Nokia ile Buraya Kadarmış..

Çok yüz verdim bu nokia‘ya. Ve çokda para yatırdım bu markaya. Ama ne olduysa nokia Türkiye‘deki pazara girip bu işin kaymağını yedikten sonra oldu. Nokia Türkiye’de sempatizanı çok fazla olan, telefon denilince akla ilk gelen marka olmayı yıllardır çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Fakat artık Nokia‘nın devri bitmek üzere. Bir bakıma kendi kuyusunu kendi kazdı nokia. Neden bu kadar tepkilisin yada neden bunları söylüyorsun diye soracak olursanız cevabım bir değil, birden fazla olacaktır sayın okur.. Nokia başında CEO olarak görevlendirdiği Elop denen sahtekar yüzünden buralara kadar gelmiş durumda.

Yahu ne akla hizmet bu adamı bu koskoca firmanın başında tutmak ? Zaten nokia çöküşünün en büyük hatasını bu adam yüzünden yapmış oldu. Adam sümüklü böcek gibi tuttu bırakmıyor şu güzelim markayı. Ama artık hiçbir neden ve sebep beni artık Nokia hayranı,fanı veya sempatizanı yapamaz arkadaş ! Bitti işte buraya kadar.. Rakip firmalar çift çekirdekli telefonları havada uçuştururken, dört çekirdekli telefonu CES 2012 fuarında tanıtırken bizim aptal nokia daha çift çekirdekli bir telefon yapamadı gitti.

Aslında mesele donanım felan da değil sayın arkadaşlar. Sorun hatta en büyük sorun bu adamın sırf inatı yüzünden kaynaklanıyor. Bu adam bu kadar inat etmeseydi şu an belki de tarihinin en büyük zararlarını yaşamazdı. Bir symbian diye tutturdu gidiyor ne işe yarayacaksa.. Geleceği olmayan, 2016’da tüm uygulama yazan kişilerin elini eteğini çekeceği sistemle nokia hâla telefon çıkarıyor. Donanım olarak bir şey diyemem. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Nokia bugüne kadar bizim ülkemizde taş gibi diye tabir edebileceğimiz telefonları üretti. En çok sevilmesinin nedenlerinden biri de bu oldu. Bizim halkımız dayanıklı sağlam telefonlar ister. Nokia bunu zamanında ve hâla çok güzel başarıyor..

Fakat artık devir android devri. Üzülerek söylüyorum ki artık bende android savunucularındanım. Niye üzülüyorum peki ? Şu yüzden: Yıllardır yatırım yaptığım, yıllardır kandırıldığım ve yıllardır bizi aptal koyan bir firmanın ürünlerini artık ne savunabilir ne de kullanabilirdim.. Bütün inadı bir kenara bırakıp andırid’e geçseydi şimdi bütün bu satırları yazmıyor olacak ve iyi ki diyebilecektim. Artık yola android’li güzel bir telefon ile devam etmek istiyorum. Şu an Amerika‘da Las Vegas‘ta devam eden CES 2012 fuarında teknoloji harikası ürünler ortaya çıkıyor. Gönlüm Sony’den yana ama birbirinden iddialı o kadar telefon var ki insan hangisini alacağını şaşırıyor doğrusu.

Şu an bekleme moduna geçtim. Yaza doğru 2012’deki tüm iddialı modellerin çoğu Tükiye’ye gelecek ve o zaman güzel bir seçim yapıp android’li bir telefon almak düşüncelerim arasında. O zamana kadar bilgisayarın taksiti biter yerine o başlar belki de 🙂 Neyse dediğim gibi nokia ile aramız artık hiç düzelmeyecek. Şu an keşke diyorum. C7‘mden hâla çok memnunum bunu da belirteyim ki yanlış anlaşılmasın. Adamlar donanımı çok iyi yapıyor yukarıda da söylediğim gibi.

Symbian forumlarına yaklaşık 6-7 aydır düzenli giriyorumda çok üzülüyorum oradaki insanlara. Kimse gerçeği görmek istemiyor. Herkes birbirini fanboyculukla suçluyor. Kimse kendi telefonunun kötülenmesini istemiyor doğal olarak. Fakat ortada büyük bir gerçek var. Bu gerçeği görmek için kaf dağına gitmek gerekmiyor elbette. Şöyle bir araştırsın görecek gerçekleri ama kimse dediğim gibi o kadar büyük kazıkları yiyince sadece kendini tatmin etmeye çalışıyor. O kazığın ben alâsını yedim ama ortadaki gerçeği göremeyecek kadar aptal olmadığımı biliyorum. Nereye kadar kendimizi tatmin edelim ?

