Enes İLHAN\ Sony Xperia S Özellikleri

Telefon 1 yorum 5.704 20 Ocak 2012

Ces 2012 fuarının en ilgi çeken ürünlerinden birisi de bana göre Sony‘nin tanıtıma çıkardığı Xperia S modeli oldu. Radikal bir kararla Ericcson firmasından hisselerin birçoğunu alarak yola tek başına devam etme kararı alan Sony bence çok yerinde bir karar aldı. Sony markası birçok kişinin eyvallah diyebileceği bir marka çünkü. Kimine göre Sony Ericcsson markası yan yana daha iyi gözükse de kimine göre de Sony markası tek başına karizma diyor. Bende sadece Sony yazmasından yanayım. Şimdi ise telefon ile ilgili eleştiri yapmanın zamanı diye düşünüyorum. Bu kısa eleştirinin ardından telefonun teknik özellikleri ve birde tanıtım videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Şimdi eleştiriye gelince:

Tasarım

Şimdi ilk eleştirimi bu telefonun tasarımı hakkında yapmak istiyorum. Telefonun tasarımı önceki xperia arc tasarımına göre sınıfta kalıyor. Modeli birçok kişi beğensede beğenmeyenlerinde olduğunu söylemekte fayda var. Kıyaslamak gerekirse Xperia Arc tasarım yönünde çok daha havalı bir tasarıma sahipti. Kıvrımlı ve keskin köşeler telefonun albeniliğini ciddi derecede arttırmıştı. Fakat Xperia S‘in tasarımı tek kelimeyle olmamış. Arkadaşıma telefonun tasarımının bu olacağını söylediğimde çok kaba bulmuş ve adeta kumandaya benzetmişti. Ekranın inç olarak büyümesi ve telefonun da size olarak büyümesi nedeniyle en azından köşe hatları ovalleştirilebilirdi diye düşünmeden edemiyorum.

Teknik Özelliklerdeki Hatalar

İkinci eleştirim ise telefonun teknik özelliklerindeki iki-üç beğenmediğim tarafı oldu. Öncelikle telefonun ağırlığı bir önceki seriye göre epey artmış durumda. Arc S’in ağırlığı 117 gram iken Xperia S‘in ağırlığı 144 gram‘a kadar çıkarılmış durumda. Bu kabul edilebilir fakat geçerli bir sebebi olması lazım. Yani eğer telefonun arka kapağı plastik kapaklar yerine {bkz: Galaxy S2} yekpare aliminyum gövde ile kaplıysa yada Nokia’nın N9 modelinde olduğu gibi polikarbonat şeklinde yapılmışsa bu ağırlığa diyecek hiçbir lafım yok hatta çok da ideal olur. Deyim yerindeyse “Ne çocuk oyuncağı kadar hafif ne de Takoz diye tabir edilen telefonlar kadar ağır.” olur yani gerçekten ideal olur.

İkinci bir nokta ise bu telefonda Micro SİM kart girişinin olması oldu. Bu uygulamaya belki yakın zamanda diğer firmalar geçebiir ama düşünsenize telefonunuza diğer sim kartınızı takmak isteyeceksiniz ama takamayacaksınız. Çünkü bu telefona elinizdeki sim kartın sadece o sarı olan bölgesi kesilerek takılıyor. Sim kartınızın etrafını kestirdiğinizde başka bir telefona takma şansınızda kalmıyor. Bunun olmadığı gibi başka bir hattı da bu telefona takamayacaksınız. Yani bu bence saçmalıktan başka bir şey değil. Nokia N9 modelinde de yine bu saçmalık var micro sim olayı. Her neyse gülü seven dikenine katlanır demişler. Bunu da kabul ederiz sorun değil. Şimdi de telefonun teknik özelliklerine ve bu güzel telefonun tanıtım videosuna bakalım hep birlikte:

Teknik Özellikler:

  • 64 x 128 x 10.6 mm boyutlarında, 144 gram ağırlık
  • Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
  • 7.5 saat konuşma, 450 saat bekleme süresi
  • Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği
  • 16777216 renkli, 720 x 1280 HD Ekran
  • 16 veya 32 GB dahili hafıza
  • 12 MP kamera, Full HD video kaydı, Otomatik netleme
  • 3G ile hızlı internet, Wireless, Lan, GPS desteği
  • 1.5 GHz çift çekirdekli işlemciQualcomm MSM8260 Snapdragon, 1 GB RAM, 1 GB ROM, Andreno 220 Grafik birimi

Tanıtım Videosu:

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Nokia ile Buraya Kadarmış.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

ali
31 Mart 2012 - 02:32:52

sim karti kesmene gerek yok.micro sim kart al bayiden.daha sonra normal sim buyuklukde sim kart kullanma ihtiyaci duyarsan micro sim karta gore oyulmus normal sim kart veriyorlar bayiler.yani ister sim kartini yerinden cirarip micro olarak kullan ister yerine tak normal kullan.avrupa bu teknige geceli sene oldu.artik icro kullaniliyor yeni tlf larda.o yuzden tlf sirketleri mecbur yukarda yaptigim gibi yapacaklar.yapmazlarsa tlf satamazlar.