Enes İLHAN\ LG Nexus 4 İncelemesi

İnceleme 6 yorum 4.620 21 Mart 2013

Herkese merhabalar. Çok sık yapmadığım bir şey olan inceleme kategorisine nihayet bugün yeni bir yazı yazma fırsatı buldum. Bu yazımda 2 Ocak‘tan beri kullanmış olduğum(yaklaşık 2,5 ay) LG Nexus 4 telefonunu iyisiyle kötüsüyle objektif olarak değerlendirmeye çalışacağım. Ne kadar başarılı olur bilmiyorum ama bu incelemeyi benden isteyen epey kişi oldu. Bende  özellikle onlar için bu telefonu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle telefonu Türkiye’den almadığımı belirteyim.

İlk defa bir yurtdışı telefon kullanma vakası ile karşı karşıya kaldım. Donanım Haber forumunda 2.el ilanlar bölümünde arz-talep ilişkisiyle yürüyen bir konu buldum. Tabi o zaman Türkiye’de yoktu Nexus 4. Bırakın Türkiye’yi dünyada bile çıkmasıyla bitmesi bir oluyordu. Özellikle Amerika‘da fiyatının  sadece oraya mahsus 349$ olması birçok insan tarafından ilgiyle karşılandı. Aslında bu kadar ilginin olması sadece fiyatından değil özelliklerinin çok güçlü olmasından kaynaklanıyordu.

İsterseniz bu kadar laf kalabalığından sonra telefonu incelemeye ufaktan başlalayım ne dersiniz ? “Tamam hele anlat bakalım” dediğinizi duyar gibiyim. O halde hemen başlayalım:

Telefonun Donanımı:

Telefonun donanımı 2012’nin son çeyreğinde çıkan bir telefon için son derece güncel. 1.5 GHz hızında, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemcisi yer alıyor. Buna ek olarak 2 GB ram kullanıyor ve bu android için gerçekten çok önemli. Grafik tarafında Andreno‘nun 320 GPU‘su bulunuyor. -Ki bu grafi birimi birçok oyunu takılmadan oynatacağı anlamına da geliyor. Artık standarlaştı bu 320 GPU’su. Hafızası ise opsiyonel olarak 8 ve 16 GB şeklinde. Malesef sd kart takamıyoruz ve hafızasını arttırma imkanımız bulunmuyor. Bu da telefonun eksi tarafından birisi olarak kabul edilebilir.

Telefonun Malzeme Kalitesi ve İşçiliği:

Google’ın her sene farklı firmalara telefon ürettirme geleneği geçen sene de devam etti ve bu sefer Nexus 4’ü LG‘ye ürettirdi. LG konusunda bugüne kadar pek bilgimin olmadığını ve hiç ilgimi çekmediğini itiraf etmeliyim. Telefonu dediğim gibi yurtdışı’ndan bir abimiz vesilesiyle aldık ve bana 1.300 TL‘ye mal oldu. Açıkçası bu donanıma bu paranın daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani bu özelliklerde bir telefonu sony veya samsung üretseydi emin olun 1800 TL’den aşağı gelmezdi. Bu fiyata bu kaliteyi açıkçası beklemiyordum ama telefonun malzeme kalitesi beni şaşırtmayı başardı.

Keza Samsung Galaxy Nexus’da plastik bir arka kapak ve malzeme kalitesinin biraz altta kaldığını görünce bu telefon adeta premium hissi verdi elime aldığımda. Arka kapak kısmının tamamının camla kaplı olması ve LG’nin o kapak içine harika küçük parçacıklar serpiştirmesi çok hoşuma gitti. Özellikle güneş altında parlaması ayrı bir hava katıyor diyebilirim. Genel olarak ele oturuş hissi ve etrafındaki kauçuk plastiğinde iyi olduğunu söyleyebilirim. Çok mükemmel değil ama güzel olduğunu düşünüyorum. Tek şikayetim etrafındaki krom kaplamanın biraz ucuza kaçılması oldu. Yani etrafında o parlayan çerçeve çok adi yapılmış. Bir kere mermere çarptım hemen çizildi orası. O yüzden bu telefonu kullanırken biraz narin kullanacaksınız ve mümkün mertebe bumper case ile kullanmanız olacak.

