Yurtdışından Cihaz Getirtmek Aptallıktır !

Bu aptallığı ne ilk ne de son yapan kişiyim. Sadece o kurbanların arasına sonradan katılan bir mağdurum. Yaklaşık 4 ay önce lg nexus 4 telefonu aldığımı sizlere bildirmiştim. Hatta uzun uzadıya kendi gözlemimle bir incelemesini de yayınlamıştım. Ama gelin görün ki artık bu güzelim telefonu kullanamıyorum ! 1 hafta önce telefona sinyal gelmemeye başladı. Aslında kapanacağını biliyordum çünkü telefonu alırken aldığım kişi 3 ayda bir yenileteceğiz demişti.

Tam da sınav haftasından önce başıma böyle bir şey gelmesi istediğim son şeylerden biri olurdu herhalde. Ama netice de aptallık bende. Ne diye böyle boş işlerle uğraşır kendini yakarsın ki ? Sözde ucuz olacaktı ve o zaman Türkiye’de de yoktu cihaz. 2 ay adam akıllı telefon kullanamak ve buna eklenen sabırsızlıkla böyle saçma sapan bir işe bulaşmış vaziyetteyim.

Bana telefon satan kişiyi arıyorum açmıyor telefonunu. Sadece mesaj gönderiyor. Ergenler gibi mesajlaşıyoruz, adam gibi konuşmak yerine. Telefon geçici kayıtlıydı. Adamla anlaştığımız gibi 3 ayda bir yenilenecekti. Ama sonradan anladım ki telefon kaydını bu adam yapmıyormuş. Kendisi de başka birine yaptırtıyormuş. Yaptırdığı kişinin numarasını verdi. Adamı belki 20 sefer aradım ama açmıyor. Belli ki sahtekarın düzenbazın teki.

Neyse internete göz attım. Aradım taradım, donanım haber forumlarında bu işten mağdur olanların yer aldığı bir başlık gördüm. Sayfaları okudukça kendimi hastanede gibi hissettim nedense. Bu konuda yalnız olmadığımı öğrendikten sonra bir nebze rahatlayacağım yerde kendime daha da çok kızdım nasıl böyle bir işe girersin diye ! Ama iş işten çoktan geçmişti. BTK artık göz açtırmıyormuş. Önceleri 6 ayda bir geçici kayıt imkanı tanıdıktan sonra bakmış ki bizim uyanık telefoncularımız işi ticarete dökmüş. 6 ay geçici kayda “resmi garantili” ibaresini yapıştıran sahtekarlara artık göz açtırtmıyormuş btk.

Buna bir yandan sevinmekle beraber bu işe bihaber girenlere üzülüyorum. Aynı şey kendim içinde geçerli keza bende bu işi bu yasal düzenlemeleri hiç okumadım. Bu işin tek çaresi son 1 ay içinde yurtdışına gidip gelmiş olan bir tanıdıktan pasaport bulmak. Bu da benim için milyonda bir ihtimal. Ne yurtdışı’nda yaşayan bir akrabam, ne de bir tanıdığım var. Hoş tanıdık olsa da artık güvenilmiyor. Adamlar gidip pasaport hakkını sildirebiliyorlarmış.

Devletimiz sağolsun nereden vergi keseceğini bilemediği için bu işlerde saçma yerlere varmış bulunmakta. Diyelim ki pasaport buldum, daha sonra 115 TL har(a)ç kesiyor bi güzel devletimiz, daha sonra 2030 TL arası operatör kazığı ödüyorsunuz, sonra da e-devlet şifresi için ptt‘ye 2 tl’cik veriyorsunuz. En sonra da e-devlet’e girip cihazınızı kaydettiriyorsunuz ve 23 ay bekliyorsunuz btk bu işi onaylayana kadar. Emin olun bu işe bir şekilde bulaşanlar bu dediklerimin hepsini can havliyle yapar, yeter ki çok güvenilir birinden o pasaportu bulsun..

