Enes İLHAN\ WordPress ‘de Mini Blog Yapımı

Wordpress 12 yorum 4.165 26 Şubat 2013

Son günlerde gelen yoğun istekler sonucu bu bölümün nasıl yapılacağını bu yazımızda inşallah öğrenmiş olacaksınız. Sitemin en alt kısmında göreceğiniz üzere kafamın estiği günlerde ordan burdan bulduğum güzel yazıları anasayfa’da bilgi kirliliği ve yazı kalabalığı etmeden yayınlayabiliyorum. Bu bölümü uzun zamandır yapmak istiyordum ama fırsatım olmadı. Aynı zamanda biraz uğraştırmadı da değil hani. Bu bölümü yapmamda bana yardımcı olan wordpress’i deyim yerindeyse yalamış yutmuş olan emre kardeşime teşekkürlerimi iletiyorum. İsterseniz hemen nasıl yapılacağına geçelim:

Öncelikle kafamıza estikçe gelen bir kategori ismi seçiyoruz ve yeni kategori açıyoruz. Ben görmüş olacağınız üzere “Mini Blog” ismini verdiğim bu kategori de istediğim yazıları özgürce yazıyorum. Tabi bunu yaparken bazı şeyleri yapmamız gerekiyor. O yüzden birinci adım olarak Sinan kardeşimin buradaki faydalı yazısını okuyarak uygulamanız gerekiyor. Evet yazıyı okuduğunuzu varsayarak istediğiniz kategoriyi anasayfa’dan nasıl gizlersiniz adımını geçiyoruz.

İkinci adım olarak CSS kodlarımızı temamızın style.css bölümüne ekliyoruz:

/* Mini Blog */
#miniblog{margin:10px;margin-top:20px;margin-left: -0px; padding:4px; font-size:11px; margin-bottom:10px; background-image:url(resim/ayrac.png); background-repeat:repeat;}
.miniblog  {margin:0px; padding:0px;}.miniblog ul {margin:0px; padding:0px;}.miniblog li {list-style:none; clear:both; border-top:1px dotted #CCC; padding:8px 0px 8px 0px;}.miniblog li:nth-child(odd){background-color:#fff;}.miniblog li:nth-child(even){background-color:#f7faff;}.miniblog li:nth-child(1){padding-right:30px !important; border:0px;}.miniblogresim img{ padding:1px; border:1px solid #CCC; float:left; width:85px; height:60px; margin-right:10px; margin-left:10px;}.miniicerikbaslik {margin-left:11px;} .miniicerik {padding-right:10px; text-shadow:1px 1px 1px #FFF; margin-left:10px; margin-top:0px;}.miniblog a{color:#5e82c2; font-weight:bold; text-decoration:none;}.minimini{text-align:right; float:right;}.miniminibaslik {position:absolute; min-height:70px; max-height:70px; min-width:70px; max-width:70px; background-image:url(resim/miniblog.png); margin-left:-41px; margin-top:-8px;}

Üçüncü ve son adım olarak artık kodları istediğimiz yere eklemeye geldi. Ben index.php yani diğer adı anasayfa‘da sayfalama bölümünün alt tarafında gözükmesini istediğim için oraya koydum. Sizde istediğiniz yere koyabilirsiniz:
[php]
<!– miniblog –>
<div id="miniblog">
<div class="minimini"><div class="miniminibaslik"></div></div>
<ul class="miniblog">
<?php $postslist = get_posts(‘numberposts=3&category=700’); foreach ($postslist as $post) : setup_postdata($post); ?>
<li>
<div class="miniicerikbaslik"><a href="<?php the_permalink() ?>" title="<?php the_title() ?>"><?php the_title(); ?></a></div>
<div class="miniicerik"><?php echo substr(get_the_excerpt(), 0,230); ?>…</div>
<div class="temizle"></div>
</li>
<?php endforeach; ?>
</ul>
<div class="temizle"></div>
</div>
<!– miniblog son –>
[/php]
Şimdi bu bölümde önemli yerler var arkadaşlar. Bu önemli yerleri size şöyle göstereyim ve açıklayayım:
[php]get_posts(‘numberposts=2&category=700’)[/php]
Şimdi arkadaşlar numberpost=2 demek sizin bu bölümde kaç adet yazı yazacağınızı gösteriyor. İstediğiniz kadar yazı gösterebilmeniz mümkün. Daha sonra category=700 yazan yerdeki 700 ise sizin birinci adım‘daki yeni açtığınız kategori’nin İD numarası.
[php]<?php echo substr(get_the_excerpt(), 0,230); ?>…</div>[/php]
Buradaki 230‘da o bölümde göstereceğiniz yazının özetindeki karakter yazısı. Bunu siz kendi isteğinize göre arttırıp azaltabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bir yazının daha sonuna geldik. Umarım anlatabilmişimdir ve birilerine yardımım bir nebze de olsun dokunur. Kendinize çok iyi bakın, görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Alexa Verilerinizi Anlık Olarak Gösterin" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