Telefonun Ekranı ve Özellikleri:

Telefonun ekranı çok güzel. True HD İPS plus+ teknolojisini kullanıyor. Siyah renkleri amoled ekranlardaki kadar başarılı değil ama diğer renkler hem daha canlı ve daha gerçekçi. Bir önceki nexus’a göre daha iyi kesinlikle. Ve benim en sevmediğim dizilim olan pentile dizilimi allah’tan bu telefonda yok ve çok güzüel bir şey. Samsung’un icat ettiği bu yöntemde ekrandaki yazıları okurken piksellerini de görebiliyorduk ama çok şükür bu hatayı diğer firmalar yapmıyor. Ekran çok canlı ve otomatik parlaklığı sayesinde ortama göre güneş gibi açılıyor ve kendini kısabiliyor. Güneş altında okuma da çok zorluk çekmiyorum. Tabi ki tamamen güneş altında hiçbir telefonun ekranını net göremezsiniz ama en azından bu telefonun ekranında diğer elinizi kapatmadan ekranı görebiliyorsunuz.

Telefonun Yazılımı ve Yenilikleri:

Şüphesiz bu telefonu almamdaki en büyük etken bu telefonun yazılımıdır. Safkan android kullanması ve yazılımların çıktığı gibi bu telefona ilk gelmesi beni en çok sevindiren şey olsa gerek. Google kendi çıkardığı hiçbir telefonuna üvey evlat muamelesi yapmıyor. Fakat diğer firmalar daha 1 yılını yeni doldurmuş bir telefonuna bile güncelleme getirmekten aciz. Güncelleme konusunda diğer firmaların içlerinde en iyisi Samsung. En azından adamlar ellerini çabuk tutuyor ve htc,sony ve lg gibi kullanıcılarını çıldırtmıyor yani onlara göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Bu telefon android 4.2 sürümüyle birlikte geliyor. Bu da en güncel android deneyimini yaşama imkanı veriyor bizlere. Yenilik kısmında ise bildirim çubuğunu çektiğimizde kısayollar eklenmiş vaziyette. İki parmağınızla çektiğinizde gelmesi de zekice düşünülmüş. Bunun dışında Google Asistan var fakat ne yazık ki ülkemizde bu özellik çalışmıyor 🙁 Bu aslında çok güzel bir özellik. Çünkü asistan’a siz sesli komut verdiğinizde birçok şeyi ekrana getiriyor. Mesela o gün kü hava durumu, maçların  hangi tarih ve saatte oynanacağı vs. gibi. Yine yeniliklere ek olarak klavye’ye kaydırarak yazma özelliği getirilmiş. Fakat ben android’in kendi klavyesini beğenmiyorum bu yüzden alternatifler her zaman daha pratik ve kolay benim için.

Telefonun Performansı, Bataryası ve Kullanımı:

Telefon yağ gibi akıyor deyimini bu telefon için rahatlıkla söyleyebiliriz. 2 GB ram’in olması telefonu hiçbir şekilde performans kaybına uğratmıyor. En ağır oyunlardan bile çıktığınızda en ufak bir kasma veya donma görülmüyor. Birde ısınma sorununa değineceğim. Millet bu telefon çok ısınıyor diye çok dert yanmış da ben bunların çok abartılı olduğunu düşünüyorum. En ağır oyunlardan biri olan Modern Combat 4‘ü 20 dakika oynadıktan sonra sıcaklığa baktım 42 dereceyi gösteriyordu. Yani bence gayet normal. Artık her akıllı telefon ısınıyor. Özellikle bu çekirdek sayısı arttıkça ısınma da doğru orantılı artıyor. Yani sözüm o ki telefonun ısınma değerleri gayet normal arkadaşlar !

