Enes İLHAN\ Picardes ile SEO Üzerine Röportaj

İnternet Dünyası 4 yorum 2.304 9 Kasım 2014

Kısaca sizi tanıyalım ?

Adım Roman, 19 yaşındayım… Kendimden kısaca bahsetmek gerekirse, SEO ile yaşıyorum diyebilirim. Her işimde hırslıyım, istediğim birşey varsa mutlaka elde ederim. Başta SEO olmak üzere E-Ticaret alanında da hizmet sunmaktayım. Daha çok genç yaşlarda SEO ilgimi çektiği için geleceği olacağını tahmin ederek her bilgiyi araştırırdım. Böylece kendimi SEO konusunda geliştirdim.

Eğitim hayatınızdan kısaca bahsedebilir misiniz ?

Eğitim, şu an hayatımda 1.sırada yer alıyor diyebilirim. Üniversiteli bir genç olarak kendimi her alanda uzmanlaştırmak istiyorum, gerek Pazarlama olsun gerek Reklamcılık. Bu iki alan hedeflerime ulaşmak için çok önemlidir. İleride sadece SEO Danışmanlığı değil, daha yaratıcı ve farklı projelere adım atmak istiyorum.

Türkçe’yi bu kadar güzel konuşmanızın bir nedeni var mıdır 🙂 Türkçe’yi nasıl öğrendiniz ?

Istanbul’a 7 yıl öncesinde geldim, o yüzden bir dil öğrenmek için gayet uzun bir zaman olduğunu söyleyebilirim. Tam 7 yıl boyunca hem türkçe hem ingilizce hemde kendi ana dilini konuşmak zor evet, ancak benim gibi hırslı olanlar istediğini başarır. Çünkü ne kadar dil biliyorsam, o kadar insanım!

Şu anda aktif olarak neler yapıyorsunuz ?

SEO işlerimden bahsetmek gerekirse, bir ekip oluşturup Picardes üzerinde daha büyük SEO hizmetleri sunmayı düşünüyorum. Şu an zaten SEO’cu bir arkadaşımla birlikte müşterilerimize SEO Danışmanlık hizmetini veriyoruz. Kişisel olarak ise kendi günlük blogumu güncel tutuyorum. Web dünyasında ücretsiz web sitelerin de bir değeri olduğunu insanlara kanıtlayabilmişimdir diye umuyorum 🙂

SEO’ya ilginiz nasıl ve ne zaman başladı ? Sizi bu mesleğe çeken sebepler nelerdir ?

Yukarıda dediğim gibi küçüklüğümden beri SEO’ya merağım vardı, ancak Profesyonel olarak tahmini söylemem gerekirse 3 yıldır SEO hizmeti veriyorum. Kendi bloglarımda SEO hakkında dersler verip, insanların yorumlarını gördükçe kendimi mutlu hissediyordum. Ve dedim ki ben bu işi mutlaka geliştirmeliyim. Zaten rakiplerimi de gördükçe SEO’ya daha fazla önem vermeye başlamıştım böylece işlerimi daha azimli bir şekilde büyütüyordum. Tabi bildiğiniz üzere SEO dünyasında birçok dolandırıcı var, yasal olmayan yollarla yükselten. Onlar hakkında zaten bir yazmaya başlarsam anca 3000 kelimelik makale çıkar 🙂

Blogların SEO’ya gerçekten önem verdiklerini düşünüyor musunuz ?

Elbette, her sitede olması gereken farktörleren birisi “blog” kısmıdır. Blog web sitelerin ana beyni olduğunu söyleyebilirim. Bunu açıklamak gerekirse, ne kadar blog içerikleri giriyorsanız Google ve diğer arama botları sitenizi o kadar gezer. Onlar da sitenizde ne kadar çok fazla kalırsa, o kadar hızlı bir şekilde yükselirsiniz. Bana göre “içerik” SEO’nun bir bel kemiğidir. Arama motorların botları dışında daha önemli bir faktör daha var, o da sitenizdeki ziyaretçileriniz ve takipçilerinizdir. Bir blog içeriğiniz uzun olması değil de eğlenceli ve sıkılmadan okuyabileceği bir içerik olursa zaten mutlaka sitenizde uzun bir süre kalır. Bir de şöyle birşey var, arama sonuçlarından gelen birçok kişi yorum backlink almak için geliyorlardır. Bunu en iyi blogcular anlar, bende çok yaşadım. Gerçeği söylemem gerekirse hiçbirine link vermedim, çünkü bu tür insanlar içeriğinizin değerini bilmiyor, onlar için bunca emek verip sadece bir “teşekkür ederim güzel yazı” yorumunu görürseniz aynı benim gibi düşünürsünüz. Konu dışında fazla gitmeden, yukarıda belirttiğim gibi Blog kısmı SEO için çok önemlidir. Bir blog içeriği girip bırakmayın, farklı olun, yeni fikirler ziyaretçilerinizle paylaşın.

