Enes İLHAN\ Nihayet Evimize Klima Aldık

Eğlencelik 4 yorum 2.264 14 Temmuz 2013

Bunca zaman yazın en sıcak illerinden birinde vantilatör gibi içerdeki havayı tekrar size üflemekle yetinen aciz bir aletle hayatımızı devam ettiriyorduk. Yılların inadı mı yoksa o hep şikayet ettiğimiz önyargı mı bilemiyorum sebebini ama artık bizim de bir klimamız var dostlar 🙂 Gerçekten şimdiye kadar alınmadığı için o kadar pişmanım ki eğer durumum müsait olursa bir tane daha almayı düşünmüyor değilim açıkçası.

Bundan tam 2 hafta önce klimayı almayı kafaya koymuştum. Sıcaklık artık gerçekten çekilmez olmuştu ve inanın yatamıyordum. Yaşadığımız yerin çok sıcak olmasını bir kenara bırakın oturduğumuz kat en üst kat ve güneşi direk alıyor. Geceleri artık bunalıyor, sabahları kan ter şeklinde uyanıyordum. Tabi ki vantilatöre şükürler olsun ama belli bir zamandan sonra o da yetersiz gelmeye başladı. Pencereyi açarsın sinekler, haşereler açmazsın oda havasız kalır içerde nefes alamazsın. Yani anlayacağınız hayatım iki hafta öncesine kadar iki ucu b*klu değnek gibiydi.

Sonra artık ciddi ciddi düşünmeye başladıktan sonra bir cumartesi iş çıkışı klima almaya gittim. Bu zamana kadar aldığım en kötü ürünü bile araştırmadan almayan ben o kadar ki acil olduğu için klima alırken hiç araştırma yapmadım. Sadece hepsiburada.com’da samsung marka klimaların kampanyada olduğu ve fiyatının gerçekten alınabilir olduğunu görmüştüm. Yorumları da okuduktan sonra alan çoğu kişinin memnun kalmasından sonra benimde kafamda ilk olarak bu klimayı almak fikri oluştu.

Saat 18:00 gibi önce mitsubishi yetkili servisi vardı bizim burada oraya gittim. İçeri o kadar ferahtı ki çıkmamak için klima muhabbetini iyiden iyiye uzatıyordum. Baktım ki en düşük klasik klimaları 1.600 liradan başlıyor hemen oradan çıkmak zorunda kaldım. Bir de samsung bayisi vardı oraya girdim ikinci olarak. Sonra baktım ki internette gördüğüm klimanın aynısı burada da mevcut. Fakat bizim uyanık esnaf fiyatı kampanyalı diyerek 120 lira yukarıya çekmiş !

Dedim aynı ürün hepsiburada da 979 TL sizde nasıl 1100 TL olur diye az bir şey tartıştık. Sonra bana inanmamazlık ettiler. Önlerinde bilgisayar vardı açtırdım siteyi. Kendileri de görünce hmm öyle mi felan havası yaptılar. Dedim bakın uygun fiyata verecekseniz hemen alıp gideyim yoksa da kalsın dedim. Sonra en son olurunu yaptırdım ve 1000 liraya almaya başardım. Servisleri beni sinir etse de pazar gününe söz aldığım klimanın kurulumu pazartesi yapıldı.

Eve geldiğimde kendi odamda kurulduğunu görünce yüzümde öyle bir mutluluk oldu ki sormayın gitsin 😀 Hele kumandada ki o açma-kapama tuşuna bastıktan sonraki ses yılların getirmiş olduğu bir rahatlama sesine benziyordu.. Klimayı açıp odayı biraz soğuttuktan sonra beynime tüküreyim dedim ! Bu zamana kadar bilgisayarlara telefonlara o kadar para verdin kendi rahatın için şu klimayı almadın dedim kendi kendime ! Gerçi ben hep bir klimamız olsun istedim ama bizimkiler karşı çıktı. Tek üzüldüğüm nokta benim biraz daha ısrar etmemem.

