Enes İLHAN\ Takvim Yaprakları

Öyle İşte.. 4 yorum 3.908 30 Ekim 2012

Çoğumuzun evinin duvarının bir köşesinde olan, ve çoğunlukla bakmaya tenezzül bile etmediğimiz {kendi adıma konuşsamıydım ki?} takvimleri babam her sene mutlaka değiştirir ve sayfalarını hergün usanmadan bıkmadan okur. Öyle bir maşallah çekerim ki içimden yıllardan beri bıkmadı adam. Maşallah dediğim için mi acaba ? Ben küçüklüğümden beri annemle babam daima okurlar bu takvim yapraklarını. Ama en çok babam okur. Annem de arada mutfak işlerinde yorulduğu zaman oturduğumuz odaya gelir ve can sıkıntısıyla okur. Ama bu teknoloji beni ve bizi o kadar mahvetmiş ki şu bilgisayarın başından kalkamıyoruz !

Aslında o kadar anlamlı, can alıcı ve ibretlik şeyler yazar ki internette arasanız çoğunu bulamazsınız belki de. Bulsanız bile o ‘cızzztt‘ diye yırtılıp okunan o kağıt kadar olamaz.. Bana koparır koparır verirdi babam. Çoğu zaman bu durumdan sıkılsamda babam odadan çıktığında göz ucuyla bakar daha sonra da tamamını ibret alarak okurdum.. Bir ara merak salmıştım küçüklüğümde. Geçmiş yıllara ait daha hiç koparılmamış takvim destesi bulmuştum. Allah’ım her yaprağındamı böyle anlamlı şeyler olur.

Birde takvim yapraklarımızda klasikleşen Erkek: ‘şu’ Kız: ‘şu’ gibisinden isimlere bakardım. Hani ileride çocuğum felan olursa taa o zamandan ismi nereden bulacağımı çözmüştüm 🙂 O isimlere hâla bakarım. Ama bazen o kadar ilginç isimler oluyor ki çoğumuz hayret ederiz. İsmin özellikle Kuran-ı Kerim‘de olan isimler olmasına dikkat eder bizim aile. Doğal olarak bende dikkat ederim. Ama bazen öyle isimler görüyorum ki başkalarının kendi koydukları apaçık anlaşılıyor.

Hani şu bilgisayarımdan bazen açık açık uzaklaşmak veya başından kalkmak istiyorum. Hatta o kadar istiyorum ki ciddi ciddi elektriklerin felan gitmesini istiyorum. Hani diyorum o zaman belki böyle anlamlı şeylere yönelebilirim diye düşünüyorum. Çünkü ancak o zaman böyle şeylere vakit ayırabiliyorum. Bu kitap okuma olur, aile içi sohbetlerin daha koyulaşması yada böyle takvim yapraklarına bi 5 dakika ayırıp okuma olur ama sonucunda olur yani.

Geçen günde çok çok samimi olduğum bir arkadaşım bir e-mail göndermiş. Böyle böyle anlamlı bir yaprak koparttım istersen birde sen oku diye göndermiş sağolsun. Bende bu çok anlamlı yaprağı sizlerle paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum. Yazının yarısı bulanık yarısı net o yüzden gözleriniz ağrıyabilir ama okuduğunuza değecek diye düşünüyorum:
Anlamlı bir yaprak

This text will be replaced

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Onu Nasıl Unutabilirim ?" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

30 Ekim 2012 - 20:39:16

İnsanın gün içinde daha anlamlı şeylere de zaman ayırmasını hatırlatan bu yazına, zamanın geçtiğini bize hatırlatan takvimlerden daha iyi bir vesile olamazdı herhalde.

30 Ekim 2012 - 23:54:33

Takvim yapraklarında çocuk isimleri olurdu,o gün ne yemek pişirsem bölümleri olurdu ve paylaştığınız resimdeki gibi çok ibretlik kıssadan hisseler olurdu,artık onlarada pek rastlanmıyor.

Enes hocam bilgisayar o kadar içimize işlemişki o olmadan napardık diyoruz içimizden,halbuki eskiden bilgisayar yoktu ve televizyon bu kadar izlenmiyordu ve günlerimiz o kadar güzel o kadar dolu geçiyorduki şimdi nerde o günleer.Ailemizden biri bilgisayarda biri televizyonda biri başka teknolojik aletin peşinde.

Keşke takvim yapraklarıyla kalmasak daha çok doyurucu kitaplar okusak aah ah.

Yüreğine sağlık…

31 Ekim 2012 - 02:48:32

@GM,
Vesile olduysak veya olabiliyorsak ne mutlu kardeşim.
@Server Bedii,
Evet yemek konusunda bölümlerde vardı onu unutmuşum yazımda yazmayı. Teşekkür ederim yorumunuz için, sizin de elinize sağlık..

31 Ekim 2012 - 22:36:11

Özellikle ikinci yazı çok hoşuma gitti.