Enes İLHAN\ LG 42LM760S 3D Televizyon İncelemesi

İnceleme 2 yorum 4.372 11 Ocak 2013

10 Kasım günü taşındığımız yeni evimize ne zamandır güzel bir televizyon düşünüyordum. Yaklaşık 4 ay boyunca sürekli akıllı televizyon araştırdım. Hayalimde duvara monte şekilde akıllı, tasarımıyla dikkat çekecek kadar şık, ince çerçeveli bir televizyon yatıyordu. Birçok markayı sürekli araştırdım. Deneyimlerime ve tecrubelerime göre kararımı LG‘den yana yapmıştım. Çünkü LG‘nin panel üretiminde çok iyi bir yerde olduğunu biliyordum.

LG‘nin cep telefonunda yazılım kısmında düşündürücü bir firma olduğunu biliyordum. Ama bunu televizyon kısmında düşünmedim. Çünkü benim için daha önemlisi Full HD ve 3D olması idi. Yanında 8 tane pasif gözlük olması da almamızda etkili oldu. Açıkçası vestel‘in 72 ekran flat monitöründen sonra bu televizyonu almak eşekten ata binmek gibi bir şey oldu. İşin daha da ilginci vestel televizyonu yerinden kaldırmak için en az 3 kişinin olması idi. Sanırsınız ki televizyonun içinde it leşi var, o kadar ağır. Abartmadan söylüyorum o televizyon en az 30 kilo değilse bende hiçbir şey bilmiyorum..

O televizyon şimdi bizim oda da yani çocuk odasında. Öylece duruyor garibim. Ağır mağırdı ama işimi görüyordu. Next uyduyla zamanında az biss key kırıp maç izlememiştik. Almak isteyen olursa bizimkiler verelim gitsin diyor ama benim gönlüm razı olmuyor. Sanıyorum onu alalı 4 sene olmuştur. Alırken yanında tv sehbasını da almıştık. Hiç unutmam o televizyonu internetten kendi kazandığım ve biriktirdiğim parayla almıştık. Her neyse vestel mazide kaldı artık. Onu da bu vesileyle burada andıktan sonra sizlere esas televizyon olan LG deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle televizyonun çok şık olduğunu söyleyebilirim. Yazının içine ürünün resimlerini eklediğimde eminim sizlerde bana hak vereceksiniz. Resimlerden çok etkilenen birisi değilimdir. Keza size niye böyle bir şey önerdim onu da bilmiyorum. Çünkü internetten baktığım resimlerle gerçekte gördüğüm görüntü arasında inanılmaz fark vardı. Ben tabi almayı kafama koyduğum için hemen mağazada görmek istedim. Gaziantep’deki Vatan şubesine gidip televizyonu görünce “anaaaa oha lan bumuymuş” demekten kendimi alamadım.

Televizyonun yandan görünüşü muazzam diyebilirim. Özellikleri ise bir akıllı televizyonda ne varsa sizlere onu vaad ediyor. Televizyonun içinde gelen normal kumandadan hariç birde Magic Motion isimli sihirli kumandası var. Bu kumanda beni kendisine hasta etti diyebilirim. Bu kumandayı aslında televizyonun bir özelliği olan internet bağlantısı için yapmışlar. Kumandanın esas görevi bizim bilgisayarda kullandığımız fare görevini yerine getiriyor. Dedim ya fare gibi. Üstünde tekerleğide var ve üstüne tıklayarak istediğimiz yere girebiliyoruz.

Televizyonu araştırırken tek çekirdek ve çift çekirdek olayını da biliyordum. Bu klasmanda zaten iki televizyon arasında seçim yapma hakkımız vardı. Birisi bu diğeri de Samsung’un 40ES7000 modeli idi. O çift çekirdekli ve 40 inç boyutlarında yani 102 cm idi. LG ise 42 inç yani 107 cm. Aslında samsung’da güzel bir marka ama nedense lg beni daha çok etkiledi. Gerek ekranın 5 cm daha büyük olması, gerek aktif gözlük yerine pasif gözlüğün olması ve fiyatının samsung’a göre biraz daha uygun olması en büyük etkenlerden.

Şuna açıklık getireyim. Aktif gözlük piyasada 200 TL’nin üstünde ve pil ile çalışan bir gözlük(edindiğim bilgiler bu yönde eğer yanlışım varsa düzeltin). Üstelik kutuda yanılmıyorsam 2 tane çıkıyormuş samsung’un. Buna ek olarak aktif gözlüğü taktıktan bir süre sonra başta bir dönme midede bir bulantı ve kusma havliyle taktığınıza pişman oluyormuşsunuz. Şaka şaka tamam iğrenç oldu gerçekten 🙂 Sadece taktıktan bir süre sonra baş ağrısı yapıyormuş gözlükler.

Pasif gözlükte ise baş ağrısı yapmıyor dersem yalan olur. Pasifde de belli bir müddet sonra baş ağrısı yapıyor ama en azından piyasada çokça bulunan ve ucuz bir gözlük. Ayrıca ucuz olduğuna aldanıp kötü görüntü verir şeklinde yorumlanmasın bu dediğim. Televizyonun 3D görüntü derinliği gerçekten çok iyi. İlk başta hayal kırıklığına uğramıştım. Harici harddiskimde bluray ve 3d formatında 1516 film vardı. Sağolsun okuldaki hocam vesilesiyle filmleri ve televizyonun 3d görüntü kalitesini test etme imkanım oldu.

