Enes İLHAN\ Üstüne Çay Döktüğüm Çilekeş Farem

Teknoloji 12 yorum 6.464 2 Ekim 2014

3 sene önce üniversite’de okurken laptop’ın faresinin artık yeterli gelmemesiyle birlikte bir fare almak hasıl olmuştu. Gerek site kodlarıyla uğraşmak olsun gerekse de web’de sörf yaparken bilgisayarın kendi faresini kullanmak bildiğiniz zulümdü. Bende ilk defa kablosuz bir fare alma hevesiyle küçücük bir ilçe’nin teknosa’sına gitmiştim.

Neyse beğendim ve 29.90 TL karşılığında kırmızı rengini almıştım. Belki biraz daha araştırsam belki daha ucuz bir şekilde alırdım fakat o an acil bir ihtiyaç olduğu için hemen almam gerekti. Şimdi bu modeli almaya kalksanız bulamazsınız. Ben o kadar aradım yedek olsun diye ama bu model malesef hiçbir yerde yok. Neyse bizim yurttaki arkadaşlar dalga felan geçmeye başladılar. “Kablosuz mu la bu şimdi?” gibisinde hiç görmemiş vari hareketlerle sordular. Bende he he kablosuz diyerek geçiştirmiştim ne günlerdi yahu 🙂

Bunla da kalmadılar bizim sığırlar ve yurdun kantininde deneme yapmışlardı. Tost yapılan yerin rafına fareyi koyup kantinin kapısında bilgisayarda oturan bana “çalışıyor muuuu” diye bağırdı hayvan(afedersiniz) arkadaşım 🙂 Çalıştığını görünce o da şaşırmıştı. Neyse 3 yıldır şarjlı pillerimle kullandığım ve onu artık benimsediğim faremin başına kötü bir olay gelmişti malesef 🙁

Masada çay içerken üstüne döküldü ve çay da doğal olarak şekerli olduğu için dıbık dıbık oldu resmen fare. Ertesi gün baktım tıklanmıyor bile yapışmış 🙂 Bütün umudumu kestim ve aklıma bunu yıkamak geldi nereden estiyse. Gittim bir güzel ılık suyla ovalaya ovalaya yıkadım. Fön makinası ile kurutup yatacağım zaman balkona koydum sabaha kadar kuruması için.

Ertesi gün pili ve taktım ve çalıştı fakat bilgisayarın imleci kendi kendine hareket etti sapıttı. Dedim yine de sana helal olsun ne güzelmiş seni yapan şirket 🙂 Sonra bir daha yıkadım ve kuruttum inanın bu sefer eskisinden daha da iyi çalıştı ve şu an hâla kullanıyorum sayın okur 🙂 Bu farenin bu kadar sağlam olması Logitech firmasına imrenerek bakmama sebep oldu.

Çevre birimleri denince aklıma artık sadece bu marka geliyor. Klavye, mouse, hoparlör de tanıdıklarıma hep bu markayı tavsiye ediyorum. Diyeceğim o ki 30 TL’nin fazlasıyla hakkını veren defalarca yere belirli mesafelerden düşmesine rağmen hâla taş gibi çalışan bu fareyi yapan insanlara verdiğim paralar helal olsun..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Meb'in Verdiği İşe Yaramaz Tabletler!" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

2 Ekim 2014 - 08:21:17

Enes gülerek okudum yazını 🙂
Öncelikle dıbık dıbık ne demek hacı 🙂 Yazıyı yeni bir fare aldım diyerek bitireceğini sanıyordum ama Logitech yine güven vermeye devam ediyor. Ben de Logitech’i tek geçerim. Hatta ispatı: http://www.suskumru.com/faremle-vedalastim-baska-bir-aska-yelken-actim/

Blogger Destek (İsa)
2 Ekim 2014 - 08:58:49

Logitech fareyi ben de herkese şiddetle tavsiye ederim. Diğer marka ürünleri de kullandım logitechin yanından bile geçemez. Pil tasarrufu, konforu v.s her türlü üstünlük logitechte. 2 yıl önce vatan bilgisayarda keşfetmiştim bu ürünü.

Abi ayrıca çay dökülünce dıbık dıbık oldu diyorsun çaya şekeri çok atıyorsun gibi geldi aman dikkat et şeker zehirdir sen bize lazımsın :)))

2 Ekim 2014 - 12:05:49

O fareden bende de vardı abi. Yanlış hatırlamıyorsam modeli M180’di. Taş gibi fareydi. YIllarca kahrımı çekti sonra wireless alıcısında problem çıkmıştı. Gideyim aynısından tekrar alayım dedim hiçbir yerde bulamadım. Her yerde bir üst modeli olan M185 var. O da M180 kadar iyi değil gibime geldi nedense.

