Enes İLHAN\ Kişisel Blog Öldü !

Kendimce 19 yorum 5.796 2 Mayıs 2013
Kişisel Blog Öldü !

Kişisel Blog Öldü ! Acaba bunca senedir kendimizi mi kandırdık yoksa o zamanlar gerçekten birilerinin kişiselini okumaya mı meraklıydık ? Bu sorunun cevabı üstünde günlerdir düşünüyorum. Daha önce bir yazımda kişisel blog ile teknoloji blogu karmaşasını anlattığım yazımı hatırlıyorum. En çok teknoloji ilgimizi çektiği için ya da hit’in kurbanı olduğumuz için kişisel diye açılan bloglar başka kategorilere doğru yol almaya çoktan başlamıştı. En çok eleştiri “adam kişisel adı altında blog açmış sonra hit kurbanı olup blogunda saçma sapan yazılara yer vermiş” gibisinden laflar ile doruk noktasına ulaştı.

Sonuna kadar haklılar. Bende o eleştiri akımını bizzat destekleyenlerdenim hatta. Ya genel bir kategori aç öyle devam et ya da kişisel diye bize maval okuma ! Özeleştiri yapacak olursam belki bende zaman zaman bu hataya düştüm. Hatta belki de kendimle en büyük çelişiği yaşayanlardan biriyimdir ama günlerdir kafama takılan şey işte burada gizli. Kişisel blog açıpta farklı kategoriye yönelenlerin tek söylediği “yazacak şey bulamıyorum” bahanesiydi. Bence bu çok masumane bir kelime. Aslında yazacak şey var da işin arkasında başka bir şey var.

Bence düşündüğüm en büyük etkenlerden birisi artık kişisel yazı yazanların okunmama hissiyatı. Bu benim kişisel saptamamdır katılırsınız veya katılmazsınız. İnsanlar artık kimsenin kişiselini merak etmiyor. Kişiselden kastım özel hayat değil yalnız. Yani bugün şunu yaptım yarın şuraya gideceğim gibisinden yazılar artık zerre okunmuyor. Bırakın yorum almayı millet böyle bir başlık görse kaçıyor artık. Bizde sonra yorum gelmemesinden yakınıyoruz. Belki bu yazım yorum almayacak ama bu bence artık kaçınılmaz son.

Dediğim gibi insanlar artık bu gibi şeylere ilgisini azalttı. İnsanlar artık ne istiyor biliyor musunuz ? Kendi çıkarları için yazılar, ücretsiz yapılan temalar, kendi egosunu tatmin edecek yazılara ilgi duyup yorum bırakıyorlar. Kendi çıkarları için yazılar dediğim böyle wordpress üzerine herkesin bilmediği ama onun belki de şans eseri gördüğü yazılar. Hoş ona da çoğu zaman teşekkür etmesini bilmeden, alacağı kodu alıp çekip giden insanlar.. Ama kızmıyorum bu insanlara. Çünkü biz kişisel adı altında blog açıp kod, tema vesaire gibi yazılar yazarsak bu onların değil bizim ayıbımızdır. Bizim de kendimize göre nedenlerimiz var ama !

Off sanki dejavu gibi oldu ha ne dersiniz ? İşler artık sarpa sarmış ve kısırdöngü’ye girmiş gibi. Bence insanlar artık kişisel blog açacaksa ad soyad şeklinde meta taglarında kişisel blog felan yazmasınlar. Sonra forumda yazıyorlar “kişisel blog kelimesinde ilk sırada” diye ! Halbuki siteye girdiğimizde kişisel blog namına bir şey yok, varsa da bir elin parmağını geçmiyor. Sanırım kişisel’in adını güncel blog ile değiştirmeliyiz. Çünkü kişisel diye açıyoruz, sonra siyaset, futbol yorumculuğu, eleştiri, webmaster uzmanlık konuları, seo’da ilk sıra garantisi gibi kendimizi inanılmaz derece de ilgisiz kategoriler de buluyoruz.

Demem o ki kişisel blog için öldü diyebiliriz. Ya güncel blog de kafana göre karala ya da kişisel deme onun adına. Ben artık dememeyi düşünüyorum. Kendi kafama göre karaladığım bir blogum var diyeceğim ama bunun adına kişisel demeyeceğim artık. Bilmiyorum bu fikrime katılır mısınız ama yanılıyorsam lütfen uyarın beni..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Takıntılarımız.." başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

2 Mayıs 2013 - 11:32:24

Kişisel bloglar hiçbir zaman ölmezdi abi de dediğin gibi biz öldürdük. Saçma sapan, kalitesiz yazılar yazdık, teknoloji yazıları paylaştık sonra adına kişisel dedik. Okuyucularda haklı bir yerde.

