Enes İLHAN\ Xperia Z2 ile Galaxy S7’yi Takas Ettim

Günlük, Teknoloji, Telefon 7 yorum 1.069 3 Temmuz 2016
xperia-z2-ile-galaxy-s7-yi-takas-ettim

Uzun zamandır ilk defa bu kadar ara verdim bloguma. Malum ramazan ayındaydık ve içimden bir şey yapmak gelmiyordu. Blogum da maalesef bu durumdan etkilenince neredeyse 1 aydır içerik giremedim. Hep niyetleniyorum yazmaya ama ne oluyorsa “sonra yazarım” dedikten sonra oluyor. Velhasıl kelam bu durumdan epey rahatsız oldum ve kendi yaşadığım bir gelişmeyi içerik olarak girmeyi uygun gördüm.

Bildiğinizden tam olarak emin olmamakla birlikte akıllı telefon olarak Xperia Z2 kullanıyordum. Bu telefondan epey memnundum ancak memnun olmadığım tarafları da vardı ne yazık ki. İyi yanlarından ziyade beni rahatsız eden özelliklerini yazmam telefonu neden takas ettiğimin cevabı olacağı için sadece beğenmediğim yanlarını yazacağım. Telefonun dokunmatiği çok hassastı ve cebimde saçma sapan yerlere giriyordu.

Bunu geçtim kulağımda telefonla konuşurken kulağın dokunma olarak algılayıp konuşma esnasında farklı menülere girip beni çileden çıkarıyordu. En büyük soğumam ise şarjının inanılmaz geç doluşu oldu. Telefon en aşağı 3,5 saatte en geç ise 4 saatte şarj oluyordu. Bu durum beni fazlasıyla çileden çıkarınca sırf bunun için gittim çeşitli adaptörler aldım. Ne yaptıysam maalesef 3,5 saatten erken şarj edemiyordum telefonu.

Tamam Allah için şarjı güzel gidiyordu ama bu durum beni baya üzmüştü. Güneş ışığında da yeterli parlaklığı sunmuyordu. Gaziantep‘in bu sıcak günlerinde çok dışarı çıkan birisi değilim ama işim olduğunda mecburen çıkmak zorunda kalıyorum ve bu durumlarda dışarıda telefonun ekranını görmek zor bir hâl alıyordu. Ben de bütün bu olumsuzlukları göz ardı edemeyeceğim için telefonu satmak yerine birisiyle takas etme kararını almıştım.

Zaten bahane isterseniz bir şeye çok kolay üretebilirsiniz 🙂 Tabi ki bunlar ciddi sorunlar olduğu için kendi açımdan böyle bir karar aldım. Telefonu takas etme faslı ise şöyle gelişti; Telefonu telefonculara götürdüğüm de her zaman ki gibi mezarcılık yaptılar. Teknosa ve Sony Eurasia garantili, faturalı kutulu diyorum telefona adam bana 600 lira gibi komik bir fiyat söylüyor.

Telefona her zaman çok iyi baktığım için temizlik yönünden her sattığım telefonumu yarıştırabilirim. Ama hiçbir telefonum o fiyatları hak etmiyordu. Bu işte zarar tabi ki olacak. Telefonun kutusunu açtığınızda bile ikinci el oluyorsa gerisini varın siz hesap edin. Ama bu kadar fiyat öldürmek insanın zoruna gidiyor. Ben de telefonu bu telefona ilgi duyan birilerine satmak istediğim için facebook’da ikinci el alım satım gibi yerel grupların sayfasında paylaştım.

Fakat telefona ilgi gösteren olmadı. Daha sonra aynı grupta birisi galaxy s7’yi 2300 TL’ye satıyordu ve yüksek model telefonlarla takas olabileceğini de belirtmişti. Telefonun rengi gold rengiydi fakat ben bu rengi oldum olası hiç sevemedim. Bu yüzden önce almak istemedim ama daha sonra kimsenin böyle ilanını görmeyince biraz da mecbur kaldım ve kendi telefonum ve üzerine ciddi bir miktar ile telefonu satın almış oldum çok şükür.

Samsung’a bugüne kadar ön yargılı davrandım tıpkı iphone’da olduğu gibi ama samsung’un s6’dan sonra alınabilir olduğunu biliyordum ve alınca pişman olmayacağımı. Milletin tek derdi samsung’un plastik kasadan ve touchwiz arayüzünden vazgeçmemesiydi. Plastiği tamamen bırakınca ve touchwiz’de eskisine nazaran ciddi anlamda iyileştirme yapınca artık bu telefon alınır dedim ve nihayetinde şu an Samsung Galaxy S7 sahibiyim çok şükür.

