Enes İLHAN\ Sohbet Ederek Stresi Yenin

Tanıtıcı Yazılar Yorum Yok 631 17 Kasım 2014

Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepki” vikipedide bu kelimelerle tanımlanan stres, psikolojik ve fizyolojik olarak bizi etkilemektedir. Stres hayatımızın bir parçası olmuştur ve birlikte yaşadığımız kötü bir ev arkadaşı gibi sürekli yanımızdadır. Değişik sebeplerle oluşan stres, baş edilmez ve üstesinden gelinmezse bir süre sonra ciddi bunalımlara dönüşebilmektedir. İnsanlar işleri veya özel hayatı yüzünden sıklıkla stres yaşarken, başka bir kişi yüzünden de kendimizi kötü ve rahatsız hissettiğimiz durumlarla sıklıkla karşılaşmaktayız.

İnsanın daha keyifli ve dolu bir hayat yaşamasını engelleyen ve hormonal dengemizi bozan stres ile her insan kendi yöntemleri ile baş etmektedir. Bazıları yenmeye çalışmayı bırakarak sorunlardan kaçınmakta ve kaçınılmaz olanı ertelemektedir. Stresi yenme yöntemleri arasında; spor yapma, hobiler edinme, başkalarına yardım etme gibi maddeler sayılabilir. Bizim bahsetmek istediğimiz ise, stresi yenmek için sohbet etmektir. Sorunlarınızdan başkalarına bahsettikçe, hafifler ve sakinleşirsiniz. Başka bir bakış açısının sorunun değerlendirilmesi, stresi oluşumunun temeline inmenize yardımcı olacaktır. Sizin fark etmediğiniz ve kolayca uygulanabilir çözümler, sohbet ederek edinilebilir.

Değişik bir perspektif edinmenin yanında, sohbet edereke ve anlatarak aslında sorununuzu yüksek sesle dile getirmiş olursunuz. Sorunu paylaşma ve başkalarına anlatma ile kendiniz de daha önce fark etmediğiniz ve etkili olabilecek bir çözüm görebilirsiniz. Daha da iyisi, sorununuzu anlatmak, artık onun çözülemeyek kadar büyük görünmesinin önüne geçer ve sizi bu sorundan kurtulmaya yaklaştırır.

İnsanlar genellikle tanıdıkları ile sohbet ederek sorunlarını anlatırlar. Bazı durumlarda ise bir yabancı ile sohbet etmek insana daha iyi gelir ve gizliliğinizi koruyarak sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Yabancı bir görüş almak ve değişik insanların görüşüne başvurmak için sohbet odaları üzerinden dertlerinizi başkaları ile paylaşabilirsiniz. Bu sohbet odalarında değişik insanlardan değişik öneriler alabilir ve keyifli arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Başkalarının sorunlarını dinlemekte bazen insana iyi hissettirdiğinden, siz de başka insanlara yardımcı olarak daha iyi hissedebilirsiniz.

Sadece metin tabanlı sohbetler etmekten hoşlanmayan ve ben içimi anlatarak dökmek istiyorum diyenler için ise, görüntülü sohbet odalarını tavsiye edebiliriz. Bu sitelerde görüntü ve ses iletimi ile gerçek hayattakine benzer bir iletişim deneyimi yaşayabilir ve sorunlarınızdan kurtulmasanız bile keyifli bir kaç saat geçirebilirsiniz. Eğer henüz kameralı sohbet sitelerini denememişseniz, gecebasliyor.com üzerinden sohbetlere katılabilir, anlatıp dinleyebilir ve paylaşmanın verdiği rahatlığı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Minecraft ve Max Payne Apk İndirin" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İlk yorumu sen yapmak istemez misin?