Enes İLHAN\ Sağlığınız Hakkında Önemli Bilgiler

Kendimce 2 yorum 1.473 24 Haziran 2008

İnsan sağlığının tehlikede olduğu şu son dönemlerde(her ne kadar teknoloji ileri seviyeye ulaşmış olmasına rağmen)bazı hastalıkların ne yazık ki çaresi bulunamıyor.Modern tıp o kadar gelişmesine rağmen yapılan araştırmalar bazen yetersiz kalabiliyor.Bunun  için insanlarımızın bilinçli olması çok önemli.Çaresi olunmayan hastalıklara yakalanmamak ya da yakalanıp erken teşhis yapılması çoğu zaman insanlarımızın elinde.Ben ufak bir araştırma yaptım ve aşağıdaki bilgileri buldum.Sizlerde bir şeyler yapabilirsiniz…

Magnezyum, yaşlı erkeklerde inme riskinin azalmasına vesile oluyor
Yeni bir çalışma (Archives of Internal Medicine 2008;168:459-465), yaşı altmışın üzerinde olan erkeklerde magnezyum takviyelerinin, inme (felç) riskinin  azalmasına vesile olabileceğini gösterdi. Magnezyum alımı arttıkça, riskte görülen azalma daha fazlaydı; her gün magnezyum takviyesi alanlarda inme riski en düşüktü. Yaşı altmıştan küçük olan erkeklerdeyse, magnezyum takviyesinin tesiri tam tersine olabilmektedir. Araştırmacılar bu neticelere ulaşmak için, yaşları 50-69 arasında olan 26.556 erkeğin sağlık durumlarını 13 yıl boyunca takip ettiler. Grupta bu süre içerisinde 2.702 inme vakası görüldü. (Healthy News Service 12.05.2008)

Omega-3 yağ asitleri, Alzheimer hastalığının yavaşlamasına vesile oluyor
Fareler üzerinde yapılan yeni bir çalışmaya göre, omega-3 yağ asitlerinin bir tipi olan dokosaheksaenoik asitle (DHA) beslenmek, Alzheimer  hastalığının yavaşlamasına, hattâ engellenmesine vesile olabiliyor. DHA; balıkta, ette, yumurtada ve takviye ürünlerinde bulunur. Araştırmacılar, fareleri DHA ile beslediklerinde Alzheimer hastalığının gelişmesinde rol alan proteinlerin birikiminin azaldığını gösterdiler. Önceki bazı çalışmalarda da DHA’nın Alzheimer hastalığının tedavisinde faydalı olabileceği ortaya konulmuştu; ancak bu araştırma omega-3 yağ asitlerinin, hastalığın gelişmesinin engellenmesine vesile olduğunu mersin escort gösteren ilk çalışmadır. Neticeleri Journal of Neuroscience’da yayımlanan araştırmada, bir grup fareye tipik Amerikan diyetine benzeyen, dolayısıyla omega-3 yağ asitlerinin yaklaşık 10 katı omega-6 yağ asidi ihtiva eden bir diyet verildi. Omega-6 yağ asitlerinin omega-3 yağ asitlerine nispetinin çok olması, birçok hastalığın riskinin artmasına yol açar. Diğer üç fare grubu ise, daha sağlıklı olan 1:1’lik omega-6 yağ asidi/omega-3 yağ asidi nispetiyle beslendi. Bir gruba sadece DHA takviyesi verildi, diğer iki grup DHA’dan başka ek omega-6 yağ asidi aldı. Bütün grupların diyetlerindeki karbonhidrat, protein ve enerji miktarı aynıydı. Üç ay sonra DHA verilen bütün farelerin beynindeki zararlı protein oluşumu azaldı. Dokuzuncu ayda ise, sadece tek başına DHA verilen farelerde bu proteinlerin seviyesi düşüktü. Araştırmacılar, tek başına kullanılan DHA’nın, omega-6 yağ asidiyle birlikte verilen DHA’ya göre daha tesirli olduğunu belirtmektedir. (WebMD Medical News 18.04.2008)

Sinek kulağından yeni bir işitme teknolojisi
Canlı yapıları ve hareketleri daha detaylı ve dikkatli incelendikçe mükemmellikler daha iyi anlaşılmakta, teknolojinin gelişmesi için yeni ilhamlar elde edilmektedir. Sinek kulak yapısındaki harikalıkların da yeni teknolojik cihazların tasarlanmasına vesile olması beklenmektedir.

Bir ses kaynağından kulağımıza gelen sesin her iki kulağa varış zamanındaki çok küçük farkı hissedebilmemiz bize sesin yönünü tayin etme imkânı verir. Her iki kulak zarımız arasındaki santimetrelerle ifade edilen fark, kaynaktan gelen sesin uzaklıkları arasında bir farklılık meydana gelmesine sebep olur. Sinekte ise bu fark milimetre ile ifade edilecek kadar küçüktür ve yön tayini için yeterli değildir. Parazit bir sinek türü olan Ormia Orchracea, ses kaynağını insan kulağına göre çok daha hassas olarak tespit edebilmektedir.

Sineğin kulak zarlarını birleştiren kitinden bir köprü vardır (Şekil 1). Kulak zarları birbirine çok yakın olduğu için, ses dalgasına karşılık meydana gelen deformasyon farkı çok azdır. Ancak deformasyon olduğunda köprü bir tahterevalli gibi sallanır, ses dalgasındaki küçük farklar büyür ve sineğin, ses yönünü tayin etmesi kolaylaşır.

Maryland Üniversitesi’nden Miao Yu bu mekanizmadan ilham alarak 1-2 cm çapında yeni bir mikrofon geliştirdi. Mevcut mikrofon sensörlerine göre bu yeni sistem ses kaynağının açısını 8 kat daha hassas olarak belirleyebilmektedir. ‘Polyamide’ denen esnek bir polimerden yapılmış olan bu minik mikrofonun zarları çok küçük titreşimlerde bile hareket edebilmektedir. Zarları birleştiren köprü silikon dioksittendir. Bu âlette de sinekte olduğu gibi bir zardan diğer zara titreşimlerin aktarılmasında rol oynayan zarları çevreleyen bir hava boşluğu vardır.

Zarların deformasyonunu ölçmek üzere mikrofonun kutusu içerisinde iki fiber optik kablo vardır. Bu kablolar ile zar üzerine ışık gönderilir ve optik bir sensör ile yansıyan ışık alınır. Zarlar deforme oldukça yansıyan ışık şekilleri değişir. Bir bilgisayar vasıtası ile bu şekil değişmelerinden sesin geldiği açı hesaplanır.

Bu sistemin daha da küçültülmesi plânlanmaktadır. Bu gerçekleştiğinde sistem işitme cihazlarına eklenebilir veya minik robotlara yerleştirilerek arama kurtarma faaliyetlerinde yardım isteyenlerin seslerinin tam yerini tespit etmekte kullanılabilir.

Kaynak
– David Robson, Fly mic can pinpoint a sound exactly, New Scientist, 22 March 2008, 26.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Kur’an,Kulaklarımdaki Filtreyi Kaldırdı" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

mehtap
26 Haziran 2008 - 23:17:00

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Enes
27 Haziran 2008 - 08:53:00

Önemli değil efendim.Biraz araştırma yapalım dedik bu bilgilere ulaştık.İnşallah ilerki günlerde daha da çok bilgiler vermeye çalışıcam inşallah…