Enes İLHAN\ Özgün Yazmak mı Yoksa Özgür Yazmak mı ?

Özgün Yazılarım 17 yorum 5.506 28 Mart 2010

Bu yazıyı blog yazmaya başladıktan 1 yıl sonra felan düşündüm. Daha doğrusu yazıyı değil bu soruyu düşündüm: Yani bir insan blog yazmaya başladıktan sonra Özgün olarak mı devam etmeli yoksa Özgür olarak mı bu işi sürdürmeli diye epey düşündüm. Ben tabii ki her zaman için Özgün yazmaktan yana tercihimi kullandım. Bu tercihimin ne kadar doğru olduğunu ise daha ilk başlarda anlamıştım… Zira google bile özgün yazan bloglara daha fazla destek veriyor. Her türlü yani maddi-manevi 🙂

Felsefeme ters düşen bir şey vardı: ” Takip ettiğim bir arkadaşımın blogunda çok güzel bir yazı gördüm ve o an ki beğenmeyle aynısını bende bloguma ekledim ” İşte bu düşünce bana en başından beri hep ters gelmiştir. Ben neden birisinin yazdığı bir yazının(ne kadar güzel olursa olsun) aynısını kendi blogumda yazayım ki ? Ha olur çok beğenebilirsin fakat sen onu o şekilde aynen yazarsan ve üstelik takip ettiğin kişiye bu durumu bildirsen bile o adam bu işten hiç hoşnut kalmaz. Yazılarının çalındığı hissiyatına kapılır.

Mantıkende doğru aslında. Birisi size “Arkadaşım blogundaki yazıyı çok beğendim bende aynısını kendi bloguma ekledim. Bakmak istersen ******* adresine girip bakabilirsin” İyi güzel de neden aynısını yazıyorsun ? Bari birazcık üzerinde oynama yap da o yazıda senden bir parça da olsa bulunabilsin…Zaten özgünlük kavramı da burada kendini belli ediyor. Mutlaka her yazıda sizden bir eser olmalı o yazının içinde ve insanlar o yazıyı okuduğunda sizden bir şeyler olduğunu kolayca anlayabilsinler.

Özgünlük kavramı ile ilgili kısa bir paragraf yazayım bu işi biraz daha pekiştirmek için. {Şu sıralar soru çözdüğümden bu soruyu koymak güzel olur diye düşündüm}

Denemelerimde yeni bir soluk, bambaşka bir hava olsun isterim. Benden öncekilerin attıkları temellerin üzerine bina yapmayı hiç düşünmem. Yazılarımda işlevsel olmayan hiçbir ayrıntı yer almaz. Kimi zaman coşkunluğumu anlatmaya cümleler yetmez, o zaman da farklı bir yazınsal türün, şiirin kapısını çalarım. Yazdıklarımı çalakalem yazmam, beğenene kadar tekrar tekrar değiştirir, en güzel şekli yakalamaya çalışırım. Hangi sözcüğü nerede, nasıl kullanacağım konusunda kılı kırk yararım. Kimisinin sayfalarca anlattığı düşünceleri iki üç paragrafta okurla buluşturmaya çalışırım.

Yazan ne güzel yazmış şu 3-5 satır yazıyı. Burada kendimize çıkaracağımız birçok madde yer alıyor aslında. Ne fark eder ki ? Ha deneme yazmışsınız Ha Blog yazmışsınız. Değişen bir şey varmı ? Bence yok. İkiside özgünlük gerektiren kavramlar. Yeter ki içinizde yazma isteği olsun.

Birde Özgür olarak yazmak var. Bu şekilde yaznlar ise kafasına esen her türlü bilgiyi,konuyu ayırt etmeksizin bloglarında yer verebiliyorlar. Belki faydalı olduklarını düşünüyorlar ama bence yanılıyorlar. Kusura bakmasınlar ama ben o bloglara Çöp Blog diyorum… Bana göre her türlü konu bir bloga ait olamaz. Bir blogun çeşitli kategorileri olur ve insanlar sizi bu kategorilerden bazılarını sevdikleri için takip edebilirler. Her kategorimizin takip edileceği gibi bir olasılık olmadığı için o blogu fazla dallandırıp budaklandırmak bana göre yersiz.

Son olarak ise benim uydurduğum bir şey var: “Özgün olarak Özgür yazmak” Bazen bu kavrama uyaraktan yazdığımı da düşünüyorum. Ve bu şekilde yazan blogları da seviyorum. Yani herhangi bir yazıya kendi imzasını atarak özgürce takılan bloglardan bahsediyorum. İşin özü: ” Bir hamura başkalarından benzersiz kendi şeklinizi verebilmeniz ve bu şekli başkalarının da sevebilmesini sağlayabilmenizdir ” [Özlü söz gibi oldu :] Ama gerçekten öyle … Özgün yazmak mı yoksa Özgür olarak yazmak mı ?