Bataryasına gelecek olursak beni en çok memnun eden taraflardan birisi yine. Telefon ilk geldiğinde 9 saat giden batarya kullanım süresi beni oldukça korkutmuş ve üzmüştü. Fakat daha sonra telefonun bataryasının gittikçe açıldığını gördüm. Yani bataryasının kullanım süresi siz onu şarj ettikçe uzuyor. Çok ilginç ama gerçek buymuş. Gerçekten 1 aydan sonra inanılmaz değerler almaya başladım. Örnek değerlere şuradan bakabilirsiniz.(en sondaki rekorum) [1] – [2] – [3] – [4] Gördüğünüz gibi full wifi kullanımı ve ekranın açık kalma süresi olan 3 saatle 1 gün 17 saat boyunca şarjı beni idare etmiş ve %18‘de halen şarjı kalmış. Yani telefonun bataryası sizi kesinlikle yarı yolda bırakmayacaktır arkadaşlar. Ayrıca antutu testinden de 17 bin puan barajını aştığını söylemeliyim. {bkz: antutu test}

Telefonun Kamerası:

Telefonun kamerası bana göre iyi diyebilirim. Tabi ki bir lumia olamaz ama önceki nesil nexus’ta 5 MP kullanılırken bu nexus’da 8 MP olmuş çözünürlük. Bana göre megapiksel tam bir aldatmaca. İnsanlar bu sayıyı ne kadar yüksekse o kadar iyi biliyorlar ama çok yanılıyorlar. Önemli olan bu değil arkadaşlar. Neyse bu konuda detaya girmeyeceğim. Kamerası oldukça güzel ve net pozlar yakalayabiliyorsunuz. 360 derece panaromik fotoğraflar çekmesi de cabası. Ben çok kurcalayamadım ama örnek görüntüleri gördüğümde çok hoşuma gitmişti. Buyrun bir de nexus 4’ten çektiğim birkaç örnek fotoğraflara bakalım:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 7 13 14 15

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Kutu Açılımı, Kutu İçeriği ve Örnek Video Çekimi:

Bitirirken..

Evet bir incelememizin daha sonun gelmiş bulunuyoruz. İnşallah hoşunuza gitmiştir arkadaşlar. Bu yazı için 2 buçuk saatimi harcadığımı niyeyse belirtmek istedim 🙂 Böyle inceleme yazıları gerçekten zor oluyor. Okurken çok keyifli olduğu kesin ama hazırlaması gerçekten kolay değil. Sonuç olarak benim hoşuma giden bir telefon oldu. İlk defa bir his doğdu içime. Beni az çok tanıyanlar bilir. En fazla 6 ay felan kullanabilirim bir cihazı. Sanırım bu telefonu 2 yıl kullanacağım yani bana öyle geliyor inşallah yine her zaman ki gibi yanılmam 😀

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "LG 42LM760S 3D Televizyon İncelemesi" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

21 Mart 2013 - 13:22:27

Bu telefonu Canada’dan getirticem ama pasaport biraz sıkıntı çok fena telefon

21 Mart 2013 - 17:36:55

Hayırlı olsun abi. Süper telefon.

Taner Aksoy
21 Mart 2013 - 19:12:40

Çok güzel bir inceleme olmuş gerçekten. Çekilen resimleri oldukça beğendim bu arada.

Onur Batur
22 Mart 2013 - 20:31:16

Abi videodaki sen misin ? 🙂 sensen bir yüzünü gösteriverseydin 🙂 neyse, Gerçekten çok başarılı telefon Teknosadan baktım ama fiyatı dudak uçuklatıyor gerçekten 🙂

22 Mart 2013 - 21:05:53

@Enes Gündoğdu,
Kardeşim pasaport bulamazsan Türkiye’de geçici kayıt yaptıran kişiler var. 3 ayda bir telefonuna mesaj geliyor kapanacak diye ama telefon kapanmıyor. Yıllık 50 TL’ye yapanlar var donanım haber forumlarında. Biraz araştır bulursun.
@kralizasyon,
Teşekkür ederim kardeşim sağolasın.
@Taner Aksoy,
Teşekkür ederim Taner. Beğendiğine sevindim, daha iyilerinin çekileceğine de inanıyorum ben.
@Onur Batur,
Evet kardeşim benim 🙂 Video’yu bile zor çektim amatör bir şekilde. Yüzümü zaten hakkımda sayfasından da görebilirsin 🙂 Şu an 1400 TL ama daha da ucuzlayacaktır zaman geçtikçe.

Serhat
23 Mart 2013 - 21:57:40

Telefon alacağım şu sıralar, şu yazıyla birlik aklım LG Nexus’a gitti :), bunu alabilirim özelliklerinin yanında çok ucuz.