Dedim ya ilk başta hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü ben normal gözlük yerine oyun için takılan gözlüğü takmışım meğersem 😀 Sonradan öğrendim ki bu tv’de dual play özelliği de varmış. Yani aynı anda iki gözlüğü takarak gerçekçi bir oyun deneyimi de yaşatıyormuş bu akıllı tv. Görüntü kalitesi çok net. İnce birkaç ayarı var. Menü arayüzü çok hoşuma gitti. Sade olmasının yanında çok işlevsel olmuş. Yani bu televizyonun kumandasını alıp bu tv hakkında hiçbir bilgisi olmayan insan bile kanalları rahatça değiştirip gezinebilir.

Bu arada kumanda acayip büyük ve çok tuhafıma gitti. Önceki kumandamızın iki katı neredeyse kolum kadar. Abartısız söylüyorum kendi ölçümlerime göre 20 cm gelir uzunluğu. Tabi ki bu kumanda televizyonun esas kumandası yani magic motion olmayanı. Diğerinin tasarımı ise çok dikkat çekici. Çok değişik acayip birşey yapmışlar. İyi yönde güzel birşey yapmış lg. Ağırlık merkezi çok tuhaf aynı hacı yatmaz’a benziyor 😀 Neyse o benim canım o olmazsa internete zor girerim.

Dedik ya akıllı diye internete bu televizyondan girildiğini görenlerin şaşkınlığı iki kat artıyor. Aslında şaşılacak birşey değil fakat çoğu kişi hâla evine böyle bir televizyon almayı tercih etmiyor. Bizimkiler ve ben televizyonun sehbalı bir şekilde değilde duvara monte etmeyi istedik. İyiki de böyle yapmışız ne çocuk elini atıyor ne de televizyonun tamamı çabuk bir şekilde kir kapıyor. Arkası duvara çok yakın olduğu için arkası pek kirli olmuyor bunun yerine daha çok yan çerçeveleri toz kapıyor.

Televizyonun 4 tane HDMI, 3 tane de USB 2.0 bağlantısı var. Bağlantı birimlerinin çok olması gerçekten avantaj. Bilgisayar ile hdmi bağlantısı üzerinden bir aktarım yapayım dedim. Kalitesi gerçekten çok güzel. Çünkü bilgisayarın ekranı da 1080P, televizyon zaten 1080P o yüzden çok keskin ve sorunsuz bir bağlantı gerçekleştirdim. Film formatlarına gelecek olursak güncel birçok formatı destekliyor. Benim şimdiye kadar açamadığım dosya olmadı. Altyazı özelliği felan sorunsuz. Türkçe dili %100 destekliyor. Menüsü dediğim gibi harika.

Ürünü bizim ilçedeki teknosa’dan 2200 TL’ye aldık. Ürünün 2 yıl garantisi vardı. Ben ileriyi de düşünerek bu tv’ye 2 yıla + olarak ekstradan 3 yılda teknogaranti yaptırdım. Böyle elektronik ürünler şans işi olduğundan hem çok hassas ve aldığınız ürün ucuz birşey değil. Bizimkiler tepki gösterdi 357 TL daha niye veriyoz ki diye ama ben siz karışmayın diyerek sorumluluğu ben aldım. Yazıyı çok daha sıkıcı hale getirmeden ürünün birkaç resmini ve en aşağıya daha detaylı bilgi sahibi olmanız için 2 link vereceğim. Buyrun tv’nin resimleri:

Resimler:

lg1
lg2
lg3
lg4
lg5
lg6
lg7
lg8

Teknik Özellikler:

Görüntü Özellikleri:

Ekran Boyutu : 42″ / 106 cm
Tarama Hızı : 800 Hz
Çözünürlük Formatı : Full HD
2D–>3D dönüştürme : Var
Görüntü Çözünürlüğü : 1920 x 1080
3D (3 Boyut) : Var

Ses Özellikleri:

Ses Çıkış Gücü : 2 x 10 W

Bağlantılar:

DLNA Desteği : Var
Smart TV : Var
Kablosuz LAN (Wi-Fi) : Var (Dahili)
Internet Tarayıcı : Var
Skype : Var
Dahili Uydu Alıcısı : Var

Giriş/Çıkışlar:

HDMI : 4 x
Ethernet LAN : 1 x
USB : 3 x

Boyutlar & Ağırlık:

TV Boyutları (GxYxD) : 953 x 566 x 33.4 mm

Linkler:

Sağolsun bu vereceğim linkteki arkadaş epeyce detaylı anlatmış: LG 42LM760S vs. Samsung 40ES7000 (Detaylı İnceleme)

Bu linkte LG’nin başka bir modeli. Severek ve düzenli olarak takip ettiğimiz TeknoSeyir editörleri tarafından incelenmiş. Bu linki de televizyon hakkında bilgi sahibi olmanız için veriyorum. Model dışında bizim TV ile her bir anlattıkları aynı. Buyrunuz: Teknoseyir İncelemesi

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "İpad Mini'yi Aldım" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

13 Ocak 2013 - 23:27:19

Bizimkiler de bu TV almaya niyetlenmişlerdi. Sonra ne oldu ise vazgeçtik.

15 Ocak 2013 - 04:30:07

Bu modele niyetlenip vazgeçmişlerse bence yazık olmuş 🙂