Enes İLHAN\ Yorum Yapmadıkça Yorum Bekleme !

Özgün Yazılarım 32 yorum 15.430 15 Şubat 2010

Blog kullanıcıların en çok şikayette bulunduğu konuların başında yorum konusu gelmektedir. Bir blog yazarı yazdığı tüm yazılara yorum gelmesini ister ve bu da onun en doğal hakkıdır. Ama bizim milletimizin insanları malesef yorum yapmayı hiç ama hiç sevmiyor. Blogculuğa yeni başlayan bir sürü genç cevherler belli bir süre sonra yazmayı bırakıyor sırf bu yorum olayı yüzünden. Ama en ufak bir yorum gelse herhangi bir yazısına o onu çok mutlu eder ve onu şu düşünceye sevk eder:

“Demek yazdığım yazıları okuyan birileri var. O halde daha sık yazmalıyım ve okuyucularımın merak ettiği şeyleri gün yüzüne çıkarmalıyım”


Bir blog yazmak gerçekten kolay bir iş gibi görünse de onu yılmadan senelerce sizle büyütmek gerçekten büyük fedakârlıklar istiyor. Ben 2007’de farklı bir niyetle blogumu açtığımda blogumun ilerleme katetmesini hiç beklemiyordum. Bırakın ilerlemesini okuyan kimsenin olacağını bile düşünmüyordum. Ama biraz fedakârlık edince niyet değişince şimdi durum çok daha farklı noktalara geldi. Bu blogu açtığımdaki niyetim ilk başta kalsın bir kenarda hesabıydı. Ama daha sonra yeni bir şeyler öğrenince, öğrendiğin ve yararlı bulduğum bilgileri başkalarıda öğrensin diye paylaşımlarıma süreklilik kazandırmaya çalıştım.

Velhasıl-ı kelam, Blog yazarak çok doğru bir şey yaptığıma kanaat getirdim. İlk başlarda yazdığın yazılara yorum beklemenin deyim yerindeyse “Deveye hendek atlatmak” gibi bir şey olduğunun farkına vardım. Ama daha sonraları yorum gelir mi acaba diye düşünmeden yazdım. Ve daha sonrasında yorumlar gelince daha çok mutlu olmaya başladım ve bu yaptığım işin doğruluğuna bir kez daha inandım.

Konu amacından saptı çok farklı noktalara geldi aslında. Benim anlatmak istediğim bu değildi. Benim anlatmak istediğim : Eğer bir blogun var ve sen bu bloguna bir yazı yazdığında o yazına yorum gelmesini istiyorsan biraz da elini taşın altına koyup sen uğraşmalısın. Yani şunu farkettim ben. Tanımadığım ama yararlı bulduğum bir bloga üç beş yorum bıraktıktan sonra farkettim ki oda senin bloguna gelip senin yazılarına yorum yapıyor. Daha sonraları arkadaş ve dostlukta kurulabiliyor aslında. Bu olayı deneme yanılma yöntemiyle buldum tevafuken 🙂 Ama emin olun gerçekten işe yarıyor.

Fakat birde kendini beğenmiş blogcular var ne kadar yorum yaparsan yap yine de gelip senin bloguna yorum yapmıyor. O adamda haklı bir bakıma zaten belli okuyucu kitlesi var(!) sen yazsanda tın yazmasanda tın. Ama belli bir süre sonra o güvendiği okuyucu kitlesinin yorumlarını kestiğini görünce yüz ifadesi ne olacak onu merak ediyorum 🙂

İşin kısacası sosyal platformda yazılarınıza yorum gelmesini istiyorsanız tanıdığınız veya tanımadığınız bloglara yorum bırakmaya özen gösterin. Ama bunu yaparken geri dönüş niyetini düşünmeden yani karşılık beklemeden yorum yapmaya çalışın. Eğer bir blog yazarı o yorumda karşılık beklediğini anlayınca affetmez buradan söyleyeyim 😀 Benim size tavsiyelerim bunlar eğer sizinde tavsiyeleriniz varsa söylemek size kalmış 😉


Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İnsanın Berberde Neden Uykusu Gelir 🙂" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

tyler78
16 Şubat 2010 - 00:25:44

O zaman yorum yazalım. 😛
Şaka bir yana öyle. Sen ne kadar yorum yazarsan sana da o kadar yorum geliyor. İnsanlar yorumu okuyunca sayfana da bakıyor. Beğenirse yazıyor. Tabii blogunuzla aynı çizgideki bloglarda böyle oluyor genelde. Ben de blogumdaki az sayıda yorumu böyle aldım-alıyorum. Tabii yeniyim ben. İleride sizin blogunuz gibi olur inşallah.

