Enes İLHAN\ Son Zamanlarda WordPress’den Blogger’a Geçenlerin Sayıları Hakkında

Blogger İpuçları 34 yorum 21.127 14 Eylül 2009

Evet efendim bu yazımda geçen sene geçmek istediyip de geçemediğim WordPress blog sisteminden Blogger’a geçen arkadaşlar hakkında bir şeyler karalamak istiyorum.Bu konuda herkes bir şeyler atıp tuttu birde ben değinmek istedim.Wordpress herkesin bildiği gibi dünya çapında çok popüler bir servis.Popüler olmasını geliştiriciler sağlıyor bir bakıma.Adamlar gece-gündüz nasıl daha iyi yapabiliriz düşüncesiyle habire geliştiriyorlar. Blogger ise bence wordpress’den daha popüler durumda şu anda.Çünkü ücretsiz bir servis. Ve Türk insanına daha cazip geliyor.Geliştirme konusu wordpress’den daha geride.Wordpress’de hemen hemen 1,5 – 2 ay içinde bir güncelleme çıkıyor.Blogger’da ise bir yenilik 3 ayda bir oluyor nerdeyse.

WordPress bir nevi “Kendin pişir,Kendin ye!“durumunu andırıyor.Yani bir wordpress kurmak blogger kadar kolay olmuyor.Eğer aklınıza yattı ve WordPress kurmaya karar verdiniz.Bunun için öncelikle bir hosta sahip olmalısınız.Bunun içinde 35-40 lira verip “sağlam” bir host almalısınız.Sağlam diyorum çünkü bir çok kişinin wordpress’den blogger’a geçiş nedeni bu oluyor.Database’leri yedekleyemeden host çökmesi durumunda insanın hali ne olur bilir misiniz? Diyelim ki 35-40 liranıza kıydınız ve aldınız hostu bir şekilde daha sonra birde domain almanız gerekecek.Onada minimum bir 10 tl verip yaklaşık 50 küsür tl’ye tam donanımlı olmasa da bir wordpress blogunuz oluyor.

Blogger ise sadece domain ile bir nevi “Tembel işi” oluyor bana göre 🙂 Sadece 10 tl’ye maksimum donanımlı bir bloga sahip oluyorsunuz.Arkanızda ise koskoca “Google” olduğunu unutmayın.Blogger’ıda cazip kılan şey bu sanırım.

Şimdi de son zamanlarda WordPress’den Blogger’a geçenleri listeleyeyim:   [Şu an aklıma gelenler.Sizlerde bildiklerinizi listeleyebilirsiniz]

Şimdilik aklıma bu kadar geldi.Dediğim gibi sizlerde bildiklerinizi ekleyebilirsiniz.Bu maddelediklerim iyimi kötümü etti bilmiyorum ama SEO açısından oldukça rahatlamışlardır.Çünkü SEO açısından Blogger baya bir üstünlük sağlamış durumda wordpress’e karşı.

Bu yazı bu şekilde devam edip gider.Eğer hemen bir blog kurup zahmetsiz olsun diyorsanız  önerim tabii ki Blogger.Eğer yok ben hem blog açıp hemde kendimi web dünyasında geliştirmek,dilleri öğrenmek istiyorum diyorsanız sizi de şöyle alalım. Biraz ara verelim

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Blogger'da Yorum Numaralandırma" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

İbrahim
14 Eylül 2009 - 19:20:46

Ben tercihimi gelişmekte olan ve büyük hızla gelişen WP'den yana kullanacağım

zehra
14 Eylül 2009 - 21:20:14

sessiz olsun, zahmetsiz olsun, blogger olsun…:)

Metin
15 Eylül 2009 - 03:35:27

Enes şunu da eklesen iyi olur. Hackerlar bu aralar wordpresse dadandı. Tema açısından da güzel wordpress temaları bloggera uyarlanıyor. Bloggerin ücretsiz olması ve arkasında googlenin olması çok daha avantajlı görünüyor.
Şunu da döylemeden geçemeyeceğim,hem blog sahibi olup hem web dilini öğrenmek isteyenler bloggerda bloglarını açsınlar. Web dilllerini öğrenmek için ücretsiz host alıp ordan öğrenebilirler. Bu arada wolkancanın bloggera geçtiğini bilmiyordum. Bloggerla nice bloglamalar.