2 Mayıs 2013 - 16:29:56

5. sınıfa giden birisi webe ilgi duyar, kişisel blog adı altında blog açıp, hit için teknoloji yazıları yazarsa ve bir takipçisi iyi hit aldığını görüp o da kişisel blogunu teknoloji bloguna çevirirse bunu herkes yapar. Görüyorum, 30 yaşındaki adamda yapıyor bunu, 12 yaşındaki çocukta…

Hit alıp ego tatmin etmek için blogları mahfettiler, daha bir aylık bile olmayan siteye reklam almak için piyasayı alt üst ettiler. 1TL’ye banner reklam satan mı görmedik, blogunu 1TL’lik tanıtım yazıları ile dolduran mı görmedik!..

Reklamverenlerde de kafa yok! Mal mısın ki daha PR0 ve Alexa’da görünmeyen siteye reklam veriyorsun bre cahil insan!!!

Türk değil miyiz, neye elimizi atsak suyunu çıkarıyoruz.

2 Mayıs 2013 - 18:09:18

Pek ‘öldü’ denemez aslında. Ben Türkiye’de ‘kişisel blog’ kavramının hiçbir zaman farkına tam olarak varılamadığını düşünüyorum. Bundan ötürü de 5 sene önce neyse hala o bana göre. Tek fark internet kullanımı dahada yaygınlaştığı için, teknoloji yazılarına gelen hit arttı.

2 Mayıs 2013 - 21:18:05

Vallahi abi haklısın kendi “kişisel” blogumu açalı birkç ay oldu ama benim aklımdan geçmiyor değil biraz isim yapmak için teknoloji yazıları oyun yazıları bizler de ne yapacağımızı şaşırdık .

3 Mayıs 2013 - 11:59:40

sanmıyorumm

Çekirge
3 Mayıs 2013 - 16:14:47

Kişisel blog, sadece özel hayatıyla ilgili karşılaşılan şeyleri yazmak değildir bana göre. Daha geniştir. Bu sebeple kişisel olarak görülmeyen bir çok blog kişiseldir. Mesela teknoloji ile yazılan yazıların, blogu kişisellikten çıkaracağına değinmişsiniz. Kişisel blog sahibi teknolojik yazılar da yazar, internet ile ilgili yazılar da yazabilir fakat; bu yazıların kişisel blog yazıları olarak değerlendirilmesi için teknoloji, internet vs. kategorilerde yazdığı yazılar tamamen kendi düşüncelerini kapsamalı, tamamen kendi bakış açısıyla yazılmalı, hit toplama amacı vs. olmamalı. Bu kriterlere uyuyorsa, o blog halen kişisel blogdur diyebiliriz.

5 Mayıs 2013 - 00:51:33

Hocam size katılıyorum ama dediğiniz gibi kendi bakış açısından anlatırsa eyvallah ama benim söylediğim insanlar kişisel yazılar istediği etkiyi yaratmayınca kopyalayıp yapıştırmaya çalışan tipte insanlar. Bu özellikle 11-17 yaş arasında kişiler için geçerli. Bir de şunu söylemek istiyorum hep aynı kategorideki yazılarda sıkıyor bir yerde. Durum hâla karışık yalnız.

3 Mayıs 2013 - 23:15:45

Sonuna kadar haklısın abi. Ama ben genelde kişisel blogları seviyorum teknoloji blogu gördüğüm zaman kaçıyorum hep aynı yazılar hep aynı markalar. Her girdiğim kişisel bloga bir yorum atmadan çıkmam çünkü adam blogunun hakkını veriyor. Teknoloji bloglarının ziyaretçisi çoktur ama bu ziyaretçilerin katılımları azdır. bu katılımlar mesela yorum gibi. ama kişisel bloglar her yazıya yorum alırlar. buda onu kaliteli kılar bu benim şahsi düşüncem. Ben yeni kişisel blog açtım bundan önceki sitem sosyal ağ haberleri üzerineydi. Kişisel blogumda teknoloji yazıları yazmayı düşünmüyorum asla yazmam da 😀 Yazıda da belirttiğin gibi millet hit manyağı. Hit için herşey yapıyorlar.

ali
4 Mayıs 2013 - 12:37:11

Kişisel kelimesinin anlam alanına “kişi”yi ilgilendiren her şey girebilir, yeter ki kişi o alanı “kendinden” bir şeyler katarak doldursun. Mesela bir kişi hem bir futbol takımı taraftarı, hem bir kitap okuru, hem bir pul koleksiyoncusu, hem bir dijital aletler meraklısı, hem iyi bir televizyon izleyicisi, hem bir partinin destekçisi vs. olabilir. O kişinin bu alanların her biri üzerinde kalem oynatmaya doğal olarak hakkı olmalıdır. Ticari olanla, değerli olan yaklaşımı zaman ayırır nasıl olsa. Karamsar olmaya gerek yok aslında.