Benim böyle işlerde şansım hiç yaver gitmez. Dediğim gibi ne bir yakınım, ne de çok güvendiğim birisi var pasaport için. Olaylar böyle işte sayın okur. Nexus bana bakıyor ben ise nexus’a.. Masum masum nasıl da bir köşe de bekliyor görmelisiniz. Kaderine terkedilmiş gibi aynen. Benim param yandı arkadaşlar aman siz siz olun böyle işlere sakın bulaşmayın. Ucuz olsun istiyoruz ama gördüğünüz gibi en güzel örnek benim çok acı olsa da..

Yurtdışı’na gidip geliyorsanız amenna, zaten cihazı avrupa’dan çok daha ucuza alıp türkiye’de kendi pasaportunuza kaydettirebilirsiniz. Ama benim gibi böyle imkanınız yoksa aklınızın ucundan dahi geçirmeyin. Yemin ederim hayatımdaki en büyük pişmanlıklarımdan birisi oldu. Daha önce bir mim cevaplamıştım. O mim’de hayatta en pişman olduğunuz şey ne diye bir soru da vardı. O mim’i bugün yanıtlasam ilk sırada kesinlikle bu olay olurdu.

Neyse çok uzattım. Görünen köy klavuz istemez derler ama ben klavuzu karga olanlardanım galiba.. Ben bu hataya düştüm, sizler düşmeyin. Yurtdışı’ndan cihaz getirirken 3 kez düşünün. Çünkü her şey yasal olsa bile yani pasaport’unuz felan olsa dahi btk’ya eksik belge gönderen yurdum operatörü yüzünden aynı vakayla farklı şekilde karşılaşabilirsiniz. Aman dikkat diyorum, kendime başka bir cihaz bakıyorum.. Hoşçakalın, her şeyin yasal olduğu ülkemde aman haylazlık yapmayın (!) …

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bizim Çocukluğumuzda.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

15 yorum

 1. Enes Gündoğdu   •  

  Vallahi Abi benim de aklımdan geçmşti ama gümrükte takılır dediler tırstım haliyle o kadar para biriktir çalış çabalı hop telefonu geri göndersinler olacak iş değil ! Bence Abi Motorola Atrix’i bir gözden geçir derim.

 2. kralizasyon   •  

  Geçmiş olsun abi. Umarım en kısa zamanda bir pasaport bulup halldebilirsin telefonu.

 3. Taner Aksoy   •  

  Telefonla ilgili ilk yazı yazdığında yurtdışından getirtiyorum demiştin ve ben galiba demiştim sıkıntılı olabilir diye.Dediğim gibi sıkıntılar başlamış.Akıllı telefonları orijinal garantili alacaksın ki şebeke sorunu vs yaşamayasın. Geçmiş olsun. imei attırsan düzelebilir belki. Ama emin değilim.

 4. Enes ILHAN   •     Yazar

  @Enes Gündoğdu,
  Hiç sorma kardeşim nasıl içim yanıyor bir bilsen 🙁 Evlat acısı gibi içime oturdu. Bana ve bu yazıyı okuyanlara inşallah büyük bir ders olur. Htc one düşünüyorum bu sefer kardeşim.
  @kralizasyon,
  Sağol kardeşim. Keşke bulabilsem ama yazımda da dediğim gibi çok zor bir ihtimal. Bu telefonun böyle kenarda yatması beni gerçekten çok üzüyor. Çünkü cihaz gerçekten çok iyi.
  @Taner Aksoy,
  Evet kardeşim hatta ilk yazımdaki yorumuna baktım gerçekten haklıymışsın. Ama sen o yorumu attığında adama parayı çoktan göndermiştim ileri tarihli eft ile. Neyse bundan sonra yurtiçi’nden şaşmam. Pahalı almak zorumuza gidiyor ama bu durum inan çekilecek dert değil, telefon her şeyiyle elinde ama malesef kullanamıyorsun 🙁 Malesef lg’lere imei atılmıyormuş ama samsunglar’a oluyormuş. Buradan da yırtamayız yani.

