Enes İLHAN\ Korkarak Kullandığımız Lüks Telefonlar

Öyle İşte.. 11 yorum 6.486 14 Eylül 2014

Öyle bir şey ki yazınca sürekli yazasım geliyor, yazmayınca da öyle gidiyor.. Daha önce bir yazıya hiç böyle giriş yaptığımı hatırlamıyorum bu da ilk oldu herhalde. Neyse konumuza dönelim. Kendimi teknoloji tutkunu olarak bilsem de malesef bir yerden sonra o tutkunun belli getirileri ve götürüleri oluyor. Getiri kısmı beni memnun etse de bazen de bıktırmıyor değil. Teknoloji ile aramın iyi olduğunu tüm eş dost akrabalar bilir.

Bu yüzden bir şey alındığında ilk bana da sorma eğilimine girerler sağolsunlar. Bu durum dediğim gibi beni mutlu ediyor. “Fiyat aralığın ne, nasıl bir şey istiyorsun” gibi soruları sorduktan sonra genelde tavsiyelerim oluyor. Ama bu hoş durum bazen mutsuz ediyor be arkadaşlar. En sevmediğim şey sorduğun kişi cevap olarak A diyorsa ve bende yok o olmaz B‘yi al dediğimde o kişi ısrarla A deyip kararsızlık yaşayınca benim devrelerim atıyor. O zaman sorma kardeşim git istediğini al diyesim geliyor.

Teknoloji tutkunu diye isim koydum ama maddi sıkıntı olunca teknolojiye sadece uzaktan bakabiliyorsunuz sevgili dostlar. Şimdiye kadar sayısını net olarak bilemediğim kadar telefonum oldu şükürler olsun. Son yıllarda akıllı telefonlara ilgim tavan yapmıştı. Kaç defa peşin paralar verip aldım telefonları. Ama aldığım telefonlara verdiğim paranın bir hesabını yapsanız bir araba alabilirdiniz tahminimce. Fakat bu imkansız gibi bir şey. Çünkü hepsi belli bir birikim ve uzun yıllar sonucunda alınmıştı.

Durumum eskisi kadar iyi değil buna da hamd-ü senalar olsun şikayet ettiğimden değil.. Ama şükürler olsun aza kanaat edip gayret gösterince meyvelerini almıyor değilim. Tek istediğim iki kredi kartımın (birisi babamın ama ben kullanıyorum) tüm borcundan kurtulup iptal ettirmek. Bunları yapınca inanın benden daha huzurlusu olmayacak. Gel gelelim bu dar boğazda dediğim gibi sadece izleyebiliyorum. Kısmet olupta AVM’lere gidersem yeni çıkan tüm telefonlara bakmak dokunmak mıncıklamak istiyorum !

Ne olsa almayacağım ama askere gitmeden içimde ukte kalmasın maksat 🙂 Bu yazıyı yazmamın asıl nedeni burdan sonra başlıyor aslında. Buraya kadar okuduysanız bundan sonrasını da okursunuz inşAllah. Genelde 2.000 TL sınıfındaki telefonları kullanırdım geçen seneye kadar ama şu taksitlerin kalkması ve benim özel durumum nedeniyle yaklaşık 7 aydır general mobile discovery ile takılıyoruz. Ben bu telefonu kardeşime niyetlenip kendimin kullandığını söylemiştim ya işte yeni bir telefon alırım diye baya hor kullandım aleti.

Yolda bisikletle giderken iki defa asfalt yola düştü. Beni tanıyanlar teknolojik cihazları ne kadar titizlikle kullandığımı bilirler. Ama durum bu sefer spontane gelişti arkadaşlar. İstemeyerek de olsa telefonu bir kere yüzüstü bir kerede arka kısım komple yere gelecek şekilde düşürdüm. Allah’ı var sağlam telefonmuş. Ufak sıyrıklarla durumu atlattık. Ekranda en ufak çizik ve kırık yok. Üstelik ekranda jelatin de yok 🙂

Bunun dışında hor kullanıma bağlı olarak halıya felan da düşüyor ama ben çok takmıyorum. General mobile discovery kullanan arkadaşlar bilir telefonu salladığınızda sanki içindeki teller oynuyor 🙂 Bu da beni ciddi sinir etse de güllük gülistanlık geçinip gidiyoruz. İşte söylemek istediğim şudur ki; Şimdi cebimde 2.000 TL’ye yakın ve muhtemelen metal çerçeveli veya full metal bir telefon olsaydı ben şimdiye kendimi yiyip bitirmiştim.

Hakikaten ya siz o pahalı metal telefonları nasıl kullanıyorsunuz Allah aşkına 🙂 Sürekli korkarak taşırdım cebimde aman çizilmesin aman kırılmasın diye. Telefon çok şık ve ince ve sizde tutup bir de bunu korumak için kılıf takıyorsunuz. Bak ben ne kılıf takıyorum ne jelatin plastik kasanın ilk defa hayrını gördüm 🙂 Ciddi söylüyorum inanılmaz bir rahatlık var bu telefonu kullanırken. Korkarak değil canavar gibi kullanıyorum ama her işimi de görüyor yani.