Serhat
15 Eylül 2009 - 09:26:09

Aslında WordPress daha güzel bunu söyleyebilirim ama ne zaman bir host problemi olsa 3 – 4 saat uğraşdım, sonunda blogger'la tanıştık şuan çok rahatım.

Enes İLHAN
15 Eylül 2009 - 10:39:08

@İbrahim
Biraz zahmetli iş ama becereceğine eminim.Zaten şu anda wordpress sistemini kullanıyorsun.İnşallah daha da geliştirirsin kendini 😉
@zehra
Tembel blogger'cı seni 😀
@Metin
Doğru söylüyorsun bende birkaç kez şahit oldum hacklediklerine.Wordpress sistemi açık kaynak olduğundan bu gibi durumların olması an meselesi.Ama blogger'ın bu yönde bir artısı daha ortaya çıkıyor.

Ve birşey daha var.Blogger html diline sahip olduğundan php diline göre öğrenilmesi daha kolay.Ama tabi php öğrenmek de göz çıkarmaz 🙂

Serhat
Blogger'la tanıştıktan sonra rahatladığına eminim 😉

Enes Subaşı
15 Eylül 2009 - 18:57:22

Volkan Bey Blogger'e geçmeseydi keşke.

A.Burak Bal
15 Eylül 2009 - 20:59:32

Her blogun ulaşabileceği nihayi nokta BLOGGER'dır.

Kerem
18 Eylül 2009 - 21:05:44

Son 3 gündür Bloggerde yaşananlar WordPress'in değerini arttırdı.

Enes İLHAN
19 Eylül 2009 - 13:35:08

Kerem kardeşim Blogger 10. yıl çalışmalarına başladı.Blogger'ın açılmasındaki sorun bu.Blogger uzmanları şu anda gece gündüz bunlar için uğraşıyor.Ve uğraşlarıda sonuç veriyor.

Biliyor musun bilmiyorum en son yorumlarda avatar özelliği eklendi.Sırada smiley ve kategori sistemi geliyormuş duyduğuma göre…Bu önemli yenilikle için 1 ay bile beklerim valla 🙂

CraLBilogcu
20 Eylül 2009 - 06:33:45

Blogger tembelcilik yada sanal alemde kendini geliştirememek değildir.Wolkancanın veya başkasının bloggere geçme sebebi tamamen botnet saldırılarıdır.Şimdi sen 50 değil 5000 tl yede site kursan iki botnet güm 🙂 Adamlar istediği kelimede birinci çıkmak için ilk sırada kim varsa hepsine saldırıyoorlar gerek kendileri gerek parayla birini tutuyorlar.Nerden mi biliyorum eski wordpresscilerdenim.Bide komik olan ney biliyor musun ? diyorsun ki wordpress sürekli nasıl daha iyisini sunarım diye uğrasıyor,bloggerdekilerde boş oturmuyor..Sonra googlenin servisi diye bloggere torpil felan geçtiğide yok.Yazı özgün olduktan sonra ikiside indexi kapar ;)Nerden mi biliyorum çünkü denedim..Aslında çok önceleri yazdığım bu yazımı okumanızı tavsiye ederim http://sertgeliyorum.blogspot.com/2009/08/blogger-mi-yoksa-wordpress-mi.html umarım yanlış anlaşılmamışımdır.Saygılar

Enes İLHAN
21 Eylül 2009 - 18:31:34

CraLBilogcu
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim fakat bu yorumuna 3-5 satır ekleyeceklerim var:

1.si Blogger'a geçilme sebebine tamamen botnetsaldırıları demişsin.Tamamen botnet saldırıları olamaz.Blogger'a geçilme sebebinin değişik nedenleri var.Sadece botnet saldırıları demek yanlış olur.

2.si Evet ben WordPress için nasıl daha iyisini sunarım diye uğraşıyorlar dedim.Ama bu söylediğim Blogger'ın hiçbir şey yapmadığı
anlamına gelmez ki 😉 Bunu söylerken adamlar daima bir şeyler yapmak için uğraşırken,Blogger'ın ise arada bir yeni özellik eklediğini imâ ettim.Blogger tabii ki boş durmuyor.Örneğin; en son yorumlara avatar özelliğini ekledi ve sırada çok iyi özellikler var.