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Yorum Yapmadıkça Yorum Bekleme !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

murat
28 Mart 2010 - 12:19:51

Bir konuya yoğunlaşarak o konu hakkında özgün yazılar yazmak en doğru olanıdır.Konunun özüne değinmişsiniz.teşekkürler 🙂

Kelimeler Benim
29 Mart 2010 - 16:29:24

Ben her şart altında özgün yazarım. Tek cümle alıntı yapmak hoşuma gitmez. Siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun, özgün yazı yazan bir blog yazarının blogundan – kaynak göstererek de olsa – yazı kopyalamanız, yazı sahibi tarafından hoş karşılanmaz. Yazılarını takip ediyorum Enes. Başarılar dostum.

Enes İLHAN
29 Mart 2010 - 22:01:42

@murat,
Fikrini belirttiğin için sağol muratcım.
@Kelimeler Benim,
Aynı düşüncede olduğumuza sevindim Sezer kardeşim. Bende senin takipçinim, sana da işlerinde kolaylıklar diliyorum. Ayrıca daha sık yazılar bekliyorum senden 😉

Mahsun ÖNDER
30 Mart 2010 - 13:50:49

Valla Enes, konun seçimin ve özellik bu yazın müthiş birşey olmuş. Gerçekten katılıyorum sana. Bende eskiden copy/paste yapanlardan birisiydim. Ama artık tamamen kendim yazmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince hiçbir siteden yararlanmadan çalışıyorum. Ama bende bu konuda biraz taze sayılırım. İnşallah ilerleyen zamanlarda bunada ihtiyacım kalmaz.. Ayrıca yazın için teşekkürler..

Okan Can BOLAYIR
3 Nisan 2010 - 14:50:07

Enes kardeş bana göre özgür olmak daha iyi nedeni ise zaten özgür olarak yazı yazarsanız o yazı aynı zamanda özgünde olucaktır. Fakat sadece özgün olarak yazarsanız özgür olmayacaktır 😉

ElektroNikotin
4 Nisan 2010 - 12:34:53

Yazı oldukça güzel olmuş.Bu arada özgün yazılarından dolayı Google baba prni 4 yapmış.Tebrik ederim.

Enes İLHAN
7 Nisan 2010 - 01:45:53

@Okan Can BOLAYIR,
Farklı bir görüş belirtmişsin. Saygı duymak lazım..
@ElektroNikotin,
Beğendiysen ne mutlu. Pagerank'ın 4 oluşu bu güncellemeye dayanmıyor. Son iki güncellemede değer değişmedi.

Anonymous
8 Nisan 2010 - 03:44:45

blogu öğrenebilirmiyiz merak ettim **** işaretleri var sadece o blogu paylaşmanı istiyorum

Enes İLHAN
8 Nisan 2010 - 13:28:46

@Adsız,
Yok adsız kardeş. ***** bunu sadece örnek olarak verdim ben. Herhangi bir blog adresi yok orada zaten.

GM
23 Nisan 2010 - 16:35:09

Ellerine sağlık, güzel bir yazı olmuş. Ben de yazarın hangi konuda olursa olsun yazısında kendinden birşeyler olması gerektiğine inanıyorum. Aksi taktirde kişi blogcu olur ama yazar olamaz. Copy-paste blogcuların blogları da – belki senin dediğin ifade ("Çöp Blog") ağır kaçabilir ama – bir çeşit internet kütüphanesine dönüyor. Yazıyı kaynağından okumak varken böyle bloglar da anlamsız kalıyor.

Enes İLHAN
24 Nisan 2010 - 11:15:48

"bir çeşit internet kütüphanesine dönüyor. Yazıyı kaynağından okumak varken böyle bloglar da anlamsız kalıyor."
Bende tam bundan bahsediyordum Gürkan. Çok sağol kardeşim değerli yorumların için. Gerçekten uzun zaman sonra aldığım en güzel yorumları yapmada başlardasın. Seninde yazılarını çok özledik..

GM
24 Nisan 2010 - 22:51:35

@ Enes İlhan,

Sen de sağol. Yorumlarımla fikir paylaşımına küçük katkılar yapabildiğime sevindim.

Zülküf Küçüközer
28 Nisan 2010 - 19:02:12

Bence her ikisini de yapabilmek gerek. Ancak o zaman güzel bir sonuç çıkıyor.

Necmiye
11 Mayıs 2010 - 07:11:34

Özgür olmayı tercih ederim…

Nn
17 Mayıs 2010 - 18:49:18

Özgün olursan her zaman kazançlı çıkarsın.

Ahmet Saygun
5 Haziran 2012 - 14:26:41

Her yazıyı farklı blogdan takip edeceğimize bir blogda iyi yazıları takip etmek ve iyi blog yazarlarıyla tanışıp onun sitesini öğrenmek daha iyi olacaktır.Ben buna Çöp Blog denmesinden yana değilim.

Ahmet Saygun
5 Haziran 2012 - 14:28:11

Ek olarak : Birşey ne kadar fazla yerde paylaşılırsa ve ne kadar fazla kişi görürse büyük sükse yapar.Sonuç olarak alan kişi kaynak gösterecektir.
Misal olarak haber sitelerini düşünelim.Bir haber yazıldığında diğer site ‘o zaten yazdı bizim yazmamıza gerek yok’ diye düşünürse haberin amacı ortadan kalkar.Haber etkili olmaz.
Ha derseniz ki kati surette karşıyım o zaman yazmayacaksınız.
İyi yayınlar.