Enes İLHAN\ Kısaltmalar Sözlüğü

Tanıtıcı Yazılar Yorum Yok 2.879 14 Mart 2013

Kısaltmalar, internet aleminin gelişmesi, genişlemesi ve daha yaygın bir biçimde kullanılmaya başlaması ile hayatımıza daha fazla girmeye başlamıştır. Bilişim teknolojileri alanında ve bilişim teknolojisinin ürünü olan ve hayatımızda vazgeçilmez bir yer edinmeye başlayan cihazlarda kullanılan dil kısaltma kullanmayı teşvik ettiğinden, bu yaygınlaşma durumuna anlam verebiliriz. Kısaltmalar konusunda internette çok fazla içerik olduğunu pek söyleyemeyiz aslında. Var olan içerikler de sınırlı ve düzensiz durumdalar.

Tabi bu durum Türkçe için geçerli. Bu ihtiyacı karşılamak ve hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkan kısaltmalar konusunda internet kullanıcılarına yardım etmek için Kısaltmalar Sözlüğü‘nü hayata geçirdik. Kısaltmalar Sözlüğünde, bilinen kısaltmaların yanı sıra günlük olarak eklenen ve kategoriler altında sınıflanan, sistematik ve alfabetik olarak sıralanmış kısaltmaları görebilirsiniz. Mesela, Bilişim Kısaltmaları‘na girdiğinizde alfabetik olarak sıralanmış kısaltmaları göreceksiniz.

Kısaltmalar Sözlüğünde görmüş olduğunuz kısaltmalar (yani kısaltma sayfası) 3 dilde yazılmaktadır ve hangi dilde yazıldıkları açılımların üzerindeki bayraklarla gösterilmiştir. Bu açılımlardan ilki söz konusu kısaltmanın hangi dilde olduğunu gösterir. Örneğin; kısaltmamız USB olsun. İlk bayrak İngiliz Bayrağı, ilk açılım da İngilizce olacaktır. İlk açılımın altında ise USB‘nin Türkçe ve Almanca tercümesi yazılır. Örnek olarak şu şekilde gösterebiliriz:
Örnek görüntü Bu da tercüme yaparken kısaltmalar konusunda sıkıntı yaşayan tercümanlara yardımcı olacaktır. Tabi diğer dillerdeki kısaltmaların Türkçe ne demek olduğunu öğrenmek isteyenlere de.

Sonuç olarak; Türkçe, İngilizce ve Almanca kısaltmalar konusunda Türk kullanıcıların yaşadığı sıkıntıların önüne geçmek için hayata geçirdiğimiz bu proje her geçen gün büyümekte ve daha çok ihtiyaca cevap vermeye çalışmaktadır.

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Motor Oyunları" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İlk yorumu sen yapmak istemez misin?