ibrahim yüzer
26 Şubat 2013 - 15:01:39

Paylaşım için teşekkürler. 🙂
Mini-Blog iyi olur aslında. 🙂

26 Şubat 2013 - 16:46:38

Bu da yeni popüler olan bir şey. Ben de kullanıyorum uzun zamandır.

26 Şubat 2013 - 22:35:45

Sağolasın abi biraz başının etini yedik ama

26 Şubat 2013 - 23:42:19

@ibrahim yüzer,
Rica ederim, işine yaradıysa ne mutlu 🙂
@kralizasyon,
Evet ahmet son zamanlarda blog yazanlar böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorlardı. Beyaz’ın birkaç temasında zaten mevcut bu özellik. Ama diğer temalarda malesef göremiyoruz 🙂
@Enes Gündoğdu,
Estağrullah kardeşim hiç önemli değil. Yine başka bir şey isteyin elimden ne geliyorsa yaparım, kolay gelsin 🙂

selcuk
28 Şubat 2013 - 23:49:06

Parse error: syntax error, unexpected ‘<' in/index.php on line 55

böyle bir hata alıyorum teşekkürler

1 Mart 2013 - 13:10:16

Kodu tam kapatamamışsın selçuk. Bir tane tırnak eksik kalmış şu şekilde: ‘< ' Kodları eksiksiz bir şekilde eklersen hata olacağını düşünmüyorum, kolay gelsin.

selcuk
1 Mart 2013 - 14:16:58

<a href="” title=””>

?>”><?php

burada sorun veriyor sanırım düzeltiyorum ayni hatayı alıyorum

1 Mart 2013 - 18:20:03

abi ilk başta olduda index.php yanlışlıkla silinince yeniden yaptım şimdi arkaşın ki gibi hata veriyor bir türlü bulamadım senin koddaı birşey var yoksa sorun bende mi ?

1 Mart 2013 - 18:40:16

Arkadaşlar kodları güncelledim, tekrar dener misiniz en baştan ? Yalnız kategori gizleme olayını yaptığınızdan emin olun, gözden kaçmış olabilir. Ben şu an kullandığım kodları tekrar yazıya ekledim çünkü.

17 Mart 2013 - 21:51:45

Ellerine sağlık;kategori gizleme olayını yaptım denedim çalışıyor fakat senin kodları index.php de nereye eklersem ekleyim bir türlü olmuyor,yardım edebilir misin hocam nereye ekleyeceğim konusunda ?

Not : Ayrıca CSS kodlarında resimler var ama dosya yolunuda tam olarak belirtirsen veya resimleri paylaşırsan güzel olur 🙂

17 Mart 2013 - 23:45:15

Kardeşim CSS kodlarında iki resim var. O iki resmi istersen benim sitemden al istersen kendi istediğin resimleri koy. Resimlerin adları, ayrac.png ve miniblog.png. Bu ikisini de en alttaki bölümden “Arkaplan resmini göster” diyerek alabilirsin. Tabi bunu firefox için diyorum. İndex.php olayını da yorumlarda göreceğin üzere birkaç kişi olmuyor demişti bende güncellemiştim. Güncelledikten sonra başka deneme blogunda denedim çalışıyor kardeşim. CSS kodlarına dikkat et tekrar dene. Olmazsa yine yaz yardımcı olayım kardeşim.

18 Mart 2013 - 11:04:32

Hocam onlarda sorun yokta işte index.php ye eklemem gereken kodu index.php nin neresine ekleyeceğim orada sıkıntı yaşıyorum.