Site içi ve site dışı SEO arasında ne gibi farklar vardır ?

SEO’nun 2 temel işlemidir;

Site içi SEO: Bu işlemi yapmadan site dışı SEO uygulamaları yapmak kesinlikle doğru bulmuyorum. Site içi SEO web sitenizin içini tamamen kapsar;

 • Anahtar kelimeler,
 • Sayfalar’ın başlığı,
 • Sayfalar’ın açıklamaları ve meta etiketleri,
 • Domain ve URL yapısı,
 • İçeriğiniz ve içerikteki link yapısı,
 • Webmaster (web yönetici) araçları kullanmak

Ve böylece devam eder, daha birçok faktörü var ancak yukarıda belirtmiş olduklarım en önemli olanlarıdır. Site içi SEO ile ilgili birşey daha söylemem gerekirse sitenin performansı arttırmak amacıyla yapılan site içi optimizasyonudur.

Site dışı SEO: İşte site içi SEO işlemi tamamlandıktan sonraki adım site dışı SEO’ya gelir. Başta Google olmak üzere birçok arama motoru Site dışı SEO’ya önem vermektedir ve bunu başaran bir hayli mutluluk elde edebilir. Site içi SEO de önemli elbette, ancak sadece onunla SEO yapılmaz. Yani anlayacağınız iş sadece site içi optimizasyonu ile bitmiyor.

 • Anahtar kelime analizi (mutlaka sitenize en uygun olanı analiz etmeniz gerekir)
 • Link inşaası uygulamaları (backlink)
 • Tanıtım yazısı verirken anchor kelimeyi (link metni) doğru seçmek
 • Sitenize uygun yüksek rekabetli kelime seçmek
 • Farklı içerik, farklı kelime üzerinde tek yönlü link vermek

Link alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar:

 1. Reklam yaptığınız yer ne kadar ziyaretçi alıyor? öğrenmeniz gerek.
 2. Reklam yaptığınız yer kapanacak mı? öğrenmeniz gerek. Eğer link verip de bir zaman geçtikten sonra site kapanırsa sizin siteniz zarara girebilir.
 3. Aynı kelime üzerinde süreki çalışma yapmayın.
 4. Tanıtım yazıları yayınladığınız zaman hep aynı sayfaya link vermeyin.
 5. Sabırlı olun, eğer çalışma yaptığınız kelime yükselmediyse başka kelime için çalışma başlatın.

SEO için size nasıl ulaşabiliriz ?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız bize bir tıkla ulaşabilirsiniz.

SEO Hizmetlerimizi ve Fiyatları incelemek için bağlantıya tıklamanız yeterlidir: http://picardes.com/

Saygılarımla,

roman@picardes.com
picardes-seo

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Hepsiburada Hizmet Görsün" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

10 Kasım 2014 - 12:14:51

Keyifli ve faydalı bir röportaj olmuş, emeğiniz için teşekkürler. Roman benim de çok sevdiğim ve SEO konusunda güvendiğim kardeşim. Bu azmiyle Picardes’i yakında önemli konumlara yükselteceğinden kuşkum yok. Enes İlhan’a da Picardes’e de başarılar diliyorum..

Gökhan
10 Kasım 2014 - 19:41:43

Güzel bir röportaj olmuş. Azimli olmanın sebat etmenin yaşı olmadığını anlatan güzel bir röportaj emeklerinize sağlık…

15 Aralık 2014 - 01:07:50

Röportajda önemli konulara parmak basılmış. Bir blog yazarı, en çok yazılarının özgün olmasına dikkat etmelidir. Maalesef bir sürü site sahibi, özgün içerik girmeden, backlink satın alarak sitelerini arama motorlarında ön sıralarda çıkaracağını zannediyor.

saksı fiyatları
21 Ocak 2015 - 17:22:43

Çok güzel bir röportaj olmuş böyle bir yazı paylaştığınız için teşekkürler