3. ve son olarak: Google'ın servisi diye torpil felan geçmiyor demişsin.Torpil geçmiyor belki ama daha fazla tölerans tanıdığı konusunda benim hiç şüphem yok 🙂 İndex konusunda ise: Blogger'daki özgün yazıların wordpress'den daha önce indexlediğini tüm blogcular iyi biliyor.

Blogunuzdaki yazınızı okudum fakat objektif olamadığınızı gördüm.Yorumunu kesinlikle yanlış anlamadım aksine sevindim.Ben Blogger'ı çok
seviyorum ve WordPress'e geçmeyi de düşünmüyorum benim bu yazıda anllattıklarım ya da yakındıklarım diyelim Blogger servisinin bir hamleyi hep daha sonra yaptığındandır.Onun dışında Blogger'a diyecek sözüm yoktur 😉

CraLBilogcu
22 Eylül 2009 - 12:29:12

Benim vurgulamak istediğim kendi blogumda hep bloggeri bir ezik olarak görüyorlar.Herşeyin bloggerde sınırlı olduğunu söylüyorlardı ben onu göstermek için yazmıştım o yazıyı.Birde bloggeri kötüleyip blogger kullananları çok görmüştüm.Onlara uyuz olaraktanda bir yazı yazmıştım.Saygılar.

kabiliyet
22 Eylül 2009 - 15:10:49

Blogger olunca kafamız rahat oluyor. Yok Ddos saldırısıymış, plugin açığından hack yemişiz vs. dertlerimiz yok bloggerı tercih etmemin en önemli sebebi bu.

Eser Sevinç
17 Ekim 2009 - 14:49:44

Eski bir wordpress kullanıcısı olarak söylemek istediğim birkaç şey var.
1 yıl wordpress kullandıktan sonra blogger`a geçtim. Bunda birçok faktör vardı.
Nedir bu faktörler.
1- Hosting maliyeti
2- Bitmeyen lanet bir güncelleme derdi
3- Blogger`ın yenilikleri ve devam edecek olması
4- Blogger`ın zahmetsiz kullanımı.
Sırasıyla kısa kısa açıklamak isterim.
Evet hosting maliyeti bir dert, reklam gelirleri ortada, çok iyi hitler bile alsanız belirli bir rakamı geçemiyorsunuz, yani bu işten iyi para kazanıyorum diyen yok.
WordPress devamlı kendini geliştiriyor doğrudur ama biz yazı mı yazacağız yoksa yeniliklerimi takip edeceğiz, bunda benim windows sunucu kullanmam da ayrı bir dertti, bir wp-cache eklentisini çalıştırmak için canım çıktı.
Blogger son zamanlarda kullanıcılarının isteklerini yerine getirmeye başladı, bu demek oluyor ki wordpress kadar kullanışlı ve yenilikçi bir yapıya dönüşüyor.
Ben sadece yazı yazmak isteyen bir blogger`ım diye bilirim. Açacağım web sitemi ve yazı gireceğim, ne güncelleme derdi, ne para kazanma derdi, ne de siteme saldırı olurmu derdi yaşamak istemiyorum. Tamam biraz tembel bir düşünce olarak nitelendirilebilir ama belki de tembel birisiyimdir. Sonuçta bu benim tercihim ve tercihimden çokta memnunum.
Son olarak Enes`e teşekkür ederim, konu da benim de sitemi örnek olarak gösterdiği için.

BilgiBankan
19 Ekim 2009 - 16:57:23

Aslında gerçekten wp hem masraflı hem de problemli.Ama hiç geçmem demiyorum geçerim ancak bloggerden memnun kalmazsam, ileride kapanırsa vs.. Çünkü belli aralıklarla yedek alıyorum 🙂 Wpden geçenler de sanırım çoğunlukla masraftan kaçıyorlardır 🙂

enwerce
1 Aralık 2009 - 19:36:12

merhaba şuan ben wordpress kullanıyorum ve bloggere geçmeyi istiyorum nihayetinde bir hitim var ve bu hiti kaybetmekten cok korkuyorum acaba zararsız şekilde bloggere wordpress blogumu taşıyabilirmiyim ?