2 Ekim 2014 - 20:44:18

@Çağrı Mustafa ALKAN,
Abi böyle elin vıcık vıcık olur ya yapışır birbirine o işte 🙂 Sizde heralde vıcık vıcık ama bizde dıbık dıbık deniyor o olaya 🙂 Verdiğin linkteki yazıyı daha yeni okudum öncesinde görmemiştim. Aşağı yukarı aynı kanıya varmışız logitech konusunda 😉

@Blogger Destek(İsa),
Dediklerine katılıyorum isa’cım. Gerek pil tasarrufu olsun gerek rahatlığı olsun gerçekten seni hiç yarı yolda bırakmıyor. Dediğin gibi bundan 1 ay önce felan çayı şekerli içerdim ama artık yeşil çaya başladım kurtuldum şekerden 🙂 Eyvallah kardeşim teşekkür ederim güzel yorumun için.

@Usluer,
Evet kardeşim söylediğinde haklısın. Bu fareden sonra kardeşlerim de aldı o M185 dediğinden ama ondan memnun kalmadılar. Arkadaşıma aldırmıştım yurtta o da farklı model olduğu için pek ısınamamıştı. Ama bu benim kullandığım model M215 modeli şu an hiçbir yerde yok malesef. Bu kadar konforlu ve iyi çıkacağını bilseydim 2-3 tane alırdım. Belki çinli sitelerde vardır malum görseldeki resmin üstünde çince baskı var 😉

5 Ekim 2014 - 13:17:45

Fare modelin m305’ti sanırım. Yaklaşık 5-6 yıl falan önceydi. Ilk çıktığında 60 liraya almıştım teknosadan. Sonradan 39 ardından 29 liraya düşmüştü fiyatı. Hayatımda da kullandığım en iyi mouse idi. 1 yıl önce kardeşime vermiştim kendime yenisini almak için. Aynı modelini bulamadım. Üst model m325 aldım. Alt modelinin tırnağı olamaz. Kardeşime verdiğim mouse ise hala çalışıyor. Bulsam o modelini 29 değil 69 olsa yine alırım.

6 Ekim 2014 - 10:18:21

Ben de Logitech kullanıyorum. M175’ini kullanıyorum ve her ne kadar USB alıcısının kasası kırılsa da çalışmaya devam ediyor ve halen kullanıyorum. Alıcısı kaybetmiştim bir ara. Yeni bir fare almamak için şirkete mail attım. Fareyi ve faturasını onlara göndermem halinde bana bir alıcı gönderebileceklerini söylediler. Üstelik de direkt olarak Türk temsilcileriyle görüştüm. Şirket olarak da çok ilgililer. Ben de memnunum. 3 yıldır kullanıyorum. Aşırı pil tüketimi gibi bir sorunu da yok. İnşallah daha da uzun süreler kullanırız arkadaşlar. Şahsen fare düşünenler olursa ben de Logitech markasını öneririm.

Bu arada yazıya değinemedim ama yazın hoş olmuş Enes. Ellerine sağlık.

8 Ekim 2014 - 12:22:03

Öncelikle geçmiş olsun. Bende de bir tane Casper fare var. Kendisini yaklaşık 6 sene kullanıyorum. Masaüstü bilgisayarımda. Tabi o zamanlarda kablosuz ne arar? Benimki kablolu ama çok sağlam bir fare.

9 Ekim 2014 - 16:27:32

Şu anda kullandığım fare Logitech M185. Fazlasıyla rahat, küçük ve ergonomik. Açıkçası şu aralar biraz tıklamama sorunu yapıyor arada ve masaya vurunca düzeliyor 🙂 Halen satışta mıdır bilmiyorum, varsa eğer alıp yedeklemek gerekir. Fare değiştirmek, sanki başka bir yere taşınmak gibi çok kötü hissettiriyor. Logitech gerçekten güzel bir marka ve haddinden fazlasıyla hak ediyor aldığı parayı.

10 Ekim 2014 - 03:31:40

Kerim, Ali, Mustafa ve Mehmet yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle. Yorumlarınızdan şunu anladım ki bu küçük farenin önemi bizim için çok büyük. Ayrıca ali sana ayrıca teşekkür ederim verdiğin ek bilgi için. Zaten kalite konusunda iyi olan bu firma bu davranışıyla bir kez daha takdirimi kazandı. Keşke Türkiye’ye bu M215 modelini tekrar getirtseler çok iyi olurdu 🙁

16 Ekim 2014 - 16:37:33

Birkaç gün içinde mouse almayı planlıyorum. Ne alsam ki diye düşünüyodum, logitech alırım artık. Ama hangi modeli ?

Ayrıca çay şekerli mi içilirmiş ya? O ne öyle şerbet gibi 🙂

28 Ekim 2014 - 14:17:50

Mouse her zaman sıkıntı olmuştur benim için, son olarak yeni ofiste kullanmaya başladığım mic. markalı fareyi piyasada bulamayınca ve üretimde olmadığını görünce, ofise mouse alıp onu eve götürmek istedim 🙂

18 Kasım 2014 - 17:32:52

bu farelerde başımız derrte çok çabuk bozuluyorlar malesef…
en son ben de Logitech aldım bakalım ne kadar kullanacagım(bana taş olsa dayanmaz ) :))