Böyle işte sayın okur. Anlatmak istediğim mesajı yazının sonlarına doğru verdim. Kafam allak bullak oldu şu yazıyı yazarken. Epey paslanmışım bu konuda. Neyse çok uzattım Allah’a emanet olun bir sonraki yazıda görüşmek ümidiyle..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Eskiden Öyle Güzel Cahildik ki.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Isa
15 Eylül 2014 - 00:05:18

Gm discovery gibi ürünlere verilen paralar sineye çekilebilir belki ama apple ve samsung ürünlerine verilen paralara çok acıyorum. Adam maaşını çekip alıyor. Telefon var ama tl yükleyecek parası yok 🙂 Bu telefonlara harcanan paralarla çok daha güzel işler yapılabilir.

Benim birader gm discovery kullanıyor 7-8 aydır. 1 hafta sonra bana gönderecek kullanmam için. Alet orjinal gibi halen. Tek sıkıntı kamerası.

15 Eylül 2014 - 01:18:50

IPhone 5C kullanıcısıyım. Marka takıntımdan değil aslında, hızı seviyorum. Hız iyi hoş da telefona bir şey olacak diye kalp hastası oldum. O dediğin korkuyu an ve an yaşayanlardanım. Geçenlerde arkadaşlarla biraz abartmışız, içki falan derken telefonu sen unut bir yerde. 3 gün kayıptı telefon ve o 3 günü tahmin ediyorsunuzdur. Karakolundan tut, savcısına kadar o 3 günde tüm güvenlik yetkilileri tanıdı beni. Verilmiş sadakam varmış ki bulan kişi “insan”mış. Telefonu yaklaşık 2300 TL’ye falan almıştım. Telefon bulunduktan sonra değeri gözümde 5000 TL oldu. Direkt kırılmaz arka kılıf, ön tarafa çok acayip bir maddeden cam taktırdım, çekiçle falan vuruyorum, bir şey olmuyor. Yani diyeceğim o ki o telefon kaybolduğunda çocuğum ölmüş gibiydi, net.

Discovery iyidir, candır. Devam…

16 Eylül 2014 - 11:15:45

Aynen 🙂 Bende de Discovery var 10 ay oldu alalı ve canavarı sağa sola vuruyorum , uçurumlardan aşağı atıyorum banamısın demiyor 🙂 Birşey olmayacağını bilerek telefonun kullanmak çok büyük rahatlık 🙂

17 Eylül 2014 - 18:12:21

Açıkçası bu teknoloji hastalığı birkaç ay öncesine kadar bende de vardı. Ama kesinlikle marka hastalığı değil. Altını çizeyim. Yeni bir alet mi çıktı onu alıp kullanıp incelemem gerek. Fakat bir gün düşündüm ulan İsmail sanki fabrikatör oğlusun o kadar parayı kolay mı kazanıyorsun dedim. O yüzden değiştirmeye karar verdiğim LG G2 telefonumu yaklaşık bir senedir kullanıyorum ve en az rahat bir sene daha kullanırım.

Ubeydullah
18 Eylül 2014 - 10:52:16

Sanırım bir ortak derdimiz var kardeşim : şu kredi kartı denilen şeyi, öğrencilik süresince zorunlu olarak kullandım. Kaç zamandır da kapatabilmenin hayallerini kuruyorum 🙂 Ayrıca, discovery iyi telefondur, şuan bu yorumu bir discoveryden yapıyorum

mersin tatil
10 Ekim 2014 - 12:42:28

Benim sony camı kırıldı. Çok para istiyorlar

Astropay Kart
15 Ekim 2014 - 18:07:36

Korkarak kullanacaksan neden alıyorsunuz ki ? Tüm özellikleriyle kullanmak için korkmamanız gerekli. i love iphone !

23 Ekim 2014 - 01:16:30

Android bir telefon kullanma hayali her zaman içimde olan bir tutku 🙂 Çevremde neredeyse artık bu tür telefonları kullanmayan kalmamış gibi gözüküyor. Allah inandırsın Nokia C3 ‘mü cebimden çıkarmaya çekiniyorum. Teknolojiye ayak uyduran insanları hayranlıkla izliyorum doğrusu çünkü öyle az buz bir maddiyat gerektirmiyor. Ama ben de olsam 2.000 TL verdiğim telefonu kullanırken çok dikkat ederim. Ne demiş eskiler bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.

29 Kasım 2014 - 03:43:56

Tüketim çılgınlığı işte. En güzel telefonları alırız ama doğru düzgün dokunamadan hemen jelatin-kılıf ikilisiyle birleştirip telefonu bi korumaya alırız hemen. Parlaklığını kısarız ki şarjı dayansın. Aman dur 3G’yi de kapatayım!
Ya siz bu telefonlara akıllı demiştiniz, bi yanlışlık var ?!

28 Aralık 2014 - 01:53:37

Yüksek fiyatlı telefonları alınca da iş bitmiyor. Ekran koruyucu film, telefon kılıfı, güvenlik software’i derken en az 100 TL daha masraf çıkabiliyor.

gökhan
15 Şubat 2016 - 18:02:35

güzel bir blog sitesi tebrik ederim

26 Mayıs 2016 - 16:31:59

İnanılmaz keyif aldım, kaleminize sağlık