Parfümlerin Sırrını Buldum

Daha önce şurada aklımı başımdan alan olayı büyük bir merakla yazıp sizlerden bunun hakkında bilgisi olup olmadığını sormuştum. Bugün ise bu gerçeği değerli dostum tarafından öğrenmiş olarak sizlere de bundan sonra parfüm alırken neye dikkat edeceğinizi söylemek istiyorum. Daha önce aldığım parfümü öneremedim, çünkü o da istediğim gibi çıkmadı. Araştırmadan etmeden aldık, dilimiz yandı. Sizlerinde böyle bir hataya düşmemesi için bu yazıyı yazıyorum.

Öncelikle parfüm alırken başkasında koklayıp, kokusunu beğendiğiniz parfümü almayın ! Çünkü herkesin ten asidi ve kokuyu sürdüğü derideki koruyucu tabakası değişiktir. Yediğiniz yemek tarzı, uyku düzeniniz, stresli olup olmamanız bile kokunun duruşunu değiştirir.. Misal olarak sizin A arkadaşınızın kullandığı ve çok beğenerek aldığınız X kokusu siz aldığınızda ve kendinize sıktığınızda aynı hissiyatı vermeyebilir. Keza bu çok normaldir. Bunun için önce kendi bileğinize sıkın ve 1 gün bekleyin. 1 günün sonunda kokuyu hâla alabiliyorsanız ve kalıcılığı hoşunuza gittiyse aynı parfümü sizde gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz.

Asıl önemli olan konumuza gelelim ve şu soruyu soralım kendimize: “Birçok parfüm çeşidi var hangisini daha kalıcı ?” Sorumuzu sorduk şimdi de cevabı alma zamanı. Hep beraber cevaba odaklanalım:

Parfüm: Esans yoğunluğu %1530 arasında değişen kokulardır. Daha az kullanılır. Etkisi uzun sürelidir. Tüm gün etkilidir.

Eau De Parfum (EDP): Koku konsantrasyonu %815 arasında değişir. Parfüme göre daha az kalıcıdır ve etkisi 12 saat kadar sürer.

Eau De Toilette (EDT): Özlerin yoğunluk oranı %48 arasındadır. Gün içerisinde sık sık yenilemeniz içindir EDP‘den daha az kalıcıdır ve etkisi 4 saat kadar sürebilir.

Eau De Cologne (EDC): Parfümdeki öz yoğunluğu %35 arasında değişir. Etkisi 2 saat kadar sürer.

Aftershave: EDT‘den daha hafiftir. Etkisi 23 saat sürer. Alkol oranı açısından hassas ciltler için daha uygundur.

Deodorant: “Kokulanmak” amacıyla değil, ter kokmasını engellemek için yapılmışlardır.. Sadece favori kokunuzun devamlılığında bir bütün oluştururlar.

Evet esas bilgiyi öğrendiniz. Ben hiç bilmeden araştırmadan 110 TL‘lik etkisi sadece 4 saat süren bir parfüm almışım. Parfüm kutusunun üstünde yazıyor edt olduğu. Umarım sizlerde benim düştüğüm hataya düşmezsiniz. Yani önemli olan edp, edt, edc vs. olması. Tabi parfüm almak en iyisi. Kim gün boyu güzel kokmak istemez ki ? Fakat bu parfümlerin fiyatı da epey pahalı. Tahminimce fiyat aralığı 300 ile 600 arasında değişiyor milimlerine göre. Tabi edp parfümlerde parfümün alternatifi. 12 saat de hiç fena bir rakam değil gün içinde.

Birde parfümün nereye sıkılması da önemli bir konu. Bunu da yine sizlerin öğrenmesi için yazıyorum:

* Bilek ve dirsek içleri
* Diz kapağı arkası
* Ense ve kulak arkaları
* Kasıklar
* Göğüs ortası

Evet işte böyle sayın okur. Bu bilgiyi değerli dostum söylemeseydi ben yine bilmeden belki de bilinçsizce parfüm almaya devam edecektim. Bu bilgileri öğrenmeme vesile olan Kozmetisyen Ayşenur Yazıcı‘ya teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İnsanı Deli Etmeye Yetecek Şey: Zeka Küpü!" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

3 yorum

  1. Mehmet   •  

    Parfümü nereye sıkılacağı konusunda biraz daha detaya inseydin çok güzel olurdu Enes. Açıkçası parfüm alırken yukarıdaki kriterlere hiç bakmazdım. Eğer iznin olursa, parfüm nerelere sıkılmalı konusu da ben yazmak istiyorum:)

    • Enes ILHAN   •     Yazar

      Parfümün nereye sıkılacağı hakkında detay mevcut ama ben yazıyı çok uzatmak istemedim mehmet 🙂 Estağfurullah tabi ki yazabilirsin ne demek. Yazdığın yazıyı merakla bekliyor olacağım 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.