Enes İLHAN\ Mozilla Firefox Yakınlaştırma Sorununun Çözümü

İnternet Dünyası 1 yorum 4.146 25 Mayıs 2014

Yıllardır adeta bağımlısı olduğum, beni hiçbir tarayıcının vazgeçirmediği tek tarayıcı bu işte, mozilla firefox. Yılların getirdiği o alışkanlıkları malesef bir türlü bırakamıyorum. O alışkanlıklardan birisi de mozilla’dır benim için. Firefox çoğu kişiye göre vaktini tamamlayan bir tarayıcı olsa da benim için hâla candır.. Birlikte çok zaman geçirdik ama o benim gözümde hâla miadını tam doldurmamış sadık bir dost misali..

Alışıla gelmişin dışında harcadığı yüksek miktarda ram, flash player‘ın bu tarayıcı da sık sık çökmesi, diğer tarayıcılara karşı artık nispeten geride kalması vs. vs. hiçbir şey beni caydıramadı bu sevdadan. Caner ağabey’in bu konuyu çok iyi anlatan bir yazısı vardı vakti zamanında yazdığı.. Bu bağlantıdan o yazıyı uzunca okuyabilirsiniz..

Mozilla Firefox‘un özellikle 25. sürümünden sonra yaptığı değişiklikler artık bardağı taşıran son damla olmuştu artık. Sürekli yenilik yapmak istiyorlar ama afedersiniz miskilim tarayıcının içine ettiler yenilik yapacağız diye.. Bu yeni sürüm çıkalı belki 8 ay felan olmuştur. Ben o 8 aydan beri inanır mısınız yeni sürümü kullanamaz hale gelmiştim. Yenilik diye getirdikleri %25 yakınlaştırma problemi işin artık cılkının çıktığını açıkça gösterir olmuştur.

Bu olumsuzluktan özellikle yüksek ekran çözünürlüğü olan kullanıcılar etkilendi tabi ki. Benim ekranım full hd olduğu için bu sorunu yaşadım. Ama evdeki diğer bilgisayar 1366×768 çözünürlüğünde olduğu için onu zerre etkilememişti. Bu yüzden içimde kalan bu son sürüme bende geçmek istiyordum ama malesef buna cesaret edemiyordum.

Ne yaptım ettim bu sorunu epey araştırdım ve çok şükür nihayete ulaştım. Eğer sizde benim gibi mozilla firefox kullanıp yüksek çözünürlüklü ekran kullanıyor ve bu problemi yaşıyorsanız hemen öncelikle son sürümü indirin ve adres satırına “about:config” yazıp enterlayın. Gelen arama kutusuna sadece “pix” yazmanız yeterli. Bunu yazdıktan sonra şöyle bir ayar ismi göreceksiniz: “layout.css.devPixelsPerPx” Evet işte tam bu nokta da sağ tıklayıp değerini değiştir dediğiniz de muhtemelen değeri “-1.0” olarak göreceksiniz.

Halbuki bu eski versiyonlarda “1.0” idi.. İşte siz de bunu elle değer girip deneme yanılma yaparak eski görüntüye getirebilirsiniz sayın okur. Benim bulduğum ideal değer şu oldu: “1.0009” Ben bunu yapınca eskisinden ayırt edemedim. Bir de bu 29. sürümde eklenti çubuğu yok oluyor. Onu da getirtmek isterseniz çözümü şu linkte arkadaşlar: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/the-addon-bar/ Evet bunu da kurduktan sonra artık eklenti çubuğunuz da mis gibi sizi tarayıcının en alt kısmında bekliyor olacak..

İnşAllah bu sıkıntıyı çeken bir ben değilimdir ve bu yazım bu sorunu yaşayanlara bir çözüm olur 🙂 Şimdilik bu kadar, hayırlı sabahlar ve günün en önemli olayı; “Miraç kandiliniz mübarek olsun” kardeşlerim..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Çocukluğumuzun Oyunları {mim}" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

murat
2 Haziran 2014 - 17:36:47

Yazım sorunu yaşamadım ama eklenti çubuğunu bulamayınca mecburen eklenti çubuğunu eklenti olarak kurdum 🙂