Enes İLHAN\ Vodafone NET’e Geçtim

İnternet Dünyası 3 yorum 1.076 25 Nisan 2016

Ülkemizde maalesef ki interneti çok pahalı ücretler ödeyerek sahip oluyoruz. Pahalı olmasının yanı sıra hem bir çok ülkeden ortalama olarak daha yavaş ve AKN denen bir saçmalıkla bu interneti kullanabiliyoruz. Durum böyle olunca insan ister istemez alternatiflere yönelmek zorunda kalıyor. Kalıyor kalmasına ama canım ülkemin canım insanlarının eli kolu maalesef ki burda da bağlanıyor ve çoğu internet sağlayıcısı çoğu tarifesinde 24 ay taahhüt imzalattığı için 2 yıl mecburen kullanmak zorunda kalıyor..

Ben bu duruma bir baş kaldırış yapmak istedim ve 20 Eylül 2016‘da bitecek olan TTNET taahhütümü 24 ay dolmadan gözümü karartarak iptal ettirdim. Her türlü sonuca katlanmaya razıydım çünkü her ayın başında sıfırlanan TTNET kotası ayın 10‘u gelmeden doluyordu bile! Paketim 24 Mbit 75 GB AKN‘li paketti ve evde sadece ben internet kullanmadığım için ben dahil kimseye yetmiyordu. Ayın geriye kalan 2022 günü 3 mbit’e muhtaç bir şekilde geçmek bilmiyordu!

Baktım olacak gibi değil askerden geldiğimden beri her ay böyle sıkıntı yaşıyoruz hemen arayışlara koyuldum. Önce Türk NET‘in 150 GB AKN‘li ve taahhütsüz kampanyasını gördüm ve ilgimi çekti ancak işin detaylarına gelince 20 MBit‘e kadar hız verdiklerini gördüm yani bu hızdan daha yukarısı bu pakette sağlanmıyordu. Daha sonra Vodafone’nun 64 Mbit hız ve 240 GB AKN‘li paketini görünce bir an bütün fikirlerim değişti ve gözüm karardı.

Daha detaylı araştırdım ve forumlardan edindiğim bilgiye göre uydunet ve süperonline harici bütün internet sağlayıcıları Türk Telekom‘un altyapısını kullanıyormuş. Şansıma oturduğum bina da 100 mbit’e kadar hızlı bağlanabileceğim fiber alt yapısı mevcut. Ve bu alt yapıyı sadece Türk Telekom sunuyor bu oturduğum ilçe de. Keşke uydunet veya süperonline olsaydı ilk önceliğim onlar olurdu. Ama cidden vodafone kurallara aykırı bir paket hazırlamış diyebilirim.

Çünkü vodafone’nun şu an ki paketine (hız+akn) yaklaşabilen herhangi bir tarife göremedim ben. Eğer siz biliyorsanız bana bildirebilirsiniz. Bahsettiğim pakete şu linkten ulaşmanız mümkün sevgili okurlar. Benim tercihim 64 Mbit + 240 GB AKN‘li paket oldu. Bu paketin fiyatı ise 24 aylık taahhüt karşılığında 69.90 TL. Derken taahhütümün bitmesine 7 ay kala taahhütümü bozarak Vodafone NET‘e geçiş yaptım.

Ama en büyük hatam bu başvuruyu vodafone’nun müşteri hizmetleri ile yapmak oldu. Ben hayatımda bu kadar amatör müşteri temsilcileri hiçbir firmada görmedim. Vodafone’daki müşteri hizmetlerindeki elemanların tek bildikleri kayıt yönlendirmek! Teknik bilgi neredeyse sıfır diyebilirim. 16 Mart‘ta başvurduğum paket 4 Nisan‘a kadar sonuçlanmayınca bende mevcut başvuruyu iptal ettirmek zorunda kaldım. Bu sırada tabi internetim 31 Mart‘ta vodafone tarafından kapattırıldı. Onlar iptal ettiriyorlar sizin adınıza hangi operatördeyseniz, telefon hattı gibi düşünün.

Bu sırada telefondan nete girerken donanımhaber forumlarında KacaKTV nickli bir kullanıcı vodafone’da kampanya bölümünde çalışan bir arkadaştı ve vodafone net’e geçmek isteyenlere elinden geldiğince iyi bir hizmet veriyordu. Fakat 1 hafta kadar önce çocuğun konusunu ve üyeliğini silmişler. Çok talep olmuş bu kampanyaya ve bazılarının işine gelmemiş nedense! Sizlere de tek tavsiyem bu forumlardan kişilerle irtibata geçip o şekilde başvurmanız. (vodafoneinternet1 , 2, 3 gibi üyelik açanlar var sürekli yasaklıyorlar bu kişileri bilginiz olsun) Ya da en kötü gidip bulunduğunuz yerdeki vodafone bayilerinden başvurun. Kesinlikle vodafone’nun müşteri hizmetlerini aramak gibi bir hataya düşmeyin derim.

Neyse bu süre zarfında yaklaşık bir 56 gün internetsiz kaldık ve telefon hattımızdaki dataları su gibi harcadık. O süre de anladık ki internetin ölüsü bile hiç olmamasından iyiymiş.. Ama azim ettim, inandım ve sonu çok güzel oldu Allah’a şükür. Şu anda kendimi gerçekten mutlu hissediyorum. Artık ne kota hesabı yapıyoruz ne de ayın sonunun gelmesini bekliyoruz. Videoları 1080P olarak izlemek de gerçekten başka oluyormuş. Bu da rastgele yaptığım bir hız testi sonucu, takdir sizin.

vodafone-hiz-testi

Vodafone Hız Testi

Durumlar böyle sayın okur. Şimdilik bu hizmetten pek memnunuz ve keyfimiz yerinde çok şükür. Daha iyileri sizlere de nasip olsun inşAllah. Yazıyı burada noktalarken beni bekleyen bir cayma bedeliyle karşı karşıyayım bu arada. Bakalım onu da paşa paşa ödeyecek miyiz yoksa tüketici hakem heyetine dilekçe yazacak mıyız zamana bırakıyorum, vesselam 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Hepsiburada Hizmet Görsün" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

25 Nisan 2016 - 06:15:12

Bu kararı almak ile geç kaldın bence Enes Aynen devam. Lakin; cayma bedelini ödersin gibime geliyor 🙂

25 Nisan 2016 - 14:04:16

Valla bana da öyle geliyor Ersin 🙂 Aslında geç kalmadım, kampanya normalde 31.03.2016‘ya kadar yazıyordu o yüzden elimi çabuk tutmak istedim fakat sanırım kampanya hâla devam ediyor.

5 Mayıs 2016 - 17:29:34

Ben de Vodafone tarifesine geçmeyi düşünüyordum ama bir sorun yaşarım diye geçmedim. Ama sen madem memnunsun bu iyi referas oldu 🙂