Enes İLHAN\ Nefes Filmi – “Uyursan Ölürsün…”

Sinema 3 yorum 2.589 18 Ekim 2009

Merakla beklediğim Nefes filmi nihayet çıktı ve bizde sinemada izledik şu filmi. Film gerçekten izlemeye değerdi. Bazen komik sahnelerin,bazen de acı sahnelerde karışık film aslında siyaset için ince mesajlar veriyordu.Askerliğin ne derece zor olduğu, özellikle Güneydoğu bölgesinde askerliğin ne şartlarda yapıldığını herkese açık açık gösteriyordu film… Film 16 Ekim’de vizyona girecekmiş bizimde bundan haberimiz yoktu.Kuzenimin haftada kullandığı bir izin günü vardı ve o günde Cuma gününe denk geldi. Bizde gidelim dedik sinemaya acaba hangi filmler gösterimde bugün diye. Şansımızdan beklediğim film 3 salonda birden izleniyordu ! Bizde bize en yakın saate biletleri aldıktan sonra beklemeye koyulduk. Nihayetinde salona girdik izlemek için.Film çok hoşuma gitti fakat en sonda o komutanın ölmemeliydi bence 🙂

En son sahnede oyun yaptılar komutan ile asker.Fakat bizim asker geç davranınca silahına, hem bizim komutan hemde filmdeki ismi ile ‘Bulan’ komutan öldüler. 🙁 Ve o en son sahne çok tüyler ürperticiydi. Sinemanında efektleriyle sanki vurulan bizler oluyorduk 🙂 Kalbiniz bir an bile rahatlamıyor son sahnede.Her şeye rağmen filmi çok beğendim diyebilirim.

Filmin öyküsü ve fragmanını aşağıya ekliyorum.Bence sizde durmayın bu filmi izlemeye bakın bir an önce…

Filmin Öyküsü: 

Nefes, Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve Karabal Tepesi’ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesi. Sınır nedir, neresidir bilmezdi çoğu. Emir almadıkları, emir de vermedikleri bir hayattan, her şeyi emirle yaptıkları bir hayata geçtiklerinde sınırları da gördüler. Karabal Tepe’de günlerce, aylarca beklediler.

Filmin Fragmanı:

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Her Türk Evladının İzlemesi Gereken Bir Video ..." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Kerem
22 Ekim 2009 - 20:45:40

Naptın Enes!Daha filmi izlemeden sonunu okuttun bana:)

Enes İLHAN
22 Ekim 2009 - 22:17:46

Ne bileyim Keremcim valla filmin etkisinde kaldım ve hemen paylaşma ihtiyacı duydum. 🙂 Okuyacağını bilseydim belkide daha sonraları ekleyebilirdim konuyu 😉

ÜMİT ÖZCAN
24 Ekim 2009 - 16:31:38

Merhabalar bu filmi bende izledim ve o anki duygularımı paylaşmak çok zor izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.