 5. Çağrı   •  

  Enescim, çok geçmiş olsun kardeşim.Çok üzüldüm gerçekten.Umarım bu yaşadığın olay bazılarına da ders olur.

 6. Uğur Sağlam   •  

  Senle bu konu hakkında bir ara konuşmuştuk abi. Sen adam güvenli yaptıracak kaydı falan demiştin. Benim konuda bile hiç içim ısınmadı o adama. Geçmiş olsun başına bir talihsizlik gelmiş. Biraz beklesen Türkiyeden alacaktın . Keyfi sinirini geçmemiştir.

  Her neyse şunu sormak istiyorum o adam iyi telefonu getirmiş getirmeme ihtimali de vardı. Ama sadece sen almadın o telefonu. Başka alanlarda var bir sürü. Onlara ulaşmayı denesene belki bir yolunu bulmuşlardır. Veya olmadı savcılığa başvur çok düşük ama belki bir şey çıkar

  Tekrar geçmiş olsun bu olmazsa ne kullanmayı düşünüyorsun ? 🙂

 7. turhan   •  

  Bizim arkadaşta iki tane bir beyaz 1 siyah iphone 5 aldı elinde patladı gümrükten geri geçmesi gerekiyormuş ama bu adam yeni alıcak diyordu.Senin gibi oldu onunkide.

 8. yigit   •  

  Akıllı telefon tamir fiyatlarının şuan sıfır telefon almaya yetecek kadar yüksek olduğu bir zamanda yurtdışından bedavaya getirtsek bile zararda olduğumuz çok açık bende s3 getirtmiştim seviniyordum bedavaya maal oldu nerdeyse diye ama gel gör ki ekran kırılınca orjinalinin fiyatını 2ye katladı gibi birşey oldu. Artık çamurdan olsun ama orjinal olsun bee 🙂

 9. Münzevi   •  

  Enes,şu an bu yazın karışık olan kafamı o kadar karıştırdı ki anlatamam. Bu konu da bilgi alacağım tek yer bu durum da sensin sanırım. Ben de böyle bir aptallık yapacağım sanırım. Kendi pasaportuma işletsem de problem yaşar mıyım. Bu durumun acemisiyim,yorumunu bekliyorum.

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Kendi pasaport’un varsa sıkıntı olmaz. Yani pasaport’unun geçerliliği süresince telefonunu rahatça kullanırsın. Benim durumum farklıydı ve yakınımda çevremde ailemde kimse yurtdışına gitmediği için öyle yazdım. Ama atıyorum 1 haftalığına isviçre’ye gidip gelecek olsam bende oradan telefon alır türkiye’de kendi pasaport’uma işleterek kullanırdım. Kendi pasaport’una işletirsen sıkıntı olmaz dediğim gibi. Eğer gidip gelme durumun varsa şöyle güzel bir telefon al türkiye’de kendi pasaportun üzerine işletip kullan. Benim böyle bir imkanım yoktu o yüzden telefonu elden çıkarmak zorunda kalmıştım. Umarım demek istediğimi anlamışsındır. Kendine iyi bak, görüşmek üzere.

   • Münzevi   •  

    Çok teşekkür ederim çok çok iyi anladım. Sanırım artık gönül rahatlığıyla alabilirim.Tamamen dönmüş olucam ve pasaportuma işletip kullanacağım bir aksilik olmazsa tekrar teşekkür ederim. Sen de kendine iyi bak.

    • Enes ILHAN   •     Yazar

     Rica ederim ya ne demek hiç önemli değil 🙂 Biz yandık bari başkası yanmasın. Epey araştırmıştım bu olaylar başıma geldikten sonra. Sağol teşekkür ederim, görüşürüz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.