Enes İLHAN\ Şiddetle Tavsiye Ürün: TP-LINK TL-WPA4220KIT AV500

İnceleme 4 yorum 2.745 8 Mart 2017
TL-WPA4220KIT-01

Yaklaşık 3 yıl önce buna benzer bir yazı yazmıştım. O zaman ki ürün modeli şu yazımda belirttiğim gibi TP-Link WA850RE modeliydi. O zamanlar epey işlevini yerine getiren bir ürün olmasına karşın üstünden yıllar geçince yeni teknolojiye ayak uyduramadı maalesef. Evimizde yaklaşık 72 Mbit hızında internet var ve bu interneti yine TP-Link’in başka bir modem vasıtasıyla yayabiliyoruz. Modem benim odamda fakat başka bir odaya geçince tahmin edeceğiniz üzere sinyal seviyeleri azalıyor ve internet hızında bariz düşmeler oluyor. O yüzden böyle menzil genişletici gibi ürünler şu zamanlarda pek revaçta zaten.

Dediğim gibi artık işlevini yerine getirmemeye başladı. Odamda 72 Mbit hızın tamamını alabiliyorken diğer odalarda menzil genişletici yardımıyla ağ sinyali güçlense de hızım maalesef 2-4 Mbit arasında kalıyordu. Tabi bu baya moralimi bozdu, ben de yeni ürün arayışlarına girerken çoğu kişinin tavsiye ettiği evdeki priz yardımıyla evdeki interneti evin her yerine yaymayı sağlayan TP-LINK TL-WPA4220KIT AV500 adlı modeli buldum ve satın aldım.

Fiyatı kabul ediyorum biraz pahalı hatta biraz değil bildiğin pahalı yani ama gerçekten fiyatını hak edecek bir ürün olduğunu söyleyebiliyorum çok rahat. Resim de görmüş olduğunuz gibi ürünün bir tanesi küçük ve bir tanesi büyük. Küçük olan ethernet kablosu ile modeme bağlanıyor ve sabit bir şekilde prizde sürekli takılı kalıyor. Büyük olan ise kablosuz özelliğini kullanmak için. Yani internetin çekmediği bölgeye büyük olan adaptörü takdığınız taktirde istediğiniz aletten internete hızlı bir şekilde çıkış yapabiliyorsunuz.

Şöyle can alıcı bir bilgi vereyim. Küçük olan adaptörü direkt olarak prize bağlarsanız verimi daha yüksek oluyor. Ama atıyorum siz 3’lü veya 6’lı prize bu adaptörü takarsanız hızınız yarı yarıya düşüyor. Ben evimizin priz döşemesi kötü olduğu için mecburen 6’lı prize takmak zorunda kaldım. Direkt prize taktığım zaman 45-46 Mbit hız verdi ama prize bağlayınca 24-26 mbit arasında hız alıyorum. Benim işimi fazlasıyla görüyor ve kesinlikle 23 Mbit‘in altına inmiyor hız olarak.

Ama eski menzil genişletici kafasına göre bazen 13 Mbit hız verebilirken bazen de 2 Mbit verebiliyordu ! Eğer evinizde hızlı bir internet ve çekmeyen odalarda da hızlı bir şekilde internete girmek isterseniz bu ürün tam size göre. Ben hepsiburada’dan satın aldım ve yaklaşık 3 aydır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Bu arada ürün powerline olarak geçiyor arkadaşlar. Powerline nedir derseniz şöyle bir bilgi mevcut:

Temelde kabloları gizli olan bağlantılara verilen addır. Powerline denilen adaptörler sayesinde prizden bağlantı rahatça sağlanabilir. Kurulum nasıl yapılır sorusuna gelirsek eğer, bir powerline cihazı aldığınızda iki adet powerline adaptörü ve ethernet kablosu karşınıza çıkmaktadır.

Fiyatı kabul ediyorum pahalı ama kesinlikle tavsiye ederim. Yıllarca da kullanılabilecek bir ürün olduğunu düşünüyorum bu ürünün. İyi günler dilerim, hoşçakalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "LG Music Flow P5 İncelemesi" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Ali
8 Mart 2017 - 22:04:52

Çok sade ve güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

hakan
22 Mart 2017 - 13:17:08

bende de var.
iki adaptörda duvar prizine bağlı. Firmware inide güncelledim.
Ama bazen wireles hızını normal bağlantıdan %50 düşük alıyorum.

22 Mart 2017 - 14:11:56

Son firmware güncellemesini yapmadan önce de durum aynı mıydı ? Yoksa son güncellemeden olduğunu mu düşünüyorsun hakan ? Eğer son güncellemeden kaynaklandıysa ben yapmayayım güncellemeyi, keza şimdilik çok memnunum şükür.

19 Haziran 2017 - 23:24:30

Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler