Sitenize Yapılan Yorumları Karşılıksız Bırakmayın

Birkaç gündür internette öyle aylak aylak dolaşıyordum. {gerçi hep öyle dolaşıyorumda neyse (666) } İşte yine öyle gezerken sitelerde bu işten anlamayan yani blog yazmaktan felan anlamayan ziyaretçiler blog yazarlarından yorum yaparak yardım istemeye çalışıyorlar. Fakat yazarların bu duruma pek vurdumduymaz yaklaştıklarını gördüm 🙄 Zaten yorum kabızlığı çektiğimiz şu yıllarda bu yorumlara cevap verilmemesi ziyaretçinin yorum yapacağı varsa hiç yapmamasını sağlıyor  ❗ Soru sorup cevabını bekleyene kadar o kullanıcı zaten cevabı çoktan bulmuş oluyor ve kafasında şöyle bir şey oluşuveriyor: “Ben zaten aradığımı google’da biraz araştırdıktan sonra bulabiliyor muşum. Bunlara minnet etmeye gerek yok artık” diyerek soru sorma alışkanlığını da kaybediyor bi bakıma.

İşte böyle yapmayın beyler bayanlar. Bir ziyaretçi sitenize bir şekilde geldikten sonra ve bir konu hakkında aklına takılan soruyu size soruyorsa bunu bilginiz dahilinde cevaplamaya çalışın. Eğer sorulan soru hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz ise de onu o soru hakkında yararlanabileceği kaynaklara yönlendirmeye çalışın. Bu hem ziyaretçiyi memnun eder hemde tekrardan sizin sitenizin daimi{sürekli} ziyaretçisi olabilir. O yüzden elinizden geldiğince bu konuya dikkat etmeye çalışın arkadaşlar.

Yaklaşık 4 seneden beri bog tutan biri olarak söylüyorum bunları. Bu süre zarfında edindiğim tecrubeler bana bu konunun önemini bir kez daha hatırlattı. Bazen bende yapılan bazı cevaplara zamanında cevap veremeyebiliyorum ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bazen de saçma sapan sorular geliyor onları cevaplama lüzumu bile duymuyorum.  Çünkü ona cevap verecek zamanıma bile yazık 💡 O yüzden lütfen saçma sorular sorarak insanların zamanlarını çalmayalım arkadaşlar 😡 Bazı blog ve sitelerde kendince yorum zenginliğine ulaşıp yoruma cevap gereği bile duymuyor. Ben onların topuna artist diyorum :tounge: Ve çoğu zamanda o kendini beğenenlerin sitelerine bir daha girmemek üzere çıkıyorum, evet yapıyorum bunu 😎 Bol yorumlu günler dileğiyle efendim, esen kalın 😉

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Türkiye de Öğrenci Olmak Zor Zanaat .." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

5 yorum

 1. orhanbatu   •  

  Çok iyi bi fikir denemem lazım . Tabi yorum atan olursa 🙂

 2. Ozlem   •  

  Bu zamanda yorum yapmak ve yoruma cevap vermek olağanüstü yetenek ister. Yazında da belirttiğin gibi alakasız yorumların ardı arkası kesilmiyorsa ya da spam ağırlıklı ise öncelikle yaptığın yorumu yayına almamaktır. Ama bloğun sadece bu tür yorum alıyor ve başkalarının değerli fikirlerini öğrenemiyorsanda bu seferde ziyaretçi kaybediyorsun demektir. Gerçi kaliteli bir bloğun kaliteli takipçisi olur ve onlar bloggerın halinden anlar ve yorum yapmadan da duramaz 🙂 
   

  orhanbatu: Çok iyi bi fikir denemem lazım . Tabi yorum atan olursa

    Bazı insanlar vardır sadece okumayı sever ve okurken yorum yaparlar. Ama bazıları vardır ki hem okur hem yorum yaparlar. Yorum yapmaktan kaçınanlara da son olarak şunları söyleyeyim bari… Eleştirilmekten hiçbir zaman kaçmayız,yeterki siz bir laf edin. Görüşler paylaşıldığı sürece bizlerinde söyleyecek/yazacak birşeyleri mutlaka olur…
  Saygılar

 3. enesilhan   •     Yazar

   

  batu: Merhaba enes hocam r10da hakkında şikayet konusu var metin yardım dolandırıcısı yine senin üyelikten giriyor galiba ? şifresini filan değiştirmeni öneririm.

  Hocam gerekli yazıyı birazdan yayınlayacağım.

 4. nikah şekeri   •  

  bazı teknik konular yazan sitelerde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler.

 5. Nomuyeppuda   •  

  Yazdığın posta güvenerek soruyorum bende blog açtım ama yapılan yorumları cevaplama butonu çıkmıyor bloğumda sebebini anlamadım yardımcı olailirmisin?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.