Tıkanıp Kaldığında Hayat …

Bir yerlerde tıkanıp kaldığında hayat, soluk almak güçleştiğinde, yüreğin susup,mantığın sürüklemeye başladığında ayaklarını, dağlara dönmeli yüzünü insan.
Yeni patikalar, yeni yollar seçmeli, yüreğini ferahlatacak; ‘yeni insanlarla‘tanışmalı, yeni keşifler yapacak… Hep isteyip de, bir gün yaparım diye ertelediği ne varsa, Gerçekleştirmeyi denemeli! Her geçen gece, ölüme bir gün daha yaklaştığını; zamanın bir nehir,  kendisinin bir sal olup da, o dursa da yolculuğun devam ettiğini anlamalı. Baş döndürücü bir hızla geçiyorsa birbirinin aynı günler, her akşam aynı can sıkıntısıyla eve giriliyorsa, değiştirmeye çalışmalı bir şeyleri; küçük şeylerle başlamalı belki; örneğin, bir kaç durak önce inip servisten, otobüsten; yürümeli eve kadar, yüreğine takmalı güneş gözlüklerini; gördüğünü hissedebilmeli..

Sağlığını kaybedip, ölümle yüz yüze gelmeden önce, değerli olabilmeli hayat! İlla büyük acılar çekmemeli, küçük mutlulukları fark etmek için! başkasının yerine koyabilmeli kendini; Ağlayan birine “gül“, inleyen birine “sus” dememeli! Ağlayana omuz, inleyene çare olabilmeli! Şu adaletsiz, merhametsiz dünyaya ayak uydurmamalı; Sevgisiz, soysuz kalarak! Dikeni yüzünden hesap sormak yerine gülden, derin bir soluk alıp, hapsetmeli kokusunu içine…

Güneşin doğuşunu seyretmeli arada bir, seher yeli okşamalı saçlarını…Karda, yağmurda; sevincine, coşkusuna; fırtınada boranda; öfkesine, isyanına ortak olabilmeli doğanın! Bir çocuğun ilk adımlarında umudu; bir gencin düşlerinde geleceği; bir yaşlının hatıralarında geçmişi görebilmeli! Çalışmadan başarmayı, sevmeden sevilmeyi, mutlu etmeden mutlu olmayı beklememeli! Ama küçük, ama büyük; her hayal kırıklığı, her acı; bir fırsat yaşamdan yeni bir şeyler öğrenebilmek için; kaçırmamalı!

Çünkü; hiç düşmemişsen, El vermezsin kimseye kalkması için, hiç Çaresiz kalmamışsan, dermanı olamazsın dertlerin; Ağlamayı bilmiyorsan, Neşesizdir kahkahaların; merhaba dememişsen, anlamsızdır Elvedaların…
Ne, herkesi düşünmekten kendini, ne; kendini düşünmekten herkesi unutmamalı! Bilmeli; çok kısa olduğunu hayatın; hep vermek ya da hep almak için… Sadece, anlatacak bir şeyleri olduğunda değil, Söyleyecek bir şey bulamadığında da dinleyebilmeli!

Aklı ve kalbiyle katılabilmeli sohbetlere… Hafızası olmalı insanın; hiç değilse, aynı hataları, aynı bahanelerle tekrarlamaması için! Soruları olmalı, yanıtları bulmak için bir ömür harcayacak! Dostları olmalı, ruhunun ve zihninin sınırlarını zorlayacak! Herkese yetecek kadar büyük olmalı sevgisi; ama, kapasitesi sınırlı olmalı yüreğinin ki, hakkını verebilsin sevdiklerinin; zaman bulabilsin; bir teşekkür, bir elveda için…

Yaşam dedikleri bir sınavsa eğer; Asla vazgeçmemeli sevmek ve öğrenmekten; ama, herkesi sevemeyeceğini de her şeyi bilemeyeceğini de fark edebilmeli insan! Tıpkı, her şeye sahip olamayacağı gibi… Zamanın ninnisiyle, uykuda geçirmemeli hayatı…!

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yeni Görünüm Tam Bir Hayal Kırıklığı : )" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

6 yorum

 1. webleme   •  

  ne yazık ki insan evladı bütün bir ömrünü hayatın piş piş leriyle tüketti , yani dönülmeyecek bir akşamın ufkunda kaybolup kendini sonu hüsranla sonlanan bir ateşe kaptırıp , küllerini rüzgarda savurup noktayı koydu…

 2. Enes İLHAN   •  

  @webleme,
  Bu ve daha da fazlası kardeşim, eline sağlık yorumun için..

 3. Münzevi KişiLik   •  

  Çok çok çok beğendim ben bu yazıyı. Gerçekten çok güzeL anLatmışsın,uzun zaman sonra..(:

 4. GÖKHAN   •  

  @Enes İLHAN

  Enes hocam sen blogu falan bırak, roman falan yazmaya başla. Döktürmüşün yeminle.

 5. Enes İLHAN   •  

  Arkadaşlar beğendiğinize çok sevindim çünkü bende bu yazıyı çok beğendim. Bu yazı bana ait değil onu belirteyim. Yazan kişiyide tanımıyorum ama gerçekten döktüren bu yazının asıl sahibidir ben değil. Keşke bu yazıyı ben yazsaydım demiyorum bende farklı şeyler yazabilirim sizler de daha farklı şeyler. Herkesin bakış açısı ve psikolojik durumu farklı olduğu için insanoğlu isterse ortaya böyle çok güzel yazılar çıkartabilir, tıpkı yukarda olduğu gibi.. İlginiz ve beğeniniz için teşekkürler ..

 6. Mert   •  

  Zamanın ninnisiyle, uykuda geçirmemeli hayatı…!

  çok iyi ya 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.