26 Mart 2017: Pazar
Gölge

Usb Bellek ile Format Atmak

İnternet Dünyası 26 Mart 2013 11 3.161  1
Bu Kişisel Blog'da 550 kategori'de yazıya yazılmış adet değerli yorumlarınız bulunmaktadır..

Bu konu ile ilgili internette bir araştırma yapsanız inanın milyonlarca sonuç bulabilirsiniz. Çünkü o kadar popüler bir konu ki bu herkes neredeyse kendi yöntmeini anlatmış. Kimi kodlara dalmış ms-dos ortamında kodları yığarak nasıl usb flash disk’ten format atarız bunu anlatmış. Kimisi usb diskler nasıl boot edilir ve formata nasıl hazır hale getirilir bunu anlatmış. Ben ise bugün tüm bu karmaşıklığa son veren basit bir uygulama ile usb diskiniz üzerinden nasıl format atarsınız bunu anlatmaya çalışacağım.

Resimli anlatımı tercih ettim çünkü adımlar çok basit. Önce bu adresten dediğim basit programı indiriyoruz. Ben .zip olanını tercih ediyorum böylece bilgisayara kurmak gerekmiyor. Öncelikle şunu belirteyim bu işlemleri yapabilmek için usb flash belleğiniz en az 4 GB boyutunda olmalıdır. Sonraki adımları ise resimle şu şekilde göstermeye çalıştım:

Adım 1:

1

Adım 2:

2

Adım 3:

3

Adım 4:

4

Adım 5:

5

Adım 6 ve Son:

6

Programın Türkçe‘ye çevrilişi o kadar berbat yapılmış ki, ingilizce kullansanız daha iyi anlarsınız diyebilirim 🙂 Ama programın basitliği bunun da üstünü örtmeyi başarıyor. Bundan önceki yazımda bu yazının nasıl yapılacağını anlatacağım demiştim ve çok şükür sözümde durdum. Bu işlemle sadece netbook’lara değil tüm bilgisayara bu yöntemle format atmak çok daha kolay ve çok daha hızlı.

Yani elinizde işletim sistemi olan bir DVD olsa bile bu yöntemle daha hızlı format atılıyor. Ben bundan sonra tüm format işlemlerimi bu şekilde yapmaya karar verdim. Programın artık windows 8 desteği de var. Bende zaten windows 8’i bu şekilde kurdum. Aslında en çok netbook’uma format atarken işe yarıyordu ama bundan sonra her işime yarayacak gibi görünüyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "En Sevdiğim Css 3 Özellikleri" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Enes ILHAN

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

11 Yorum Yapılmış

  • Adaşım bu ne hız maşallah. Ben yazıyı yayınladım mı diye sorarken senin yorumunu görmek beni oldukça şaşırtı bunun için teşekkür ederim 🙂 Bu programla mı denedin ? Ve neye yemin ettin ? 🙂

 • Çok sağol hocam güzel paylaşım olmuş,yalnız konu dışı bir şey sormak istiyorum :

  Yazı içerisindeki Adım 1 , Adım 2 gibi başlıkları cufon kullanarak nasıl yazıyorsun ?

  Yani kısacası cufon’u yazı içerisinde nasıl kullanıyorsun 🙂

  • Teşekkür ederim kardeşim sağol. Ben h2 kullanıyorum burak o kendisi geliyor. Benim ekstra yaptığım bir şey yok. H2 ile parantezi içinde ne yazarsam yukarıda gördüğün şekil oluyor başlık gibi yani. Bu temayı yapan uğur kardeşim sağolsun 🙂

 • Netbook ile tanışmamla bu şekilde format atmayı öğrenmem bir oldu.. Önceleri zahmetli oluyordu ama sonradan işi kavrıyorsunuz. 🙂 Ben Microsoft’un programını kullanıyorum iso formatını flash’a atmak için. Ayrıca flashı taktığım zaman direk okumuyor bende, boot ekranına girerek hdd olarak flashı tanımlayınca görüyor ve format işlemine başlıyor. Bu programla yapınca seçime gerek kalmıyor mu acaba?

  • Melek iyi hatırlattın bunu yazımda söylemeyi unutmuşum. Malesef hangi bilgisayara format atarsan at muhakkak bios ekranına girip boot seçeneklerinden usb flash diski ilk başa almak zorundasın. Bu programla yapınca da yine elle yapmak zorundasın ama çok zor bir şey değil bence bunu ayarlamak 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir