ! Yazı kendiliğinden gelir. Daha çok ise sizin hayatta ne yaptığınızla alâkalı bir durum. Vaktiniz dışarıda ne kadar çok geziyorsa yazacak o kadar şeyiniz, anlatacak bir o kadar da hikayeniz olur. Ama evdeyseniz ve meşgul olduğunuz şeyler  kısıtlı ise yazı yazmanızda çok zor olacaktır. Bu tabi ki yazamazsınız Burdur evden eve nakliyat anlamına gelmiyor. Hayal gücünüz çok genişse ve edebiyata yatkın bir kişilikseniz oturararak da çok güzel yazılar yazabilirsiniz. Ama bizim genç arkadaşlarımız malesef bunu yapamıyor.

Onlar kendini geliştirmek yerine şu oyunu “full indir” bu filmi “full hd izle (!)” diyerekten çalıntı konuları tercih ediyor malesef.. Ama emin olun zerre adım giemezsiniz böyle yaparak. Hani hobi olarak açtığınız bloglar Burdur araç kiralama çöplük oluyor kendinize gelin. Ya  da hiç açmayın o blogları daha hayırlı olur..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Blogunuzdaki Son Yazı Ne Olurdu ?" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

16 Aralık 2012 - 16:49:50

Çok haklı konulara değinmişsin abi. Bunları o konuda da bahsttiklerin bir okusunlar. Neleri yapıyorlar anlasınlar

17 Aralık 2012 - 17:44:29

Canalıcı bir noktaya değinmişsin Enes.Çokta sert olmuş hani 🙂 Yani insanın parayla tanıtım yazısı yazdığına da pişman etmişsin.şaka şaka 🙂
Söylediklerine imzamı atıyorum kardeşim kesinlikle.Özellikle son paragrafın ders çıkartılır cinsten.

19 Aralık 2012 - 13:37:07

@Çağrı,
Yorumun ilk başında ne yaptım ben felan diye düşündüm ama sonra anladım 🙂 WordPress panelinde yorumun belli bir kısmı gösteriliyor itiraf ediyorum şaşırdım hani 🙂 Teşekkür ederim hocam. Umarım bunu siz gibi diğerleri de anlarda artık kaliteli bir kitle ile kaliteli yazılar okuruz.

25 Aralık 2012 - 21:41:47

Başımıza ne geliyorsa bir heves uğruna açılan bloglardan geliyor zaten. 🙂