Şimdi o eve klima aldırtmam diyenler odamdan çıkmıyor 🙂 Şakası bir yana gerçekten klimayı kim bulup icat ettiyse allah ondan ebediyen razı olsun. Böyle bir rahatlık böyle bir ferahlık olamaz ya yeminederim olamaz.. Belli bir dakikadan sonra ayaklarım üşüyor, çorap giyiyorum artık.. Kendi odamdan diğer odalara geçince cennet-cehennem gibi fark ediyor. Almayı düşünenler bence hiç düşünmesin. Bugün en kötü klima bile adamı ferahlatmaya yetiyor.

Yani klimanın ölüsü bile vantilatör denen aletin dirisinden yüz kat iyidir. Ben samsung boraçay 12.000 BTÜ‘lük ürünü aldım ve odam büyük olmasına rağmen odayı buz gibi ediyor. Bende en düşük fan ayarında (3 kademeli fan var 1’de çalıştırıyorum) 25 derecede üşüyorsam gerisini varın siz düşünün. 18.000‘lik felan önerdiler ama arasında 500600 TL gibi fiyat farkı var arkadaşlar. Tabi eğer imkanınınız varsa hem inverter alın hemde şöyle markası mitsubishi,toshiba,daikin gibi klima sektörünün babalarından alın.

Benim alma sebebim durumun aciliyeti ve maddi imkanın bu kadarına elverişli olması idi. Ama yukarıda saydığım markalar gerçekten ömürlükmüş arkadaşlar sonradan öğrendim. Ama durumu benim gibi olanlar ve ekonomik olmasını isteyenlere samsung’u kesinlikle öneririm. Aldıklarında emin olun pişman olmayacaklardır. Rabbime sonsuz şükürler olsun böyle bir şeyi bize de nasip etti. Dediğim gibi keşke daha önce alabilseydik ama buna da şükürler olsun. En azından gece yatarken ferah bir şekilde yatabiliyorum..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İlk Yurtdışı Alışveriş Deneyimim" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

14 Temmuz 2013 - 14:32:11

Klima artık lüx değil tamamen ihtiyaç..özellikle sıcak illerde olmazsa olmaz..Yazdıkların okadar tanıdıkki anlatılmaz yaşanır bu sıcaklıklar 🙂
Bizim şuanda bütün odalarda klima var çok şükür , hepsi ayrı durumlar için ihtiyaç..En son salona mitsubishi aldık çok çok memnun kaldık..Diğer markaların 18 lik klimalarının soğutacağı odamızı mitsubishi’nin 12 lik kliması rahatlıkla soğutuyor..Farkı varın siz düşünün..
Demir Döküm ve beko markası diğerlerinin..Dediğin gibi klima olsunda sudan olsun 🙂 vantilatör daha çok ısıtıyor insanı sıcak havalarda..

Hayırlı olsun , güle güle sağlıklı günlerde kullanın inşAllah..Rahatlığı yakıt parasını amorti edecektir emin ol 🙂

14 Temmuz 2013 - 22:58:33

Valla ablacım gerçekten öyle. Millet lüx diye bakıyor ama durum artık eskisi gibi değil. Almak farz gibi bir şey artık. O yüzden milletin ne dediğine bakmıyoruz 🙂 Mitsubishi felan gerçekten güzel markalar. Çok teşekkür ederim abla allah razı olsun, rahatlığı gerçekten ödenecek paraya fazlasıyla değer 🙂

16 Temmuz 2013 - 14:12:58

Vallahi Abi İzmir’in sıcağını da tahmin ediyorsun umarım :)Bizde dayanamayıp klima almıştık çok ta memnunuz Toshiba İnverter aldık. Yanılmıyorsam 1.650 civarıydı.Tabii ki bir Mitsubishi, Daıkın etmez ama bize yetiyor ev de küçük olunca. Hayırlı olsun bu arada 🙂

24 Temmuz 2013 - 05:20:41

daikini tek geçerim