Telefon beklentilerimin de ötesinde çıktı aslında. Peki ben neden Galaxy S7’yi tercih ettim ? Bu sorunun cevabı ise birkaç yanıtta gizli. Birincisi telefonun tasarımı. Samsung plastiği bir bıraktı ama ne bıraktı öyle. Tasarımıyla artık kendisi rol oynuyor piyasa da (kendi görüşüm) İkincisi telefon da Nokia‘nın yıllar önce yaptığı sürekli açık ekran özelliğinin olması ve son olarak da boyutlarının ince, cebe rahat sığması ve premium bir hissi vermesinden ötürü ilk seçeneğim bu oldu.

Android’e epey alışan birisi olarak iphone almak şimdilik çok pahalı olduğu için seçeneğim bile olmadı. LG G5‘de istenileni veremediği için (birçok kişinin ortak yorumu) listeme dahil etmedim. Bunun dışında aslında almayı en çok istediğim telefon Xiaomi Mi 5‘di ancak 3 yıl önce yurtdışı’ndan telefon getirip pasaport bulamadığım için satınca o işlere hiç bulaşmak istemedim.

Artık bir samsung kullanıcısıyım ve bu cihaz benim inanılmaz hoşuma gitti ilk deneyim olmasına rağmen. Abarttıkları hiç bir şeye şimdilik denk gelmedim (rehberin kasması, klavyenin zamanla şişmesi, galerinin takılması vs.) bakalım zaman ne gösterecek..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bayat Ekmek.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

4 Temmuz 2016 - 04:18:32

Çok yakın zaman içerisinde samsung galaxy s7 hakkında bir inceleme yapacaktım açıkçası. Biliyorsun ben iPhone dışında telefon kullanmam! Genel olarak akıllı telefonları inceler artısı eksisini yazarım. 🙂

Senin adına önceki konuşmalarımızda belirttiğim gibi çok sevindim kardeşim hayırlı uğurlu olsun.

4 Temmuz 2016 - 14:53:27

Sony xperia z2 kesinlikle çok hızlı, kamerası oldukça kaliteli ve bir o kadarda şık tasarımlı. Ancak özelliklerde belirtilen “suya dayanıklı” yapısı ne yazık ki yalan. Geçende denize girip selfie çekeyim derken(bütün kapakları kapalı) ön ve arka kamera buharlaştı bir anda ve kuruması 2 gün sürdü. Ardından telefonda bir gariplik oldu; Kulaklık takınca algılamıyordu, karşı tarafa ses gitmiyordu ve bende onun sesini duyamıyordum. Anlayacağın telefona su girdi ve anakartta kısa devre oluştu. Tam 1 yıl 10 ay sonra garantiye vermiş oldum telefonu. Peki neden? Çünkü suya dayanıklı değil ve benim tek suçum suya sokmaktı. Bir türlü yapamadılar, geri gönderdiklerinde “Maalesef kamera durdu” gibi bir hata alıyordum, kamerası çöktü. Birde KVK sorunu var… Kısacası Android telefonun varsa ve arızalandıysa, başın büyük dertte. Ya yeni bir Android telefon alacaksın ya da kendini güvence altına almak için Apple ile yeni bir başlangıç yap.

4 Temmuz 2016 - 15:26:02

@Ersin,
Merakla bekliyor olacağım Ersin Galaxy S7 hakkındaki yazını. Bakalım eksi hanesinde senin gözünden nelerini göreceğiz 🙂 Çok teşekkür ediyorum kardeşim Allah razı olsun.
@Roman,
İnan ki Roman Xperia Z2’ye sahipken Facebook grubuna katılmıştım. Her gün senin bu sorununla başa çıkmaya çalışan bir çok kişi vardı ve onlar adına üzülüyordum. Çünkü suya soktuğum zaman benim de ufak bir problemim olmuştu. Telefonun kulaklık kısmı kulaklığı algılamadığı gibi kendi kendine garip bir şekilde müzik çaları açıp şarkı açıyordu olur olmaz yerlerde 😀 Neyse ki fön makinesi ile biraz kurutunca o sorundan kurtulmuştum ve ondan sonra da bir daha suya sokmadım. Senin adına geçmiş olsun diyorum, bence artık sen de kurtulmalısın.

6 Ağustos 2016 - 16:24:27

Gayet iyi bir seçim olmuş hayırlı olsun. Ayrıca z2′ için 600tl gayet normal bir fiyat telefon çok eskidi 🙂

7 Kasım 2016 - 17:09:34

guzel bir degisim yapmisin bende samsung S7 Kullaniyorum son guncellemeden soran cozemedigim birseyler var bütün promramlar kapali olmasi ragmen kendi kendine isigi yanip sonuyor bu sonra updateden sonra boyle oldu anlamayamadim onun yaninda sorunsuz bir telefon benim icin.

mehmet
4 Aralık 2016 - 17:38:22

Samsung en iyisi bence üstüne tanımam

Ayşe ardahan
19 Aralık 2016 - 22:25:05

Bence de Samsung en iyisi.