Enes İLHAN\ Tekrardan Vodafone’a Geçtim

Telefon 4 yorum 1.143 14 Şubat 2016
tekrardan-vodafone-a-gectim

Askerde telefon kullanmak epey sıkıntılı bir olay. Hele kullandığınız telefon akıllıysa ve telefonunuzu kıl bir komutana kaptırdıysanız bir şekilde işin sonu askerliğinizin uzamasına kadar gidiyor, askere gidenler bilir. Bu telefonunuzu yakalatmanızın iyi hali ise 3 hafta çarşı izni hakkınız maalesef ki elinizden alınıyor 🙁 Geçen senenin yaz aylarında TSK Turkcell ile anlaşıp Askercell denen bir uygulama çıkarttı. Bu uygulama ile birlikte rehberinizdeki seçili toplam 7 numara ile [5 tane cep numarası + 2 tane sabit hat numarası] akşam 18:00‘den sabah 08:00‘a kadar akılsız olan telefonlarla konuşabiliyorsunuz. Bana bu uygulama iyi mi kötü mü oldu diye soracak olursanız cevabım kötü olacak maalesef. Çünkü rehberinizde olmayan kişiler sizi ne arayabiliyor ne de mesaj atabiliyor, yanımda arkadaşımla bizzat denemiştik.

Peki Askerde Hangi Hattı ve Hangi Telefonu Nasıl Kullandın ?

Öncelikle şunu söyleyeyim, askere ilk gittiğimde telefon felan kullanmadım. Eğer aklınıza geliyorsa en son general mobile discovery kullanıyordum. Askere gittiğim gün yani 03.02.2015 sabah 06:30 civarında telefonu ablama verdim ve onun oldu. Ben askerde telefonu zor kullanırım diyerek gitmiş ve yanımda hiçbir şekilde telefon götürmemiştim. O telefonda baya sağlam çıkmıştı allah için 1 sene kullandım, 1 sene de ben askerdeyken ablam kullandı ve hâla kullanmaya devam ediyor. Helal olsun şu çinlilere 🙂

Neyse acemilik, usta birlik derken 3,5 ay boyunca telefon kullanmadım. Canım nasıl gidiyordu bu süre zarfında sizlere bunun tarifini anlatamam. Her şeyden, herkesten uzaklaşıyorsunuz bir anda. Gelen yüzlerce mail, yaşanan o kadar teknolojik olay felan anlatamam yani 😕 Baktım nöbette felan arkadaşlar kullanıyor kaçakta olsa gizli de olsa ben niye kullanmayayım dedim ve 10 Mayıs 2015 Pazar günü çarşı iznimde LG G2 almıştım arkadaşlar. Bu telefon içimde kalan bir uhte gibiydi ve sonunda almıştım. Bu telefonu özellikle şarjı ve tasarımı için almıştım fakat askerde hüsrana uğradım.

Tasarım yönünden çoğu telefon halen eline su dökemez ancak android’in 5.0.2 sürümünden sonra şarj süresi epey azaldı. Bir askere de zaten şarjı uzun giden ve mümkünse şarjı geç biten bir telefon lazım eğer ki kullanmayı her şeye rağmen göze aldıysa.. Çünkü telefonu kullanmak (akıllı telefon) zor olduğu gibi telefonu şarj etmek de en az kullanması kadar sıkıntılı bir hadise. Baktım telefonun şarj süresi gittikçe kötüye gidiyor sürümünü değiştireyim dedim. 4.4.2 sürümüne yani KitKat‘a downgrade yaptım ama nafile.. 3G‘de 4 saat ekran süresi aldığım zaman mutlu oluyordum. 2G‘de zaten internete girilmiyor bile.

Baktım şarj yetmiyor ve durum sıkıntılı bende G2‘yi yaklaşık 3 ay kullandıktan sonra Xperia Z2 aldım dostlar. Askerde bütün öncelikleriniz değişiyor. Dediğim gibi şarj en büyük önceliğiniz oluyor. Her şeyden geçiyorsunuz orada. Xperia Z2‘yi de almamın en büyük sebebi 3200 MaH bataryası olması ve en uzun ekran sürelerinin olduğu telefon olarak kazınmıştı hafızamda. Gerçekten de öyleydi ve inanılmaz rakamlar veriyordu telefon. Tasarım yönünden benim için sınıfta kalan vasat bir telefondu ama bataryayı ve işletim sistemini çok iyi optimize eden bir sony vardı. İşte bu iki unsur telefonu bana sevdirtti arkadaşlar. Suya dayanıklı olmasını çok sevdim mesela. Bulaşık yıkar gibi çeşmenin altına koyup temizleyebiliyorsunuz. Aslında bu telefonla ilgili bir sürü şey yazabilirim ama konuyu saptırmamak adına bu kadarı yeter diye düşünüyorum.

