Enes İLHAN\ İstanbul ve Çanakkale Gezim :)

Günlük 3 yorum 4.131 27 Nisan 2012

Cuma günü ikindi-akşam arası çıktık yola. Yolculuğun güzel geçeceğini düşünüyordum ama bu kadarını beklemiyordum doğrusu. Tamam belki yorulduk, belki rahatça uyuyabileceğim bir yer olmadı ama kesinlikle değdi bütün yorgunluğa. Saat 4 gibi yola çıktık, ertesi sabah saat 5‘de eyüp caminde olduk. Eyüp camisi gerçekten görülmesi gereken yerlerden. Sabahın körü olmasına rağmen sanki insanlar hacca gelmiş gibi kalabalıktı maşallah 🙂 İstanbul‘a daha önce gitmiştim ama tabi ki gezmek kısmet olmamıştı. Bu gittiğimde de pek gezemedim ama eskisine nazaran çok daha eğlendiğimi söyleyebilirim. Vapurla balık ekmek müthiş gidiyor yalnız 😀 Vapurla gezerken denize manzaralı yerleri geçirince içimden derin bir “ahh” çektim.. Ama bu kadar mı huzur verir oralar ? Keşke diyoruz ama her kula da nasip olmuyor işte.

Boğaz köprüsü gerçekten çok güzel ve öyle dizilerde göründüğü gibi küçük değil. 3 gidiş şeriti, 3‘te geliş şeriti toplam 6 şerit varmış köprü de. Maşallah yani, günde kaç araç geçiyor acaba ? Vapurla giderken bunları düşündüm işte. Rehberimiz çok iyiydi yalnız. O anlatınca herşey bir İstanbul Masalı gibi oldu 🙂 İnsanın böyle dinledikçe dinleyesi geliyordu. Derken istanbul’da bir cemaat yurduna kalmaya gittik. Kalacak yer bulamadık bizde toplantı odasına yayıla yayıla yattık ama çok rahatsız olduk. Her an birisi gelecek mi,geldi mi endişesi ile yattık.

Yurdu gezerken içinde yabancı öğrencileri görünce göğsüm ayrı bir kabardı arkadaş ya ! Orada Özbek,Kırgız,Rus,Türkmen,Moğolistanlı,Afgan vs. birçok kişiyi görünce gerçekten insanın tüyleri diken diken oluyor be abi.. Düşünsenize bu gençler analarından,babalarından,kardeşlerinden ayrılıp bizim ülkemize okumaya geliyorlar. Kaç kişi bu fedakarlığı yapar gerçekten bilemiyorum.. Şahsen ben dayanamazdım herhalde. Birisine sorduk 6 aydır gidememiş ülkesine.. Çok üzüntülü bir durum ama bunların mükafatını alacaklarını düşünüyorum inşallah..

Her neyse buradan saat 22:30 gibi otobüste olduk. Yalnız otobüs geceleyin işkence oluyor be aga ! Kafası tutulan mı dersiniz, osura osura yatan mı dersiniz, gazete açıp otobüs koridoruna boylu boyunca inek gibi yatan mı dersiniz ne ararsanız vardı. Hele birde ayakkabılarını çıkarıyorlar ya hâla düşündükçe burnumun direkleri sızlıyor be yaa ! Yapmayın abi yapmayın bunu. Teknolojide çığır açanlara sesleniyorum ..! En kısa zamanda kokmayan ayakkabı ve kokmayan çorap istiyorum. Ama lütfen. Ve de kesin çözüm olsun. Para kokan girişim istemiyorum ama parası neyse de vermeye razıyım 😛

Bu zulümden sabaha karşı 05:00‘de kurtulabildik. Saat 5 sularında çanakkale’deydik. Çanakkale’deki rehberimiz iyi değildi malesef. Sesi kısılmış ve ne dediği anlaşılmıyordu. Birde o yorgunlukla inanın çanakkale’den ben hiçbir şey anlamadım. Yani o etkilenmeyi o tarihi o anlatımla harmanlayamadım. Gözden akan uyku,rehberin o uykuyu getiren tiz sesleri.. Anca uykulu gözlerle fotoğraf çektirebildim. Çektiğim fotoğraflardan da anlayabileceğiniz üzere yorgunluk belirtileri mevcut.

Fotoğrafları bu arada yeni aldığım Sony Xperia S ile çektim. Ben işte böyle telefon istiyordum. Böyle gezilerde günlük hayatta fotoğraf ihtiyacımı gideren beni mutlu eden birşey istiyordum. Çok şükür en sonunda kavuştum. Allah herkese nasip etsin. Geziden çektiğim fotoğrafların bazılarını koyayım. Yalnız boyutlarını küçülttüm haberiniz olsun. Slayt olarak izleyebilmeniz için boyut ayarlaması yaptım. Yoksa her fotoğraf 2,53 MB civarındaydı.

Her neyse sizi yazımın en sonunda çektiğim fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum. Resimdeki şahsiyet naçizane benim. Sony’e teşekkürlerimi iletiyor, sizlere keyifli okumalar diliyorum arkadaşlar, selametle … 🙂

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Ne Yazayım ki !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

Emre
27 Nisan 2012 - 12:30:30

Abicim gerçekten resimlerin ve gezilerin güzel olmuş. Ölen şehitlerimizin mekanları cennet olsun. İstanbul gerçekten müthiş bir yermiş. Birgün bende gitmeyi isterim. Sağlıkla kal..

murat
2 Mayıs 2012 - 16:19:55

fotolar süper olmuş, bende birgün inşallah fırsatım olursa o eşsiz anadolu illerinden biri olan ve milletimizin birlik beraberlik sembollerinden biri olan çanakkale yi gezmek isterim. umarım sizin kadar güzel resimler çekerim..

8 Mayıs 2012 - 14:32:46

İstanbul harika bir şehir abi. Geçen yaz gitmiştim bende. Boğaz turu yapmıştık arkadaşımla beraber. Bağıra bağıra şarkı söylemiştik. Muhteşemdi. Hani anlatılmaz yaşanır derler ya. İşte İstanbul tam öyle.