Enes İLHAN\ Sonunda Ehliyetimi Aldım

Günlük 4 yorum 2.787 22 Mart 2017
sonunda-ehliyetimi-aldim

Yine çoğu zaman olduğu gibi geç yazdığım yazılardan bir tanesi. 2016 yılında askerden geldikten sonra bahar ayında ehliyet kursuna yazılmıştım. Sanırım 29 Mart‘ta da bir tweet atmıştım bununla ilgili. Araya bir sürü şey girince benim ehliyet işi uzadıkça uzadı. Önce araya malumunuz 15 Temmuz süreci girdi, daha sonra sözlü sınavı geçtikten sonra uygulamalı direksiyon sınavında hata yaptığımı iddia eden bir ş*refsiz yüzünden uzayan süreç bir kez daha uzadı.

Bilenleriniz muhakkak vardır. Ehliyet aldığınız zaman sınavlara gireceğiniz zaman dilimleri vardır, tıpkı askerlik celbi gibi.. Bir sınavda kaldıysanız eğer(uygulamalı sınav) tekrar o sınava girmek için en az 2 ay beklemeniz gerekiyor. Ben yazılı sınavı ilk girişimde sınırda geçtim 70 puanla çünkü hiç çalışmadım. Derken yaz boyunca ehliyet kursuna resmen taban döşedim.

Bir de sürücü kursunun sahibi eski ilkokul arkadaşım olunca ve bu arkadaşımın vurdumduymaz tavırları da eklenince 35 ay süre zarfında alabileceğim ehliyeti nereden baksanız 10 ay sonra almak zorunda kaldım. Siz siz olun ehliyet sınavına yazılmayı düşünüyorsanız kursu,kursun sahibini ve arabalarını iyi araştırıp öyle kaydolun. Gerekirse 3-5 fazla verin ama adam gibi biriyle muhatap olun derim.

Çünkü ben bu konu da artık yıldım diyebilirim. İlk uygulamalı direksiyondan nasıl kaldığımı da aktarayım. Normalde bariz hata yaptığınız zaman yanınızda ve arkanızda oturan sınav müfettişlerinin direktifiyle sürücü kursundaki kursiyer sizi arka koltuğa alarak kendisi başladığınız noktaya götürür. Aslında uygulamalı sınav da en önemli unsur park edebilmek. Çünkü müfettişler sizden hatasız bir şekilde park etmenizi istiyor.

Edemediyseniz maalesef ki bütün güzergahı başarıyla tamamlasanız dahi o sınavdan kesinlikle kalıyorsunuz. Normalde sınav güzergahını siz bitirdiyseniz %99 ihtimal sınavdan başarıyla geçiyorsunuz. Ama ben bütün sınav güzergahını başlangıçtan sona kadar bitirmeme rağmen beni bıraktılar. Nedenleri ise yokuşta arabayı stop ettirmem ve önümdeki araçla takip mesafesini koruyamam gösterilmiş! Yokuşta stop ettirmeyi anlarım da önümdeki araçla takip mesafesinden kalmamı kesinlikle kabul etmedim.

Hatta ben sürerken kurallara bütünüyle uymama rağmen yanımdaki müfettiş biraz hızlan, bas gidelim dedi. Ben normalde 2.vites de kendi halimde kurallara uyarak giderken kendilerinin isteğiyle 3.vitese çıkıp hızımı 4050 km arasına almak zorunda kaldım, çünkü başkalarının da sınavı varmış geç kalıyorlarmış bey efendiler ! Neyse arabadan indim herkes geçtin felan deyince sevinmiştim.

Sonra ertesi gün kurstan arayınca bizim arkadaş beynimden kaynar sular döküldü adeta. Gidip hakkımı aramak amacıyla M.E.B‘e şikayet dilekçesi yazdım bizim ilçedeki binalarında. Sonuç vermeyeceğini bile bile sırf onlara belki yaptırım uygularlar diye şikayet ettim, tabi ki sonucu değiştirmedi ? Neyse sonuç olarak 2 aylık emeklerim boşuna gitti. Normalde arabalara karşı merakım yoktur ve araba hakkında bilgim yok denecek kadar azdır.

Bu ehliyet alma hevesiyle arabaya karşı bir sempati duydum, ta ki o sınav da kalana kadar ? Resmen sempatim yerle bir oldu, eskiye döndüm. Derken 2 ay tekrar gidip gelmeye başladım. Artık araba sürmekten bıkmıştım, çünkü gerçekten sürmeyi öğrenmiştim. Sınava yaklaşmaya 15-20 gün kala gitmemeye karar verdim çünkü aynı şeyleri yapmaktan acayip sıkılmıştım. Sonunda sınav günü geldi ve Allah’a şükür hatasız bir şekilde baştan sona kadar sürdüm.

En sonda da randevu sistemiyle emniyete gidip bilgilerimi ve sürücü kursundaki dosyamı götürdükten 1 hafta sonra PTT kargo ile evime geldi. Ocak ayının ilk haftasında ehliyetime kavuştum dostlar, darısı henüz almayanların başına diyelim. Bu arada har(a)ç parası maliyeye 2017 yılı itibariyle 550 TL ve bankaya 22 TL olmak üzere toplam da 572 TL aldılar. Ve bu meşakkatli süreç bu şekilde sona erdi.

Şimdi sanırım ben stajyer sürücü adayıyım ve bunun da belli şartları var sanırım tam bilmiyorum ama ne olduğu hakkında tam araştırmadım çünkü. Her neyse kazasız belasız kullanmak nasip olur inşallah, görüşmek üzere Allah’a emanet olun..

2017 Ehliyet Belgem

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Galaxy S7 Edge Nasıl Bir Telefon ?" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

1 Nisan 2017 - 20:26:22

Geçen sene bu zamanlarda almıştım ben de yeni sisteme göre, çok sıkıntılı bir süreçti ikinci de aldım; şu an onlardan daha tecrübeliyimdir sorsan. Arkadan emir vermeleri, yönlendirme yapmaları ne yapman gerektiğine karışmaları araç sürerken ister istemez motivasyonunu kırıyor, meb şu elemanlara söylesin mümkün mertebe az konuşsunlar ya lütfen, gerektiğinde uyarı yapsınlar, adil bir seçim yaptıklarını düşünmüyorum, bazıları ise oscarlık performans bekliyor empati kuramıyor.

20 Haziran 2017 - 16:16:10

Aldığıma alacağıma pişman oldum. İstanbul trafiğinde araç kullanılmaz.

8 Temmuz 2017 - 12:44:44

Yeni nesil ehliyetleri de bu vesile ile görmüş olduk.
Teşekkürler

19 Temmuz 2017 - 15:15:00

Vay. Yeni ehliyetler güzel görünüyor. Bende eskisi var. Hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanmak nasip olsun.