Enes İLHAN\ Sayısalcıları Anlayamamak..

Öyle İşte.. 7 yorum 2.970 2 Kasım 2011

İlkokul’dan bu yana matematik dersinden hep nefret etmişimdir. Sebebini bugüne kadar kimsenin anlayamadığı gibi bende anlayamadım. Çok istedim çok zorladım kendimi ama olmuyor abi ! Allah vergisi değil işte bizde ki. Sonradan görme gibi bir şey! Allah vergisi biraz beyin yatkın olacak ki zehir gibi tak tak tak çözüvereceksin.. Ama biz daha çarpma-toplama işlemlerinde bile zorlanırken elalemin kaç yaşında olduğunu bana mı soruyorsun ! Bugüne kadar matematik derslerimden hep çaktım. Geçtiysem bile hakkım olmadan geçmişimdir kesin :tounge: Ne yapayım yani istersen git matematik profesörü getirt öyle anlat ama tın işte çok bi şey değil.. Aslında gerizekalı olduğumdan değil sistemden dolayı yapamıyorum ben. Yani matematiğin konularını çok iyi anlıyorum fakat iş problem çözmeye gelince fısss 😯 .. Orada her şey kopuveriyor. Ulan adam anlattın konuyu iyi tamam ne güzel niye örneği çok az da olsa farklılaştırıyorsun ? Aynısını sor demiyorum tamam ama rakamları değiştirerek beni umutlandırabilirsin dimi birazcık da olsa ?

Böyle geldi böyle gider hesabı ne ilkokulda,ne lisede ne de şimdi matematiğin M’sini bile bilmiyorum ve artık anlamakta istemiyorum lütfen yardımcıda olmayın bir zahmet. Bu konuyu düşününce sinir katsayım aşırı yükseliyor ! Birde her işte matematik şartını koyan,matematik ile ilgisi bile olmayan bölümlere matematik koyan ezberci zihniyete epeydir saydırıyorum,saydıracağımda ! Lan gerizekalı ben matematik’ten anlasam zaten gider sayısal okurdum ne diye bir umut diye gittiğim bölüme de bu zıkkım dersi koyuyorsun, ne akla hizmet yani ? Amaaann dedim ya böyle gelmiş böyle gider diye ben ne kadar bir taraflarımı yırtsamda bunların hiç ama hiçbir çaresi olmayacak.

Konuyu açmamın esas nedeni ise başlıkta olduğu gibi sayısalcıları anlayamamak.. Bugüne kadar birçok sayısalcı arkadaşım oldu ama bir tanesini bile anlayamadım ne yazık ki ! Beyinleri durmaksızın mı çalışıyor nedir anlamadım ! Bugüne kadar tanıdığım çoğu sayısalcı arkadaşım daha iki lafı bir araya getirip konuşamıyor bile. İçinizden diyorsunuz biliyorum o zaman nasıl yapıyor bunlar bu sayısal işlem gerektiren soruları diye. Aynı soruyu ben düşüne düşüne artık hatmettim evelallah. Yok abi işte bunları anlamak çok zor ve güç bela bir olay. Ve de dış görünüşleri yani bizim halk arasında “tip” dediğimiz olay birçoğunda aynı şekilde cereyan eder.. Klasik sayısalcı tipi {birçoğu} gözlüklü,tahmini en fazla 45-50 kilo arası,yine halk arasında “tıfıl” olarak tabir ettiğimiz kişiler gibidir. Bugüne kadar benim gözlemlerim bu yönde oldu. Doberman gibi istisnalarda yok değildir.

Gıcık kaptığımdan herifin boğazını sıkmak gelir sürekli içimden ama yapamıyorum işte. Birde şu aralar bizim okulda SAĞLIK bölümünde okuyanlara acaip derecede kıl olmaya başladım. Yok efendim “burdan çıktığımda işim hazır”, yok efendim “2000 lira maaş teklif ettiler ama gitmedim” yok efendim “Doğu’da çalışamam, ambulansta çalışamam” bla bla bla.. Eşşeğin beki anasını satiym.. Sanki gıcık atıyor ibne. {dişileride yelloz} Elimden ve ayağımdan geldiğince sağlık bölümünün önünden geçmemeye, geçsem bile bakmamaya gayret ediyorum. Keşke sağlıkcı olsaymışım diye de homurdanmıyor değilim açıkçası. Adamlar Beden dersi görüyor hâla vay yavrular vay. Ulan bu adalet mi diye isyan edesim var ama etmicem sayın okur etmicem merak etmeyin 🙂

Böyle işte içimi dökeyim dedim. İnşallah okurken sıkılzmasınız. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yaparım Değil Yaptım Diyeceksin.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

3 Kasım 2011 - 14:51:07

Enes kardeş sen belki şaka olarak söyledin “…biz daha çarpma-toplama işlemlerinde bile zorlanırken…” diye ama ben ciddi ciddi zorlanıyorum çarpmada bölmede ya 🙁

Geçen günde matematik yazılısı vardı güzel geçti ama bakalım kaç alacağız.

Çok saçma konular var bu matematikte ya. Neymiş efendim mantıkmış, pvq’muş, ancak ve ancak’mış, faktöriyelmiş falan filan.

Ama geometriye sözüm yok! Geometri ne kadar hayatta işime yaramayacak olsada matematik gibi saçma bir ders değil. 

4 Kasım 2011 - 12:57:07

Abi bende matematiği pek sevmiyorum. Ama şu 2 senedir matematiği sevmeye başladım.

4 Kasım 2011 - 13:25:34

Aynı Ben.

11 Kasım 2011 - 23:56:02

Enes gece gece güldürdün beni.Bende sayısalcıyım hemde müh. fakültesinde hayat sayısalcıya zor hele bir gerizekalı mat ve fizikten anlamayan bir hocaya düşmüşsen matemtaği yutsan kaç yazar.Senin de dediğin gibi ezbere 2+2 4 eder der sınavda gelir dif. denklemin anasının nikahını sorar bu işler böyle ne yazık ki kendini sıkma bak ben sıktım da ne oldu bu yaşta saçımda 11 tane beyaz var (hiç üşenmedim oturdum saydım) Kendine iyi bak :))
denizaslim.blogcu.com beklerim

enesilhan
12 Kasım 2011 - 11:30:16

Arkadaşlar yorumlarınız için sağolun. @Denizaslim Teşekkür ederim sana da yorumun için deniz. Bende senin yorumuna güldüm 🙂 Bloguna uğradım ama blogcu olduğu için çok reklam var malesef 😛 Seni de wordpress’e bekleriz 😉

12 Kasım 2011 - 11:40:45

İnşallah enes wordpresste denemeler yapıyorum şu sıralar .Ama malum vizeler geldi bloglarla uğraşamıyorum of of bir bitse de rahat nefes alsak :))

enesilhan
12 Kasım 2011 - 11:46:02

Valla aynen kardeşim ya bende vizelerle uğraşıyorum. Bu hafta bizim vizeler. Cuma günü eve koşarak gideceğim inş. 😛