Enes İLHAN\ Sitenize Yapılan Yorumları Karşılıksız Bırakmamaya Çalışın

Kendimce 17 yorum 4.969 21 Ağustos 2012

Başlık google‘ın pek sevmeyeceği bir tarzda uzun oldu ama bu başlık yazacağım konuyu anlatması itibari baya açıklayıcı oldu sanırım. Bugün anlatmak istediğim konu sitelerimize veya bloglarımıza yapılan yorumlar ile alakâlı olacak. Çoğu blog yazarı sitesine yorum yapılmamasından şikayetçi olur. Hatta işi abartanlar yorum yapılmıyor diye okunmadığını da zanneder. Böyle devam eden süreç blogun kapanması ile son bulur. Fakat sabırlı blog yazarı bunların üstesinden gelmeyi bilmelidir. En nihayetinde bu bir sabır işi ve ekmek, su, hava gibi ihtiyaç bana göre. Yani insan blog yazmaya alışınca onu artık kendisinden soyutlayamıyor.

Genel blog açıp sonradan iç geçirerek “keşke bende kendi kişisel’imi yazsaydım” diyerek genel bloglarının haricinde kişisel bloglarda açarlar bazıları. Onları severim çünkü onların pek okunma kaygıları yada ziyaretçi çekme çabaları yokturdur istisnalar hariç. Yazarlar sadece, içini dökerler oraya. Her neyse konuyu dağıtmadan konumuza dönelim. Yukarıda anlatmak istediğim şeyin sinyalini verdim ama tam anlatmadım. Blog yazan insan önce yakınır bloguma yorum yapılmıyor diye sonra da yorumlar geldikçe bir müddet sonra sıkılmaya başlar. Hele ki bazı yazılarına o kadar çok yorum yapılır ki “Ne olursunuz artık yapmayın şu konuya yorum” bile derler.. Sonra da bunu dedikleri için kendilerine birkaç saniye boyunca hayret ederler ve anlamsız bir sıkıntı ile aptal bir gülümsemeyi harmanlarlar ustaca..

Kimisi de yoğun işlerinden dolayı bloguyla pek ilgilenemez ama blogu tanınmıştır artık o kişinin ve belli bir takipçi kitlesi vardır. O işlerinden dolayı yazamasa da eski yazılarına sürekli yorumlar gelmeye devam eder. Bu eski konuya yapılan yorumlar genelde kaliteli takipçi değil de google‘dan gelen işlerini görmeye yönelik ziyaretçilerdir. Takipçi ile Ziyaretçi farkını anlatmıyorum sanıyorum az çok bu farkı ayırt edebiliyorsunuzdur. İşleri yoğundur ama yorumları onaylarlar ne hikmetse 🙂 Çünkü bazıları maillerine çok önem verir benim gibi.

Kendimi ziyaretçi yerine koyup yaptığım yoruma cevap verilmemesi gerçekten içler acısı oluyor. Ben bir umutla yorum yazıp medet beklemişim ama o adam tınlamaz bile. Fakat bazıları o kadar anlamsız ve komik yorumlar yapıyor ki gülmemek elde değil. Kendi adıma konuşuyorum: Ben yapılan her yoruma elimden geldiği kadar cevap veriyorum ama tabi ki atladığım cevap veremediğim konular oluyor. Bu herkeste oluyordur muhakkak. Fakat bilerek veya bilmeyerek veremediğim cevaplar için şimdiden ziyaretçi ve takipçilerimden özür diliyorum. O konu hakkında gerçekten bir şeyler biliyorsam cevap veriyorum. Mesela Xperia S adlı konuda 100‘ün üzerinde yorum yapıldı. Elimden geldiğince yardım ettim bazı zamanlarda müsait olamadığımdan veyahut sorulan soru hakkında bilgim olmadığımdan cevap veremedim.

Kısacası bu konuya blog yazarlarının önem vermesi lazım. Elinizden geldiğince cevap vermekten kaçınmayın. Bende bundan sonra bu konuda daha dikkatli davranacağım. Bir sonra ki yazı da görüşmek üzere hoşçakalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Kişisel Blog-Teknoloji Blogu Karmaşası" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

21 Ağustos 2012 - 16:37:00

Ben de çok üzülüyorum yaptığım yorumlara cevap verilmemesine.

Tabii her yoruma cevap verilmeli diye bir zorunluluk yok ama adama yorumumda bir soru soruyorum, yorumum onaylanıyor ama sorumun cevabı verilmiyor. Hele bunu birde yüzlerce takipçisi olan, herkes tarafından sevilen ve beğenilen bir blog yapıyorsa şaşırıyorum açıkçası.

21 Ağustos 2012 - 17:48:31

Enescim izlediğim kadarıyla zaten hep cevap veriyorsun yorumlara.Bu konuda gönlünü ferah tut kardeşim.Biz takip ediyoruz merak etme 🙂

21 Ağustos 2012 - 18:55:34

Hocam zevkle okudum ve yararlı bir bilgi özellikle bir blogu olan kişi için klavyenize sağlık.

TANER
21 Ağustos 2012 - 20:11:58

O zaman bloguma beklerim Enescim 🙂 Belki hatırlarsın beni eski sitem demreliDOTcom’du senin blogunu uzun süredir takip ediyorum. 🙂

Enes ILHAN
22 Ağustos 2012 - 17:28:34

@kralizasyon,
Haklısın dikkat etmek lazım kardeşim bu konuda.
@Çağrı,
Elimden geldiğim kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum hocam. Allah razı olsun çok teşekkür ederim 😉
@Onur Batur,
Teşekkür ederim sağol onur’cum.
@TANER,
Hatırlıyorum taner kardeşim. Blogger’dan geçmiştin sende wordpress’e 🙂 Hatta hâla yer imlerimde kayıtlıdır demreli.com 😉

TANER
22 Ağustos 2012 - 17:55:54

hatırlamana sevindim demrelicomu silip taneraksoycomtryi ekleyebilirsin 🙂

Enes ILHAN
22 Ağustos 2012 - 20:57:41

Güncel tuttuğun sürece ve iyi yazılar yazdıkça neden olmasın ki 🙂

TANER
22 Ağustos 2012 - 21:11:15

Şüphen olmasın demrelicom ile baya iyi gidiyorduk ama satmak zorunda kaldım 🙂

22 Ağustos 2012 - 17:54:48

Blog en samimi yayın organlarından biri. Bu özelliğine uygun olarak yazarın okuyucuyla bağını yorumlar üzerinden sıcak tutması beklenir. Tabi, dediğin gibi bazıları da çok yorum almaktan bıkmış olabilir!

Daha önce de dikkatimi çekmişti; sen bu hususta gayet iyisin. En azında cevap olarak teşekkür ediyorsun.

Enes ILHAN
22 Ağustos 2012 - 20:58:55

İnşallah öyledir hocam. Nasıl yapılan yorumlara cevap verilmesi önemliyse kaliteli takipçilerde çok önemli tıpkı senin gibi 😉

23 Ağustos 2012 - 14:33:29

Eyvallah Enes 🙂

23 Ağustos 2012 - 09:35:21

Benim en sinir olduğum konulardan biridir. Bir yorum yaparsın blog sahibi onaylar ama takmaz. Ben onayladım biri gelsin ona da cevap yazsın. Örneğin benim blogumda makina mühendisi ne iş yapar başlıklı bir yazı var. Yeni LYS ye girenler de tercih dönemi olduğu için bir sürü soru yönelttiler. Tek tek yanıtladım. Ama bir başka mühendis de çıkıp bilgisini paylaşmadı. Herşeye rağmen yorum yapan cevap bekleyen öğrenciler aldıkları cevaplardan memnun kaldılar. Tekrar ziyaret ederler ya da etmezler bilemem. Bu hassasiyeti göstermek lazım.

27 Ağustos 2012 - 15:46:15

Merhabalar, blogunuza şöyle bir baktım ve yer imlerime ekledim 🙂 Bu yazınız gerçekten çok hoşuma gitti.Yorumların hepsini cevaplamak durumun da değiliz fakat soru olarak belirtilen veya teşekkür bildiren yorumlara muhakkak cevap verilmeli 🙂

27 Ağustos 2012 - 21:22:31

Hocam bu güzel ve etkili yazı için teşekkürler. Yukarıda yazmış olduklarınız çoğu blog yazarının yapmış olduğu hataların başında geliyor.( Yorumlardan sıkılmak veya cevap vermemek ). Ama blogunu severek yazanlar bu yorumlardan asla bıkmazlar…

Enes ILHAN
27 Ağustos 2012 - 21:45:03

@Mehmet Emre Baş,
Haklsınız hocam sitenize girip bu dediğinizi gördüm ve sizi tebrik ettim. Hakikaten yapılan yoruma verilen cevap adeta karşıdaki insanı kaaleye alıp onla iletişim kurmaya benziyor ve bu yüzden verilen karşılık çok önemli.

@Arda Erakman,
Öncelikle teşekkür ederim arda kardeşim beğenmenize sevindim. Evet dediğiniz gibi her yoruma cevap vermek zorunda değiliz hatta istesek hiçbir yorumada cevap vermeyebiliriz ama kaybeden hep biz oluruz. O yüzden elimizden geldiğince yapılan yorumlara özellikle cevabı beklenilen yorumlara karşılığı vermemiz gerekir diye düşünüyorum.

@Celil Bayer,
Teşekkür ederim size de. Dediğinizde haklısınız ama bazı zamanlar insanların o anki durumu bu duruma pek müsait olmuyor. O yüzden o anda olmasa bile daha sonra yapılan yorumlara tekrar bakılıp yorum yapılabilir.

8 Eylül 2012 - 23:12:23

bazılarına cevap verme gereği hissediyorum ama çoğuna cevap vermiyorum. yani zaten yorum yazına karşılık bir cevaptır bir bakıma
bazıları abartıp her yorum için teşekkür filan ediyor 🙂 onlar iyice garip kaçıyor.. şu ana kadar 1500 civarı yorum almışım, herbirine cevap versem ve buna karşılık diyaloglar oluşsa sanırım rahat 5-6 bin yorum olurdu.

son zamanlarda ise aşırı derecede spam yorum alıyorum, sırf nofollow bir backlink kapabilmek için yazıyla alakası olmayan “teşşekkürler” “paylaşımınız için teşekkürler” “başarılarınızın devamını diliyorum” gibi abudik kubidik yorumlar geliyor. yorum bıraktıkları adresler ve isimler ise oldukça itici düşünsenize şunu bir “Altın fiyatları isimli kişi şu yorumu yaptı” diye bildirim geliyor. ben de tamamına yakınını spam kutusuna yoluyorum

20 Ocak 2013 - 00:37:34

Cevaplarınız okunuyorsa karşı tarafın cevabınızı beklediğini hissediyorsanız güzel tabiki.