kelimelerbenim
16 Şubat 2010 - 00:30:05

En çok içime attığım konulardan biri, yorum konusu. Bu konuda konuşmak istemiyorum çünkü. İnsanlara zorla yorum yazdıracakmışız gibi. Blogumda yapılmış yorumların sahipleri ya blog sahibi arkadaşlar, ya da kız arkadaşım oluyor. Yani, okuyucu olarak gelip yorum yapan neredeyse yok gibi. Bir bloga yorum yazmak da, karşılık beklemek gibi oluyor sonra…

Hakan Yılmaz
16 Şubat 2010 - 16:20:52

Yorum yaparsan,yorum gelir konusunun net bir cevabı yok.Benim gözlemlediğim kadarıyla ne kadar saçma bir yazı da olsa üst sıralarda çıkıyor ve çok ziyaretçi giriyorsa yorum geliyor.Her yazıma yorum gelsin diyenler için tabi ki görüşlerine katılıyorum.Blogcular birbirlerini anlıyor ama okuyucular maalesef bu konuda biraz üşengeçler.Fikrini belirtmek neden zor gelir anlamam.

Cekingen
16 Şubat 2010 - 16:42:00

Çok doğru diyorsun.Bu konuya ek olarak şunu belirtmek isterim.
Blogunda yapılan yorumlara iyi veya kötü, her ne olursa olsun ona cevap vermek lazım diye düşünüyorum.ve sen bunu iyi yapıyorsun.Tebrik ederim.

murat
16 Şubat 2010 - 18:03:50

haklısınız gerçektende ne kadar yorum yapar ve diğer blogları takip ederseniz sizde o kadar yorum alıyorsunuz.
(blog temanızı çok beğendim 🙂 )

Enes İLHAN
16 Şubat 2010 - 22:50:07

Arkadaşlar öncelikle görüşlerinizi belirttiğiniz için hepinize teşekkür ederim.
@tyler78,
Evet sanırım dediğim sorun tüm blogcuların yakındığı ve ortak bir sorun.İnşallah bu şekilde yorum almaya devam edersiniz. Yeni başlayan blogcular genelde tanınmadığı için yorum da pek alamazlar ama siz alıyormuşsunuz tebrik ederim.
@kelimelerbenim,
Evet Sezer bende bu yazıyı yorum almak için yazmadım.Bu konuyu açmak istemezdim ama sonra içimde bir uhte gibi kalacaktı o yüzden açma gereği duydum, sende haklısın aslında zorla da yorum yazdırılmaz ki insanlara!
@Hakan Yılmaz,
Haklısın aslında bende zaten gözlemlediğim kadar olumlu geri dönüş aldım yorum konusunda. Aslında blogger'cılar için yorum formu gerçekten bir illet. Bu form yüzünden görüşlerini yazmak isteyen ziyaretçiler yorumu gönderemediğinde sinirlenip sayfadan çıkıp gidebiliyorlar. Bu yorum formu kısmını unutmuştum daha yeni aklıma geldi. Zaten adamın yapacağı bir yorum olacaktı o yorumuda çoğu zaman bu yorum formu engelliyebiliyor.
@Cekingen,
Çok haklısın dediğinde. Bazı blogcular bu konuda gereken hassasiyeti göstermiyor ve belki de ilerde o kişiden gelebilecek yorumlarıda bu sayede engellemiş oluyor. İnşallah bende dediğiniz gibi bu işi becebiliyorumdur.
@murat,
Teşekkür ederim belki temayı değiştirdiğim zaman bu temayı paylaşabilirim ama uzun vadede üzerinde çok uğraştığım için kolay kolay bundan vazgeçebileceğimi pek sanmıyorum 🙂

BilgiBankan
17 Şubat 2010 - 14:29:31

Evet kişisel bloglarda en büyük sorunlardan biri sanırım bu 😀 Bende böyle bir problem yok çünkü googledan gelen ziyaretçiyi eğer yazı içinde yoruma teşvik etmişsem yazmadan çıkmıyor günde 3-5 tane onaylıyorum 🙂

Kaan
17 Şubat 2010 - 16:37:43

Çok güzel yazmışsın. Sırf bu olay yüzünden 2-3 kere bloglamayı bırakmıştım ama bu sefer alan adı alıp kararlı bir şekilde ilerlemeye karar verdim.

Yunus Yalçınkaya
17 Şubat 2010 - 17:51:31

Çok iyi bir noktaya değinmişsin.Bence yorum bir blog için su gibidir.Bloga yorum gelmediği zaman blog içten içe kurur.

