Enes İLHAN\ Meb’in Verdiği İşe Yaramaz Tabletler!

Teknoloji 5 yorum 7.499 15 Nisan 2014

Geçen hafta kardeşimin okuldan eve getirdiği tablet ve uygulanmak istenen sistem hakkında biraz atıp tutacağım bugün. Öncelikle tablet bugüne kadar gördüğüm en kötü tabletlerden birisi diyebilirim. Ben 24 yaşımda olmama rağmen iki elimle bile tuttuğum zaman tableti omuzlarım çürüyor, kollarım takatsiz kalıyor. Bir de bunu lise çağında ergenliğe yeni giren çocuklara bu ağırlıkta bir tablet vermişler. 10.1 inç gibi bilgisayar yarısı ekranla ne yapılmak istenmiş gerçekten anlayamadım.

7.9 veya 8 inç bu çocuklar için gayet yeterli olurdu. (benim için de gayet yeterli bir seviye iken) Pili desen bir garip. 7000 mah batarya olduğunu iddia ediyor general mobile sitesinde ama inanın benim önceki tabletim ipad mini bu tabletten 2 kat daha fazla gidiyordu şarjı. Belki yeni olduğu için bu konuda pek eleştirmeyeceğim ama ilk şarjının 7 saat sürmesi de ayrı bir tartışma konusu olur. Ekrana İPS demişler ama ips’in birkaç çeşiti olduğunu kullanıcıların bilmediğini düşünmüşler herhalde.

Bu ekran ips ama ips’in en düşük ekranı bildiğiniz. Renkler yetersiz, ışık seviyesi cidden az gün ışığında. Bu özellikleri niye bu kadar eleştiriyorsun diyenler olabilir haklısınız ama bu tableti ben öğrenci değil de bir kullanıcı olarak gidip alsam ne kadar fiyat deseler beğenirsiniz ? Tabletin önerilen piyasa fiyatı 999 TL evet yanlış görmediniz 1 milyarlık tabletten söz ediyoruz bu çocuklara verilen (!) Bu eleştirdiğim sadece tabletin elle tutulur fiziksel özellikleriydi şimdi de iç kımsa geçelim isterseniz.

Tablette bildiğiniz her şey yasak. Öyle bir mekanizma yapmışlar ki tablete ekran koruyucusu kısımda koyulan şifre bile değiştirilemiyor. Google play market var ama görüntüler yok. İnternete girmiyor desem yanlış olmaz herhalde. Ben kendi siteme gireyim dedim ona bile girmiyor düşünün artık 🙂 Her şeyi bir kenara bıraktım hani dedim ki dns değiştirelim internete girmek için uyanıklar o kısmı bile engellemiş. Yasaklı ip adreslerini yazmışlar üstüne geldiğinizde değiştiremiyorsunuz !

Bu tabletin içine bir çip koymuşlar galiba genel merkezden izleniyormuş. Bu kadar kısıtlı bir cihaz tabi ki izlenir biz de biliyoruz ama en son mecbur olarak vpn kurduk tablete. Vpn olunca her şeye giriyor ama kardeşim öyle korkuyor ki “abi tabletimi elimden alırlar girmeyelim” felan diyor. Kardeşime gerçekten üzüldüm. Çocuk öyle bir hevesle getirmişti ki size anlatamam. Hayatında ilk defa elektronik bir cihazı olacaktı. Her neyse içine milyon tane oyun kurdu bile ama oynarken korkuyor garibim.

Tablete bir EBA isimli uygulama koymuşlar tam br fiyasko. Tablet ilk geldiğinde hani dedim bunların kitapları felan olur herhalde derken tabletin içinde hiçbir şekilde eğitim adı altında bir kitap vs. gelmiyor. Dedik herhalde bu google play çakması marketten indiricez diğer uygulamaları felan. Neyse iyi güzel bir tane elif ba uygulaması gördüm indirdim kurucam o da ne ! Aynen şu şekilde hata verdi:
engel

Bu EBA’daki hangi uygulamayı kurarsam kurayım yukarıdaki hatayı veriyor. İşin kötü tarafı siz normal wifi ağından bağlanırsanız uygulamayı hiç indirmiyor. Vpn ile girince de böyle hata veriyor. Yani ben anlamadım bu çocuklar nasıl ders işleyecek. Bu afedersiniz eşek ölüsü gibi tabletle (yanılmıyorsam 580 gr ağırlığı) kitaptan daha ağır olan şeyle ders işlemek nasıl mümkün hale gelecek inanın bilmiyorum. Bu kadar eleştiri yaptım hiç mi olumlu bir yanı yok bu tabletin derseniz tabi ki var. Tablette en çok hoşuma giden şey yanında verdikleri kalem oldu. Kalemle her şeyi yapmak mümkün ve çok zevkli.

Dedim bu kalemi telefonda da kullanabilir miyim diye denemeye başlayınca kesinlikle çalışmıyor. Çok hayret ettim tablette general mobile telefonda. Niye telefon da çalışmıyor acaba ? Ya da bir yazılım var da bu yazılım sayesinde mi kalemi görüyor bilmiyorum ama bunu araştıracağım. Bir de tabletle biraz oynayınca gerçekten üst kısmı ısınıyor. Bir tane ön kamera koymuşlar. Diyelim ki bu ön kameradan bir selfie çekmek istediniz ve arkadaşlarınız bu resmi bir şekilde gördüler “tost makinesiyle mi çektin olm bunu hahahahaaa” diye dalga geçmeleri oldukça muhtemel.

Şimdilik olumsuzluklar bu kadar ama inşallah bir an önce bu rezillikten kurtulurlar öğrencilerimiz, gelecek nesillerimiz. Bu şekilde sistemin ilerlemesi mümkün değil. Tableti alıp kullansanız bana hak verirsiniz. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. İnşallah uyanık arkadaşlarımız root işine felan girmeden bu tableti kaptırmazlar 🙂 Niye yalan söyleyeyim bana bu şekilde tablet verselerdi ilk günden kırmaya çalışırdım büyük ihtimal 🙂

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İphone'dan GMD'ye Terfi Etmek" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Ali
15 Nisan 2014 - 17:51:18

Yasakçık zihniyete sahip bir hükümetin, üstelik de “bedava” verdiği bir elektronik cihazdan daha fazla beklenebilir ki. Bedava olması bir yana “bunların verceği tablette anca böyle olur” der ve bu tablet olayının sırf hükümetin yaptığı bir göz boyama oldugunu söyler ve susarım. Tabikii de ileride daha da iyileştirileceğini ve iyi olacağını düşünüyorum bu sistemin.

16 Nisan 2014 - 21:08:28

Kesinlikle dedigin gibi tablet berbat. Herseyde engel var. Tableti 1 ay kullandim kutusuna geri koydum 2 aydir kullanmiyorum, rezillik. Play store da resimleri bile acmiyor. Cihaz yonetimi devre disi birakmak istiyom da birsey olur diye tirsiyorum. 🙂

29 Nisan 2014 - 17:10:05

Enes hocam, benim kardeşime de vermişler bundan. Dediklerinin eksiği var fazlası yok. Para israfı yahu.
Hocalarından bazıları tableti kullandırtmıyormuş bile derslerinde. Emekli öğretmenler muhtemelen. Teknolojiye ayak uyduramayanlar hala kitaplar, defterlerle uğraştırıyor çocukları.

çiçekçi
4 Mayıs 2014 - 10:26:50

çok güzel anlatmışsın üstüne ekleyecek fazla bişey yok tüm dönüşler negatifmiş