Enes İLHAN\ Teknolojinin Kölesi Olmayın !

Kendimce 5 yorum 2.180 18 Kasım 2014

Sabah kalktık, hazırlandık, sokağa attık kendimizi. İșe gitmek için metroya bindik. Boş bir yer bulduk oturduk. Canımız sıkıldı telefonumuzu çıkardık. Çevremize baktık. Herkesin elinde iPhone’lar Galaxy’ler Lumia’lar HTC’ler.. Üstünde düzgün kıyafeti, sırtında düzgün montu olmayan gençlerin yaşlıların elinde iPhone..

Elindeki Galaxy’nin işlevlerini, özelliklerini adam akıllı bilmeyen bir amca hırsla ‘Angry Birds‘ oynuyor. O an kafasındaki tek şey domuzları yok etmek. Sorsan çoğunun kontörü yok, -8 de kullanıyor telefonu. Maksat hava atıcak bi iPhone’um var diye. Daha orta okulu bitirmemiș çocukların ellerinde kafaları kadar telefonlar.. Babasına yalvar yakar, ağlaya ağlaya aldırdıkları telefonlar, 24 taksitle aldırdıkları telefonlar…

Evlere bakıyoruz. Gelirini elektriğe, suya, doğal gaza ve buzdolabını az çok doldurmaya anca yetiren bi ailenin evinde interneti eksik olmuyor. Oturma odasına gidiyoruz. Büyük ekran televizyonumuz da eksik değil tabi ki. İnsanların elindeki teknolojik imkanlar ile birbirine hava attığı bu devirde bu tür tablolar görmeye alıșmıșızdır. Durmaksızın çıkan telefon, bilgisayar, televizyon vb. modelleri arasında boğulan dar gelirli aileler..

Toplumdaki maymun iştah sonucunda bu ürünleri almaya itilen insanlar. Elindeki dandik fenerli telefondan dolayı arkadaş çevresi içinde kendini ezik hisseden gençler.. Teknolojinin esiri olmuş bir toplum.. Ardı ardına çıkan ürünler sonucu insanlar ne alacağını şaşırıyor. Örneğin bir telefon çıkıyor. O an piyasanın en iyi telefonu diye çıkan bu telefonu X şahsı alıyor. Aynı şirket bu telefondan daha iyi olduğunu söyleyerek ve tekrar piyasanın en iyi telefonu olduğunu iddaa ederek 1 yıl sonra bir telefon daha sürüyor piyasaya.

Öncekinden farkı bir iki ghz daha hızlı işlemci, üç beş megapixel daha iyi bir kamera, parmak izi okuyucusu, göz takibi vb gibi hayat kurtaran(!) özellikler. X şahsı da ‘Aaa bu en iyisiymiș, o zaman bunu alayım, daha elimdeki telin arka planındaki uygulamaları bile kapatmasını bilmiyorum. Ama bu telefon daha iyi, almazsam insanlar beni ezer. Ihihi‘ diye telefonu alıyor. Ve seneye bir telefon daha çıkarıyor aynı şirket. Daha iyi olduğunu iddaa ediyor. X şahsı yine alıyor.. Bunun sonu yok. Ve insanlar buna gözü kör şekilde aldanıyor.

Gereksiz yere bir sürü para israf ediliyor, havaya saçılıyor. Mutlu olanlar ise müşterileri aptal yerine koyan şirketler oluyor. Bu ticari bir taktik. Sanıyor musunuz ki o şirket o üç beş megapikseli, parmak izi okuyucusunu vb. bir yıl önceki çıkardığı cihaza ekleyemezdi ? Çok daha iyisini yapardı. Ama bi anda elindekinin en iyisini tek cihazda toplarsa, sonraki sene ne satacak? Milleti nasıl mal yerine koyacak?

Smart TV saçmalığı mesela ? Bir televizyonun internete bağlanmasını sağlamayı yıllar önce yapamazlar mıydı sizce? Çok rahat yaparlardı. Ama baktılar insanlar artık bilgisayarları kullanıyor film veya dizi izlemek için. Hemen bu işi sürdüler piyasaya. Millet de ‘Aaa televizyondan internete giricem. Bütün gün telefondan ve bilgisayardan girdiğim yetmiyor. Akşam televizyondan da gireyim. Feysbuka falan da girerim. Milletin saçma durumlarını kocaman ekranımla okurum. Ihihuhihi.‘ diye saldırıyor bu ‘Smart TV‘ lere.

Düşünsenize belki ıșınlanmayı buldular ama duyurmuyorlar. Neden ? O kadar araba firması, uçak firmaları, havayolu şirketleri, ulaşım şirketleri çok büyük darbe yer de ondan dolayı. Bulunmuş olsa bile kullandırmazlar. Bunların hepsi insanların maymun iştahlarını kendilerine karşı kullanılması. Zararlı çıkan yine bizleriz. Teknolojinin kölesi olmayalım. Teknolojik aletler mi bizi kullanıyor, biz mi onları kullanıyoruz dikkat edelim.

Not: Yazıyı facebook’da bir sayfa da gördüm ve paylaştım. Yazı bana ait değildir fakat bu yazının altına imzamı atarım. Teknolojiyi tabi ki kullanalım ama kölesi olmayalım lütfen.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İnsanlara Hayır Diyememek" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Blogger Destek (İsa)
19 Kasım 2014 - 12:39:45

Sonuna kadar haklisin abi. İşlerimiz de gelişen teknolojiye gore şekillendiği için artik bunun gerçekten kacari yok. Yani illa bu isin içine gireceğiz. Ama dediğin gibi ayari bilmek lazim. Ornegin ben 1 aydir gm discovery kullanıyorum. İPhone veya samsungun amiral gemisi dedikleri 2 bin liralik telefonlardan neyi eksik? Ayni hizmeti ben de çok güzel bir şekilde aliyorum. Bundan önce ayni telefonu Abim 1,5 yil kullandı şimdi bana gönderdi kullanmam için.

Kafa aynen şöyle isliyor ; buna 500 lira verecegime suna 700 veririm hem işlemcisi daha iyi hem buna android bilmem kaç gelecek. Sonuç? Ayni hizmeti 200 lira daha ucuza almak varken kafa gitti gösterişe. Bu tur teknolojik harcamaların çok az birkismi gercekten ihtiyac için yapiliyor. genelde amac aldim demek için almak.

20 Kasım 2014 - 13:09:34

“Düşünsenize belki ıșınlanmayı buldular ama duyurmuyorlar. Neden ? O kadar araba firması, uçak firmaları, havayolu şirketleri, ulaşım şirketleri çok büyük darbe yer de ondan dolayı.”

Şöyle bir düşündüm de gerçekten de bu tarz şeyler olmaz diye bir şey yok. İki bakkal arasında bile sen benin mahalleme niye bakkal açtın diye kavga çıkıyorsa söylediğin şeyler de olabilir abi.

İlker
5 Ocak 2015 - 02:15:55

Facebookta paylaştığın bu yazının altına ben de imzamı atarım

28 Ocak 2015 - 11:55:04

yazıda da bahsettğin gibi biz teknolojiyi kullanmıyoruz teknoloji bizi kullanıyor malesef. akıllı cihazlar yuzunden artık insanlar akılsız olmaya başladı

28 Şubat 2015 - 18:35:41

çok doğru demişsin dostum helal olsun