Bayram Yoğurtçu
4 Mayıs 2013 - 17:48:31

Güzel yazın Enes. Kişisel sitemi hiç bir zaman reyting aracı olarak kullanmadım. İnsanlar kişisel sitelerinde alakasız konulara yer veriyorlar. Reklam almaya çalışıyorlar, para kazanma hırsları bürümüş gözlerini. Tamam insanların gözlerin para hırsıyla boğuşuyor ama kişisel sitenden uzak tutacaksın. Kendi kişisel sitemde hiç bir kaygım olmadan yazıyorum. İzlediğim filmlerden tut, mesleki deneyimlerimden bazı küçük noktalarına kadar. Çok güncel miyim? hayır. kaygım yok. oldukça yazıyorum.

5 Mayıs 2013 - 00:56:31

Bu konuda fikrini sunan herkese teşekkürler. Hâla ortak bir noktaya varamadım kendi içimde. Fikrini sunan kişilerin yarısı hak veriyor, yarısı katılmakla beraber farklı bakış açıları getiriyor. Önemli olan da zaten farklı bakış açılarının olabilmesi. Sanırım karışık türde yazmaya devam edeceğim. Ben bugüne kadar yazdığım yazılarda zaten kopyala yapıştır yapmadım. İlk açtığım sıralarda yapmışsam bile eski yazılarımı sildim. Ama kendimi inandırdığım bir isim bulamadım. Kişisel blog tamam eyvallah ama kopyala yapıştır yapan insan da kişisel diyor. Benim rahatsız olduğum tek yer burası.

SalihToy
5 Mayıs 2013 - 01:33:58

Biryere kadar haklısın abi. (: Ama Blog olupta SEO yazar var ama böyle üşünen yok gibi. Adamın kişisel’i SEO yada WordPress olmuş. Böyle bir hassasiyet var.

5 Mayıs 2013 - 15:35:08

Bunlara artık alıştık be usta :(. Eskidendi o özenle yazılmış olan yazılar. Onlar gibi olabilmek için neler vermezdik o zamanlar :(.

5 Mayıs 2013 - 21:28:43

Kişisel blog ölmedi hala yapanlar var ama bu işi daha çok ticariye dökenler çoğaldı kolay para kazanayım felan.

15 Mayıs 2013 - 11:10:43

Kişisel bloglar ölmedi, hala yaşıyorlar. Tabi buna yaşamak denirse 🙂

Can Dirgen
29 Haziran 2013 - 23:39:21

4 yıllık kişisel blog geçmişimi sildim. Sebebi dediğin gibi kişisel bloglar öldü. Sosyal günlük tutuyorum inceleyebilirsiniz blogumu.

Bu arada beyn.org kişiselliğin dibi de kişisel blogluktan çıktı. Format değiştirmiş barış.

Umre Turları
6 Temmuz 2013 - 12:37:40

Kişisel blog, sadece özel hayatıyla ilgili karşılaşılan şeyleri yazmak değildir bana göre. Daha geniştir. Bu sebeple kişisel olarak görülmeyen bir çok blog kişiseldir. Mesela teknoloji ile yazılan yazıların, blogu kişisellikten çıkaracağına değinmişsiniz. Kişisel blog sahibi teknolojik yazılar da yazar, internet ile ilgili yazılar da yazabilir fakat; bu yazıların kişisel blog yazıları olarak değerlendirilmesi için teknoloji, internet vs. kategorilerde yazdığı yazılar tamamen kendi düşüncelerini kapsamalı, tamamen kendi bakış açısıyla yazılmalı, hit toplama amacı vs. olmamalı. Bu kriterlere uyuyorsa, o blog halen kişisel blogdur diyebiliriz.

Webence
22 Temmuz 2013 - 16:15:12

ayakta durmaya çalışıyorum sanki teknolojiden uzak durup kendimle alakalı yazılar yazmaya çalışıyorum eskiden hit kaygım vardı ama artık yok artık okurken bende keyif almak istiyorum…

24 Şubat 2014 - 13:55:07

kişiselblogların öldüğünü düşünmüyorum aksine diğerlerine göre gelecekte daha çok önem kazanacak