Enes İLHAN\ Yazı Tipleri – Yazı Fontları

Tanıtıcı Yazılar Yorum Yok 1.910 7 Ağustos 2013

Günümüzde bilgisayarla yapılacak işler çok artmıştır. Makale, dergi, kitap gibi yazı ile ilgili işler artık bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir. Çeşitli afişler, broşürler, logolar bilgisayarda hazırlanmaktadır. Bundan dolayı da bilgisayarda kullanılan yazı tiplerinde de önemli artışlar olmuştur. Eskiden bilgisayarlarda kullanılan önemli işletim sistemleri içinde belirli sayıda yazı tipi mevcuttu. Bugün ise bilgisayarda yaptığımız yazı işlerinde bu sınırlı sayıdaki yazı tipi yetersiz kalmıştır ve bu yüzden yüzlerce çeşit yazı tipi bilgisayarlara yüklenmeye başlamıştır.

Bilgisayarınızdaki yazı tipleri sizin için yeterli değilse, www.yazitipleri.net sitesine girerek yüzlerce yazı tipi arasından beğendiğiniz yazı tiplerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bugün ücretsiz yazılımlar sayesinde kısa sürede yeni yazı tipleri tasarlamanız da mümkündür. Windows’a yazı tiplerini yükledikten sonra ofis programında bu yazı tiplerini kullanabilirsiniz.Bilgisayarlarımızda bulunan yazı tiplerine, stillerine font adı verilir. Yazı fontları yaptığımız çalışmaya ayrı bir renk ve ruh katarlar. Yazı tipleri her geçen gün artmaktadır.

Sitemizde yüzlerce çeşit yazı tipini inceleyebilir ve bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Son günlerde Türkçe karakter destekli yazı fontları da artmış bulunmaktadır. Yaptığımız çalışmalarda farklı duygu ve düşünceleri anlatmak için farklı yazı tipleri kullanılmaktadır. Bir yazı tipi belirli biçimiyle birlikte boyut, aralık, sıklık gibi özellikleri de tanımlar. Bazı yazı tipleri bilgisayar ve yazıcıyla çalışırken, bazı yazı tipleri çalışmayabilir. Belirli yazı tipleri belirli programlarla uyumlu çalışmaktadır.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Show Tv Yayın Akışı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İlk yorumu sen yapmak istemez misin?