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Avea'dan Bal Gibi Tarife !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep'te doğdum, Adana'da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012'de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak'ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun'da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

10 yorum

 1. Kelimeler Benim   •  

  Ben de bir Nokia e72 kullanıcısıyım Enes. Yazdıklarının hemen hepsine katılıyorum. Symbian için 3-5 numunelik uygulama dışında uygulama yok. Symbian çağın çok gerisinde kaldı. Uygulama geliştirici hiç yok. Zaten bu platform üzerinde uygulama geliştirilemiyor.

 2. heyhat   •  

  Çok çok haklısın kardeşim ! Bende sonyericcson xperia X8 kullanıcısıyım ve telefonumdan gayet memnunum. Sezer abimizinde söylediği gibi , symbian da herşey kısıtlı ve yetersiz bunlara ek olarak binlerce gereksiz uygulama vs. Sana tavsiyem tercihlerinin arasına ilk sırada sonyericcson’u alman güzel bir düşünce kapısı olabilir. Ama beklemen gerektiğini düşünüyorsan , kararında haklısın.

 3. Eyüp AKTUĞ   •  

  Nokia’nın çok farklı modellerini kullandım. Fakat bir noktadan sonra beni tatmin etmemeye, ihtiyaçlarımı karşılamamaya başladı. Öyle ki telefonlarda kullanılan yazılım hiçbir halta yaramıyordu. En basiti MS Office dosyalarını dahi açamıyordum.
  Fakat bu yıl telefon markamı değiştirdim. Samsung’a geçiş yaptım. Galaxy Pro B7510 aldım. Bu telefonu almamın tek nedeni “android” sisteme sahip olması idi. Bütün işlerimi görüyor diyebilirim. Tek eksisi şarjının 2 gün yetiyor olması… Dediğin gibi devir android devri…
   

 4. orkun   •  

  Devir iPhone ve Blackberry devri bence arkadaşlar.Diğer Androidli telefonlar belli bir kesim için bence.

 5. enesilhan   •     Yazar

  Arkadaşlar hepinize hak vermekle birlikte Sony Xperia S‘i beklemeye başladım. İnşallah yakın zamanda 3-4 aya kadar almayı düşünüyorum beni çok çok etkileyen başka bir model çıkmazsa o zamana kadar 🙂

 6. Gökhan   •  

  Nokia 3310 la kendini duyurdu bence. Yoksa oda diğer markalar gibi sıradanlaşırdı. Yazına tamamen katılıyorum. Nokia’nın en büyük yanlışı tam teşebbüslü bi telefon çıkaramaması oldu. Yeni çıkan her telefonda mutlaka bi yeri eksik. Ya kamerası düşük, ya sistemi sistem değil v.s. Android’le iyi bi seçim yapmış olacağını düşünüyorum Enes.

 7. niyazi   •  

  telefon konusunda çok uzman biri değilim ama birde şu yönden bakmak lazım android işletim sistemi sağlam bi donanıma ihtiyaç duyan bi telefon demek buda ücret konusunda yüksek meblağlar sunuyor symbianda ise gerek yok uygulama derken ne tür uygulamalardan bahsediyorsunuz msn mi facebook mu twitter mı artık bu uygulamalar telefon içinde yüklü geliyor oyun derseniz oyunlarda java platformunda yapılıyor her telefona uygun olsun diye daha beklediğiniz özellik nedir anlayamadım ekranmı – kameramı  – mail servislerimi – gps mi hepsi var nokia telefonlarda ama tablet derseniz bişe diyemem.yorumlarda arkadaşın ofice dosyalarını açamadığını söylüyor ücretini ödedikten sonra uygulamayla bütün dosyaları açıyorsun.dediğiniz gibi devir artık android devri symbian öldü.bu olay windows – mac – ve linux gibi linux ve mac windows tan kat kat üstündür ama üreticiler windows’a uygun programlar ve uygulamalar ürettiği için windows tutuluyor şimdide android üzerine uygulamalar geliştirdiği için symbian ölüyor android büyüyor
   

 8. Nurçin   •  

  Samsung ~ Android aşkım daha da büyüdü bu yazıdan sonra 🙂

 9. Enes ILHAN   •     Yazar

  @Nurçin,
  Valla büyüsün nurçin bundan sonra daha da beter olsun nokia. Artık android’e olan sempatizanlığım gittikçe daha da artacak. Hatta blogumda android’le ile alâkalı yazılara yer vermeye çalışacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.