WordPress Eski Yazılara Uyarı Eklentisi

Böyle bir eklenti aslında mevcut. Yıllar önce alişko diye biri vardı, işte o kişi bunu eklenti haline getirmişti. Fakat sonra blogculuğu bıraktı mı ne yaptı tam bilemiyorum sitesini güncellemeyince eklentide wordpress dizininde eski diye uyarı veriyor. Mantığı gayet güzel ve kendisi yararlı olan bu eklentiyi aylar önce rıza kardeşim sağolsun koda dökmüş, ardından fatih kardeşim css‘le daha güzel bir hale getirmişti.
Wordpress Eski Yazılara Uyarı EklentisiFakat o haliyle çalıştıramadım ve hata vermişti. Bende kodlar üzerinde biraz oynayarak ve css’in de yardımıyla blogumdaki gördüğünüz hale getirdim. Tabi şimdi ki yazılarda görünmüyor 🙂 Arşiv sayfasında 2011 ve öncesindeki yıllara ait yazılarda bu uyarıyı görebilirsiniz 😉 Kodların mantığı çok basit. Sadece CSS ve bir kaç ufak PHP kod yardımıyla sizlerde eski yazılarınıza uyarı verdirebilirsiniz. Dilerseniz hemen başlayalım:

Adım 1: {CSS Kodları}

/* Eski Yazı Uyarı */
#eskiyazi{background-color:#afe6ff;width:602px;border:solid 1px #e1e1e1;padding:8px;}
.eskiyazi {margin-top: 0.5em;margin-bottom: 0.5em;padding: 1em 1.5em 1em 7.5em;border-bottom: 2px solid #fff;border-top: 2px solid #fff;background: url(resim/eskiyazi.png) 0.8em center no-repeat;}
.eskiyazi-ortala {margin-left:60px;}
/* Eski Yazı Uyarı */

Adım 2: {PHP Kodları}

<?php 
$tarih = the_date('j F y', '', '', FALSE);
$ayirma = explode(" ",$tarih);
if ($ayirma[2] <= "11") { // 11 yerine yılı 2 haneli olarak yazın , örneğin 2012 için 12 gibi.
// Uyarı
echo "<div id='eskiyazi' class='eskiyazi'><div class='eskiyazi-ortala'>Bu yazı <b>1</b> sene veya daha önce yayınlanmış olduğundan; görülen linklerde, resimlerde veya kodlarda hata olabilir. Herhangi bir hata ile karşılaşırsanız bana <a href='http://www.enesilhan.net/iletisim'>buradan</a> bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz. <b>Enes&Blog'u</b></div></div>"; } ?>

Evet arkadaşlar kodlar bu şekilde. Şimdi biraz açıklama yapalım. İlk kısımda css kodlarını blogunuza ekliyorsunuz. Css kodlarındaki “(resim/eskiyazi.png)” bu kısıma 48*48 boyutunda istediğiniz herhangi bir ikonu koyabilirsiniz. İkinci kısımda aslında eklenti kendini anlatıyor ama ben yine de açıklama yapmak zorundayım.

WordPress blogunuzdaki single.php‘nin içinde yazıların hemen altına ikinci koddaki php kodlarını koymalısınız. Genelde yazının altına gelmesi için şu kodu bulup bunun hemen üstüne veya hemen altına yapıştırabilirsiniz bu sizin temanız ile alâkalı:

<?php the_content(__('')); ?>

Evet arkadaşlar bu eklentiyi anlatmış bulundum sizlere. Css ve php kodlarla çok daha güzel hale getirilebilir. Kodları istediğiniz gibi değişttirebilirsiniz, şimdiden kolay gelsin..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Güzel Bir Duyuru Eklentisi" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

14 yorum

 1. Taner Aksoy   •  

  Eline sağlık blogunda kullandığın tüm eklentilerini paylaşıyorsun 🙂

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Teşekkür ederim taner. Bunun farkeden birinin olmasına gerçekten sevindim 🙂 Cidden ne varsa paylaşıyorum ve paylaşmaya devam edeceğim istek gelmesi halinde 😉

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Aleyküm selam kardeşim. Sıkıntı aslında php kodlarını single.php’ye eklediğimiz zaman değil de bu kodu ekleyip herhangi bir yazı içine girdiğimizde gösteriyor. Yani ben senin sitendeki kodları şimdi de denedim, single.php’ye eklenildiği zaman hata vermiyor. Yalnız yazı içine girmeye çalışınca boş bir sayfa dolayısı ile hata veriyor. Sanırım senin kodlarda kullandığın ‘the_content’ yüzünden olabilir. Veyahut kodun içinde css’i çağırmamız için çift tırnaklı bir işaret var. Bu kodlarda çalışmıyordu fakat üstünde çok uğraştım anlamsız yere ve farkettim ki çift tırnak yerine tek tırnak koyunca çalıştı.

   Neyse hocam buraya teşrif etmeniz çok güzel. Hazır buraya gelmişken bir soru sorayım izninle:

   Şimdi benim eklediğim bu kodlarda sıkıntı yok. Keza uyarıdaki “1 sene veya daha önce” kısmını ben tarih fonksiyonu ile otomatik olarak o bulsun istiyorum. Bunun içinde şu kodu ekleyince bu fonksiyon çalışmıyor: “< ?--php echo human_time_diff(get_the_time('U'), current_time('timestamp')); ?-->” Bunun sebebi nedir acaba ? Şimdiden teşekkürler, cevabınızı bekliyor olacağım.

 2. Enes Gündoğdu   •  

  Vallahi güzel eklenti Abi bir de şu Navbar mı? denilyordu hangi sayfadan geldğini gösteren eklentiye 😀 onu da yazarsan çok memnun olurum .

  • Enes ILHAN   •     Yazar

   Hangisi kardeşim inan anlamadım ? Benim sitemdemi yani bu dediğin eklenti ? Resimle veya daha açık anlatırsan yardımcı olmaya çalışırım.

 3. Enes Gündoğdu   •  

  Hani mesela Başlık altında Buradasınız: Ana Sayfa WordPress WordPress Eski Yazılara Uyarı Eklentisi şeklinde 🙂 inş açıklayıcı olmuştur Abi

 4. Enes ILHAN   •     Yazar

  @weBurak,
  Estağfurullah kardeşim işine yaradıysa ne mutlu 🙂
  @Çağrı Mustafa Alkan,
  Yok hocam ya estağfurullah 🙂 Bu şekilde birilerinin işine yaradığını görmek gerçekten mutluluk verici..

 5. Emre Uzun   •  

  Teşekkürler hocam , gerçekten hoş bir eklenti ve işime de çok yarayacak 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.