Enes İLHAN
17 Şubat 2010 - 23:03:52

@Yunus Yalçınkaya,
"Bence yorum bir blog için su gibidir.Bloga yorum gelmediği zaman blog içten içe kurur."
Bu söylediğin sözü bir yere not etmek lazım,çünkü çok iyi açıklamışsın Yunus 😉

Vedat
20 Şubat 2010 - 08:48:39

yorum blogcuya daha iyi bloglaması için moral verir
iyi veya kötü blogcuya yorum bence çok önemlidir.
yorum yaz yorum al konusunda da yarı yarıya size katılıyorum

aLi
20 Şubat 2010 - 19:16:00

Enes kardeşim sana sonuna kadar katılıyorum.. 🙂

Okan Can Bolayır
21 Şubat 2010 - 11:21:14

Çok güzel bir konuya değinmişsin. Ben geçen ay başladım blog yazmaya ama artık sıkılmaya başladım çünkü yorum yok hiç 😀 Kendi kendime yazıp okuyor sanıyorum 😀 Bu yüzden takip ettiğim bloglara yorum yazmaya gayret gösteriyorum 😉

K_E_M_O
21 Şubat 2010 - 22:22:33

bende isterim bende isterim 😛
şaka bir yana bir tek yorum bile insanı onlarca yazı yazması için teşvik ediyor 🙂

Enes İLHAN
21 Şubat 2010 - 22:53:48

@Okan Can Bolayır,
Kendin yazıp kendin okuduğun yazıları iyi bilirim. Takip ettiğin bloglara yorum bırakmaya devam et hatta takip etmediklerine de yorum bırakmaya özen göster ki daha olumlu geri dönüş alabilesin.
@K_E_M_O,
Çok doğru demişsin tek yorum insanın yazı yazma iştahını artırıyor tek bir yorum çok değil…;)

Diğer arkadaşlar yorumla konuyu desteklediğiniz için teşekkürler.

Tayfun Kurt
28 Şubat 2010 - 00:03:20

Ben de kendi blogumda yazdığım yazıların görüntülenme sayılarını sürekli takip ederim ama sonuçta kontrol ettiğim yazının görüntülenme sayısı. Yazının gerçekten okunduğu, beğenilip beğenilmediği ancak yorumlarla belli oluyor. Bu yüzden yorumun önemi tartışılamaz. Bu konuda sonuna kadar katılıyorum sana.

FURKAN
28 Şubat 2010 - 16:59:45

Bencede yorum yazmak çok önemli.Çünkü sen isteklerini dile getirirsen onlarda yardımcı olmaya ve senin bloguna girmeye başlar:yorumda devamında gelir.

Erzurum
3 Mart 2010 - 16:14:21

teşekkürler . gayet haklısınız =)

FURKAN
10 Mart 2010 - 20:07:52

ÇOk güzel bir konuya değinmişsiniz.Bende artık bilgilerimi herkeslepaylaşacağım(vbulletin forum kurmak,internet radyosu kurmak ve yazılım bilgileri,web tasarım)İnşallah yorum yazarlar .Sadece bir iki tema sorunu kaldı.Sonra hepsini Paylaşacağım

Mahsun ÖNDER
14 Mart 2010 - 10:43:45

Haklısınız da ben size katılmıyorum. Neredeyse bir sürü sitede farklı farklı yorumlar. Fakat bunların hiçbiri bana geri dönmedi :). Kendileri çok büyük sandıklarından olsa gerek diye düşünüyorum. Ama bu böyle devam ederse Türk blogu gelişmez diyorum. Ama inşallah yanılırım :).

Enes İLHAN
15 Mart 2010 - 16:13:28

@Mahsun ÖNDER,
Hem haklı olduğumu düşünüp hem katılmamak nasıl oluyor anlamış değilim 🙂 [Burada bir anlatım bozukluğu olmuş] Ayrıca bu iş biraz sabır isteyen bir iş Mahsun. Biraz tanındıktan sonra yorumlarını da eksik etmezsen eminim geri dönüş alacaksındır. Senin de dediğin gibi kendilerini çok büyük görenler var şu sanal alemde. Ama bak en azından şu yorumunla kendi siteni benim tanımamı sağladın ve artık hoşuma da giderse blogun yorumlarda eksik olmaz diye düşünüyorum 😉

Emre
4 Nisan 2010 - 20:55:47

Enes o kadar diyorsunda ben bloguna -karşılıksız olarak yorum yaptım- seni takip ettim. hatta bir kaç e-posta bile attım ama cevap alamadım.
sen aslında kendinde diyorsun, şu kategoriye giriyorsun:
Fakat birde kendini beğenmiş blogcular var ne kadar yorum yaparsan yap yine de gelip senin bloguna yorum yapmıyor. O adamda haklı bir bakıma zaten belli okuyucu kitlesi var(!) sen yazsanda tın yazmasanda tın. Ama belli bir süre sonra o güvendiği okuyucu kitlesinin yorumlarını kestiğini görünce yüz ifadesi ne olacak onu merak ediyorum 🙂

emin ol sen busun.

