Neden Böyle Yapıyorsun Alexa ?

Webmasterların vazgeçilmez değerlerinden biri olan Alexa bana göre bazen acayip şekilde saçmalıyor. Kimi zaman beklenmedik bir şekilde ilerleme kaydeden siteler belli zamandan sonra alexa tarafından sanki kaale alınmıyor. Bazı webmasterlar pagerank sendromundan sonra kendini alexa’ya adıyor bazıları da alexa önemli değil diyor ! Ama kesin olan birşey var ki: Alexa web dünyasının neredeyse Tekeli olmuş. Şimdi diyeceksiniz ki sen bu kanıya nereden vardın ? Bende hemen cevabımı vereyim: Yaklaşık 4 ay önce şimdi ki kullandığım domainin .org uzantılısını almıştım ve bu blogumdaki tüm yazıları o domaine taşımıştım. Ardından 1 hafta sonra tüm yazıları sildim ve bir indexle siteyi kendi haline bıraktım. 3 ayda inanılmaz bir yükselme kaydeden www.enesilhan.org adlı sitem beni adeta çıldırttı ! Bom boş bıraktığım sitem gün geçtikçe alexası beklemediğim yerlere geldi. Birde resim koyayım daha net anlamanız için:,
Site ilk başlarda 24 milyonlardaydı yanlış hatırlamıyorsam. Daha sonra da hızlı bir şekilde indikçe indi. Biraz daha uğraşsam bu blogumu da geçecekti yaramaz !

Şimdi bakabilirsiniz site bom boş. Ne zamandır da o şekilde bekliyor. İnanır mısınız bilmiyorum ama o yazıları ekledikten sonra o sitenin indexi bu blogumdaki index sayısını da geçti. Tabi çıldırmak bir yere kadar. Hâlâ anlayamadım bu işin sırrını. Neden böyle yapıyorsun Alexa ? Belki sizler bir şeyler biliyorsunuzdur sayın okur ve aranızda kesinlikle web’i master ile bitirenler olmuştur. Neden böyle oluyor sizce sayın okur ? Ben bu bloga her gün yazı giremesem de aylık ortalama 7 yazı giriyorum. Bazen hiç yazmadığım şekilde inanılmaz bir şekilde yükselirken, aksine bloga yazı girince alexa düştükçe düşüyor. Gerçekten çok enteresan ama malesef gerçek !

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Dmozun İnanılmaz Hafifliği !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Herkese Merhabalar, ben Enes İLHAN. Gaziantep’te doğdum, Adana’da Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü okudum ve 2012‘de mezun oldum. Askerliğimi uzun dönem olarak, { acemiliği Ankara/Mamak‘ta , usta birliğini ise Hatay/İskenderun‘da } yapıp bitirmiş bulunmaktayım. Şimdi ise hayata atılmanın çabası içerisine girmiş bulunmakta olup iş bulma derdindeyim.

7 yorum

 1. bilgispotu   •  

  enes kardeş aynısı benim de başımda var ben yazmaktan bıktım google o kadar yazı yazdığım halde index düşürüyor ama deneme bloguma yazmadığım halde alexa da kullandığım blogumdan daha iyi sebeplerini biliyorum ama yine de zoruma gidiyor işte ben blogun formatını değiştirdim p gün bugündür kendine gelmiyor sağlıcakla kal allaha emanet ol … bilgispotu.blogspot.com

 2. enes39   •  

  Motorlar bazen sapıtıyor evet, benimde eski blogum, yenisinden daha yüksekte üstelik öncekinde wordpress bile kurulu değil!

 3. Berkan   •  

  Alexa'nın bir günü bir gününü tutmuyor aynı sıkıntı bende de var.

 4. Era   •  

  Ben hic kasmamistim alexa'ya faydasi oluyor mu ki ?

 5. Enes İLHAN   •  

  @Era
  Benim ki olduğuna göre seninki de olur 🙂

 6. BlogKaan   •  

  2 ay boyunca siteye yazı girmemiştim. Alexa düşmemiş. Yazı eklediğim ve güncel tuttuğum zamanlardaki gibi sabit kalmış. Hatta hitlerim artmış nasıl olduysa.
  Gerçekten garip işler oluyor.

 7. alexa web yazılım   •  

  Bir şirket veya firmada çalışıyorsanız, mevcut ağ bağlantısındaki bilgisayarlara Alexa Toolbar yazılımını kurup ana sayfalarını sitenizi ayarlayın. Bu işlem statik ve dinamik ip adresleri ile kullanışlı olabilir.

  Alexa profilinize değerlendirme yapmaları için, Alexa’da hesabı bulunan arkadaşlarınıza haber verin.

  Alexa hakkında bilgi içeren metinler yazın. Kişisel blog sitelerinizde bu tür yazılara yer verirseniz, Alexa’da nasıl yükselebileceklerini araştıran ve muhtemelen Alexa Toolbar kurulu olan webmasterları sitenize çekebilirsiniz. Böylelikle bu işlem sonucu organik Alexa hiti çekerek sıralamada yükselebilirsiniz.

  Web yazılım firmamızda alexa ile ilgili yazılımlar üzerinde çalışıyoruz.Beycon Web Yazılım'ın geliştirdiği bu otomatik alexa yazılımları sayesinde şirket websitesi hızla yükseliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu ? * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.