Enes İLHAN
1 Aralık 2009 - 22:46:18

@enwerce
Bu konuyu aslında en iyi wordpressden blogger'a geçen bilir.Wordpress kullanmadığım için bu soruya cevap veremeyeceğim ama çok daha faydalı olacak bir şey biliyorum.Eser Sevinç kardeşimde wordpress'den blogger'a sorunsuz geçiş yapmış istersen aşağıdaki adresten bu soruyu ona sorabilirsin:

http://www.hayalmeyal.org/2008/12/iletisim-formu.html

enwerce
3 Aralık 2009 - 02:34:51

teşekkür ederim enes ilham

CAHİDE
14 Aralık 2009 - 16:42:34

Benimde yemek ve hobi üzerine bir blogum var.geçen yıl WP ye geçmiştim ama orada bloggerdeki hareket alanını bulamadım karışık geldi bana.Şimdi tekrar bloggerdeyim.bence tek sorun yazıların Wp deki yazılardan daha sonra indeksleniyor olması:(

Eser Sevinç
22 Aralık 2009 - 11:51:38

enwerce, hit kaybın muhakkak olacaktır bir süre, sonradan düzelir, bazı yazılarında tamamen hiti kaybedebilirsin. WordPress`deyken günde 50-100 hit alan yazılarım, blogger`a geçince sıfır çektiler. Bazı durumlarda bundan kaçış yok. Ama en aza indirmenin yolları mevcut. Bu konuda yazı yazacaktım zaten ama, iyice inceleyip ne ne değildir gözlemlemek istedim. Bu hafta içerisinde muhtemeln yazarım.

Eser Sevinç
23 Aralık 2009 - 22:52:43

WordPress`den Blogger`a en az hit kaybıyla nasıl geçebileceğinizi http://www.hayalmeyal.org/2009/12/wordpressten-bloggera-sorunsuz-gecis.html bu linkte detaylıca anlattım.
Geçmek isteyenlerin muhakkak göz atmasını tavsiye ederim.

CankaTx
5 Ağustos 2010 - 06:16:00

sizinki gibi blogger teması bulsam bende geçicem artık host sorunları kafamı bozmaya başladı bide o kadar para verdik

MerCys
31 Ağustos 2010 - 10:48:37

wordpress xml ' mi ne yaptıysam blogger'a import edemedim.

wordpress2blogger diye bi site var oda çevirmiyor artık:S

Anonymous
4 Ekim 2010 - 16:48:06

Это мы готовы продать хрущевку, чтобы купить "Путинку".
инкор медиа

Anonymous
20 Kasım 2010 - 20:37:15

Привет. Странаня ситуация, пытаюсь зайти на блог, меня постоянно выкидывает. Сейчас зашел через прокси и все нормально. Можно попросить разблокировать ип адрес 192.48.250.80
Так уже с недели две не могу попасть со своего ип в блог.

Anonymous
23 Kasım 2010 - 16:51:56

Yazar cok tesekkurler…

Selamlar Kubra

Anonymous
8 Aralık 2010 - 19:03:12

Good point, though sometimes it's hard to arrive to definite conclusions

Anonymous
10 Ocak 2011 - 17:32:15

Интересное замечание.

Anonymous
22 Ocak 2011 - 16:27:17

veldig interessant, takk

Anonymous
12 Mart 2011 - 04:26:20

Thanks for the erdekes informacio

Anonymous
24 Mart 2011 - 08:49:08

Hi, i just wanted to come here to show you of a seriously cheap service that posts comments like this on millions of WordPress blogs. Why you may ask, well you might wish to sell something and target webmasters or merely just improve the quantity of backlinks your web site has which will improve your Google rankins which will then bring your web site much more traffic and money. Take a quick look at this web site for much more information. http://hellomotow.net/backlinks

Anonymous
24 Mayıs 2011 - 10:05:52

Hi – I am definitely glad to find this. Good job!

26 Eylül 2012 - 08:50:24

Ufak ölçekli bir site için Blogger olabilir ancak daha büyük ve daha esnek bir site için WordPress en iyi çözüm bence.

8 Aralık 2012 - 14:18:18

Drupal ile tanışmamanıza bağlıyorum bu yorumlar. Drupal tüm cmsleri içine alabilecek kadar geniş ve bir o kadar da seosu güçlü bir içerik yönetim sistemidir. İncelemenizi tavsiye ederim