Enes İLHAN
5 Nisan 2010 - 16:37:49

@Emre,
İsmini vermene rağmen seni hatırlayamadım. Ama senden linkini,blogunu,ya da sitenin adresiyle birlikte yorum yapmanı beklerdim. Her neyse o cesareti gösterememiş olabilirsin. Fakat böyle yapmamın bir nedeni vardır diye düşünüyorum. İstersen bir sonraki yorumunu linkinle birlikte yap bende bileyim kimmişsin!

Emre
5 Nisan 2010 - 19:43:51

Blogumu kaldırdım zaten bayağı oldu. Yni, cesaret gösterememk falan değil linki koymamak. Ama sadece blogcu olarak değil, genel bağlamda bir okuyucun sana e-mail attığında cevap vermen gerekirdi. Neyse size iyi bloglamalar.

Enes İLHAN
6 Nisan 2010 - 07:25:17

Senden rica etsem attığın e-postaları adın ve soyadın ile birlikte bir daha atar mısın ? Bu şekilde karalanmak hoşuma gitmedi fakat bir hata yaptıysam nerede,ne zaman ve ne için yaptığımı hatırlayamadım. Eğer varsa böyle bir şey rica ediyorum o e-postalar silinmediyse tekrar gönder!

GM
23 Nisan 2010 - 16:54:31

Konu güzel, yazı güzel, yorumlar da güzel. İlgiyle okudum hepsini. Sen de az çok tanıyorsun beni. Ben sosyal ağlara üye olmadığım gibi fazla blog da okumuyorum. Bu yüzden de çok nadiren yorum yapıyorum. Sanırım bu yüzden de blogumdaki yorum sayısı okunma sayısına oranla çok az kalıyor. Yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi blogcular bloglara yorum yapıyor ama diğer ziyaretçilerin yorum yazma oranları çok az oluyor. Buna rağmen blogumdaki yorumların çoğu blogcu olmayan ziyaretçilere ait.

Tabi bir de yorum bekleme meselesi var. Resim yapmayı seviyorsanız sanatınıza devam edin. Önemli olan kaç kişinin tablolarınızı gördüğü veya yorum yaptığı değil, onların var olmasıdır. Nasılsa faydalanıp takdir edecek birileri çıkar. Önemli olan keyif almak, beklentisizce hareket etmek. Bunun herkes için kolay olmadığını biliyorum. Ama beklentileriniz yaptığınız işten aldığınız keyfin önüne geçiyorsa kendinizi daha fazla yormayın derim.

Enes İLHAN
24 Nisan 2010 - 11:13:16

@GM,
Gerçekten çok güzel tespitlerin var Gürkan kardeşim. İnsanın ufkunu açıyor adeta… Bu çok değerli yorumun için teşekkür ederim…

GM
24 Nisan 2010 - 22:42:29

@ Enes İlhan,

Rica ederim.

Hayat Çilingiri
10 Temmuz 2010 - 09:58:52

Güzel bir konuya değinmişsin Enes.Yorum konusunda yazdıklarına aynen katılıyorum.Blog sahibi biri için yorumun ne demek olduğunu ancak blog sahibi biri anlar diye düşünüyorum.Ben de blogumu açmadan önce forumlarda dosya paylaşanların paylaştığı dosyaları indirip hiç teşekkür etmezdim.Bunun ne kadar önemli birşey olduğunu blog sahibi olduktan sonra anladım.Şu anda da kendi blogumdaki yorumlara soru sorulmadıkça cevap yazmıyordum.Bu yazını okuduktan sonra bugüne kadar yazılarıma gelen yorumları kontrol edip cevaplamadıklarımı yanıtlamaya karar verdim.Blogunu bundan sonra da takip edeceğimi belirtir,iyi çalışmalar dilerim.

Enes İLHAN
10 Temmuz 2010 - 22:34:02

@Hayat Çilingiri
Güzel yorumun için teşekkür ederim, hemfikir olduğumuza sevindim.

Anonymous
26 Şubat 2011 - 08:59:24

hi, new to the site, thanks.

deoksi
15 Aralık 2012 - 23:10:23

Gerçekten güzel bir yazı güzel düşünceler yorumlarda keza öyle fikir alısverişi yapmak isteyen arkadaslar varsa konuşmak isterim mesaj atmanız yeterli tel numaram;05466124446