Enes İLHAN\ Kullandığım Twitter Eklentisi ve Twitter Üst Bar Yapımı

Wordpress 4 yorum 2.547 21 Eylül 2012

Daha önce bu sorunun olduğunu bildirmiştim. Ve gelen istekler dolayısıyla bu konuyu açma hissiyatı duydum. Tahmin edebileceğinizi düşünerek şu sıralar twitter‘da sorun olduğunu bildirmek istiyorum. Ve bu sorun 1 haftadan beri devam ediyor. Bugün diğer bloglara girdim ve çoğunun benim önceki yazımda kullanmış olduğum eklentiyi kullandıklarını ve twitter kısmına twitter’ın sorunlu olduğunu bildiren kısa bir yazı girdiklerini gördüm. Bugün ise hem üst alandaki twitter kısmının nasıl yapılacağını ve kullandığım twitter eklentisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Hemen  anlatıma geçerek sizlerinde bu sorundan kurtulmasını umut ediyorum:

Önce üst kısmın nasıl yapılacağını anlatmak üzere CSS kodlarını paylaşmak istiyorum:

/* Twitter Üst Bar */ #tw-ust {background:url(http://www.enesilhan.net/wp-content/themes/Eftal/resim/ust.png) repeat-x; height:50px;} .tw-ust-twitter {font-family: 'tahoma'; width:885px; background: url(http://www.enesilhan.net/wp-content/themes/Eftal/resim/twitter-ust.png) no-repeat left 3px; color:#3A3E45; font-size:11px; height:20px; margin:0px auto; padding:2px 0 3px 100px;} .tw-ust-twitter .twitter-link {text-shadow:none; color:#ddd;} .tw-ust-twitter a:link,.ust-twitter a {color:#00B1F0;} /* Twitter Üst Bar Bitiş */

(Kırmızı renk ile gösterilmiş alanları kendinize göre düzenleyebilirsiniz)

Şimdi de kullandığım eklenti olan Twitter for WordPress eklentisini bu sayfadan indirin ve plugins klasörüne atın. WordPress‘in indirme sitesinde bu eklentinin 2 yıldan beri geliştirilmediğini söylese de biz bu uyarıya kulak asmadan eklentimizi etkinleştiriyoruz ve çalıştırmak için gerekli olan kodları sitemizin header.php alanına uygun bir yere yapıştırıyoruz. Eklentinin 2 yıldan beri geliştirilmemesi sizleri endişelendirmesin herhangi bir hata vermiyor. Test edilip onaylanmıştır 🙂 Eklentinin çalışabilmesi için gereken kod şu şekilde:

< -?php twitter_messages("enesilhan"); ?-> (treler yok)(kullanıcı adınızı değiştirmeyi unutmayın)

Ve en son olarak başta CSS kodlarıyla birlikte temanızın header.php‘ye koymanız gereken kodları hep birlikte veriyorum:

< -div id="tw-ust"->< -div class="tw-ust-twitter"->< -?php twitter_messages("enesilhan"); ?->< -/div->< -/div->

Yukarıdaki en son kodda tüm tre işaretlerini siliyoruz arkadaşlar. Kodlar çakışma yaptığından dolayı tre koymak zorunda kaldım. Evet arkadaşlar genel mantığı anladınız sanırım. Eğer takıldığınız yer veya yerler olursa sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Twitter'dan Kaynaklanan Son Tweet Sorunu!" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

serdar
23 Eylül 2012 - 00:12:20

Güzel bir yazı ve paylaşım. Fakat benim site blogengine tabanlı ona uyarlamama yardım edermisin.

23 Eylül 2012 - 01:30:54

Öncelikle teşekkürler. Fakat inanın blogengine tabanlı bir blogu ilk defa duyuyor ve görüyorum. Bugüne kadar bir sürü blog altyapısı gördüm fakat blogengine’yi hiç görmemiştim. Aspx ile oluşmuş sayfalar heralde. Her neyse malesef hocam adını ilk defa duyduğum bir blog altyapısı ile ilgili hiçbir bilgim yok. Blogger, tumblr yada başka bir altyapı olsaydı elimden gelen yardımı esirgemezdim.

emre özdeş
29 Ekim 2012 - 21:19:27

Hocam dediğinizi aynen yaptım fakat no public twitter message yazısı çıkıyor ondan kurtulamıyorum. Geçen güne kadar çalışıyordu bir anda gitti

30 Ekim 2012 - 01:06:23

O ara sıra çok nadir olabiliyor emre. Biraz beklersen sorun kendiliğinden düzeliyor kardeşim.