Askerde kullandığım hatta gelecek olursam eğer gittiğimde vodafone kullanıyordum. Yıllarca faturasız hat kullanan ve faturalı hatta karşı hep nefretle bakan bir birey olarak hesabıma en uygun tarife hangi operatördeyse onu kullanan sıradan bir vatandaşım. {Cümle biraz saçma oldu ama idare edin gecenin bir vaktinde böyle olabiliyor 🙂 } En son geçen sene vodafone‘un 23 TL‘lik bir paketini kullanıyordum detaylarını tam hatırlayamasam da. Askere gittiğimde de hattım vodafone’du. Fakat kaldığım yer çekim gücü açısından biraz sıkıntılı olduğu için hattımı değiştirmem  gerekiyordu. Arkadaşın biri turkcell çok iyi çekiyor burda dedi bende o andan sonra düşünmeye başladım ama yıllarca Turkcell deyince aklımda hep en iyi çeken ama en kazık da firma olduğu düşüncesi vardır. Bu sebepten dolayı iki kez düşünmüştüm.

Baktım ki 23 TL’ye her yöne 400 dakika, 2 GB internet ve 1000 SMS paketi olan bir tarife vardı. Kaçırmak olmaz demiş ve geçmiştim. Gerçekten iyi çekiyordu hakkını vermem lazım. Daha sonra 35 TL olan bir paketi 26 TL’ye size özel adı altında sundukları bir sms göndermişlerdi sağolsunlar. 400 dakika yeterli gelmediğinden [sundukları pakette her yöne 500 dakika+1000 SMS+2 GB internet vardı} 3 TL’den bir şey kaybetmem diyerek o teklifi kabul etmiştim. Fakat askerden geldikten sonra ne o paketi bir daha yapabildim ne de eski tarifeme geri dönebildim ! Bu duruma çok içerleyen ben hemen yeni arayışlara geçtim.

Peki Şu Anda Hangi Hattı Kullanıyorsun ?

İşte Turkcell böyle kafamı bozunca bende tekrardan vodafone‘a geçtim. 22 TL‘ye über süper bir paket buldum freezone’lu. Her yöne 750 dakika, 2 GB internet ve 1000 SMS. Sizce de iyi değil mi arkadaşlar ? Bundan daha iyisi avea’nın woops sayfasında var fakat avea felan birleşip Türk Telekom olunca ve çekim gücünün berbat olduğunu bilince hiç o tarafı düşünmedim. Şimdi telefonum 4G uyumlu ve bu teknoloji fiber şeklinde kullanılacakmış. Yani fiber ağın ne kadar güçlüyse çekim gücün o kadar iyi olacakmış herhalde. Tam emin değilim ve detayını bilmiyorum ama anladığım buydu yanlışım varsa düzeltin.

Hattım bugün saat 06:40‘da vodafone’a taşınacak. Resimde görüldüğü gibi 21 milyon abonesi varmış ne kadar doğru şüpheli.

vodafone-4g-uyumlu-hat

Vodafone 4G Uyumlu Hat

vodafone-4g-uyumlu-hat-2

Vodafone 4G Uyumlu Hat 2

Bakalım sonuç ne gösterecek. Şimdi artık heyecanla 1 Nisan 2016‘yı bekleyeceğim. Memnun kalmazsam değiştirmekte hiç tereddüt etmiyorum 🙂 İşin özü oturduğunuz veya çalıştığınız bölgede hangi hat iyi çekiyorsa ve hesabınıza hangisi uygunsa onu kullanın arkadaşlar. Ben artık markaya değil bu değişkenlere bakarak tercih yapıyorum. Şimdiden hayırlı olması umuduyla..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Sizi Yeni Oyuncağımla Tanıştırayım: HTC One" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

25 Şubat 2016 - 02:13:23

Turkcell ve Avea’nın internet kapsamı pahalı fakat çekimleri vodafone göre daha verimli. Vodafone ise internet konusunda makul fiyatlara sahip ama çekim gücü az. Ortasını bulamamışlar şu operatörlerde

7 Mart 2016 - 14:14:37

Benim gözlemlediğim kadarıyla avea içlerinde en ucuzu. Yani hem paket yönünden diğer ikisinden ucuz hemde internet yönünden. Fakat buna bağlı olarak çekim gücü en az olan da yine avea 🙂

6 Mart 2016 - 06:22:09

Vodafone iyidir Enes bana göre. Yıllardır kullanıyorum bir sorun olmadı bende. Tek şikayetim var zırt pırt mesaj atıyorlar ayar oluyorum. 🙂

7 Mart 2016 - 14:17:48

Daha önce 2 yıldır kullandığım operatördü aslında Vodafone. Ama şunu anladım ki konumunda hangi hat daha iyi çekiyorsa telefonun şarjı süresi de bu ölçüde daha iyi gidiyor Ersin 🙂 Yani benim konumum da Turkcell daha iyi çektiği için şarj sürem daha fazla gidiyordu. Vodafone’a geçtikten sonra bu süre biraz daha kısalmaya başladı. Mesaj yönünden turkcell kadar çok mesaj gelmiyor bana 🙂