Enes İLHAN\ İş Bulamama Sendromu

Kendimce 7 yorum 2.829 8 Kasım 2012

Herkesin başına geldiğini tahmin ettiğim bir olay bu. Çoğu insan özellikle Türkiye şartlarında mutlaka çalışmak ister. Aile bilincine ve bu olguya inanan çoğu insan artık kendisininde bir şeyler katarak aile halkına katkıda bulunmak isteyecektir. Ve bu onun en doğal hakkı olmakla birlikte artık işlerin el değiştirmesi anlamına da gelir aynı zamanda. Kimisi ailesi tarafından küçüklükte tatillerde veya boş zamanlarda çocuğunun sokakta boş boş dolaşmasındansa onu bir yere çırak olarak verirdi bizim buralarda. Onların tek hedefi çocuğum bir iş bir meslek öğrensin olurdu aslında. Kimiside bunu kasıtlı bir şekilde aklı başına gelsin diye gönderirdi.

Tabi ki o çocuk muhtemelen çok yaramaz olan çocuklardı. Evde anne babasının başının etini yiyen çocuk bir süre sonra eve cüzi de olsa bir para getirirdi. Çocuk aldığı haftalığın tamamını cebinden çıkarıp olduğu gibi babasına verirdi. Baba sorumsuz ise gidip onu bir güzel yerdi, o saf çocuğun ruhu bile duymadan.. Diğer baba ise çocuğun getirdiği para ile yine o çocuğa okulla ilgili onu memnun edecek şeyler yapardı. Bunlar bizim küçüklük hatıralarımızdı.

Ben ise diğer yaşıtlarıma göre hiçbir meslek öğrenmedim küçüklüğümde. Çalışmayı çok istememe rağmen çocukluğumu hep boş boş canı sıkıla kalkıla geçirdim. Çoğu yaşıtlarım çalışırken ben aylak aylak dolaşırdım. Canım çok sıkılırdı aslında. Yeri gelir onlara o kadar imrenirdim ki gidip benim de çalışasım gelirdi. Ama işte dediğim gibi bu bana hiç nasip olmadı. Ya bir berberin çırağı yada bir marangozun çırağı olmayı isterdim o zamanlar..

Şimdilerde ise okulun bitirilmesi ile oluşan stres sonucunda iş kavramını artık mecburi görüyoruz. En nihayetinde okumak için 1011 senemizi ayırıp okuma manyağı olmuşuz adeta. Doğal olarak artık bu birikimlerin bir sonuca ulaşmasını bekliyoruz. Büyüdükçe ve olgunlaştığımızı düşünerek artık profesyonel bir biçimde iş görüşmelerine hazırlıyoruz kendimizi. Ve belki de hayatımızda red edilmeyi buralarda göreceğiz ağır bir şekilde. Ben henüz böyle bir deneyim yaşamadım.

Şu sıralar CV‘me ne ekleyebilirim, diğerlerinden bir farkım olacak şekilde nasıl yapabilirim diye düşünüyorum. Artık çoğu işyeri deneyim istiyor. En az 2 yıl felan deneyim istiyorlar ama bu deneyimi biz nerede kazanacağız ? Sorun da burada başlıyor zaten. Bir yere nasıl kapak atacağız bilmiyorum ama bir şekilde bu deneyim olmalı artık.

Diyeceğim o ki Türkiye‘de birçok işsiz kervanına artık bende dahilim. Şu an Kamu Yönetimi 3. sınıf okuyan bir öğrenciyim ama yine de kendimi işsiz olarak görüyorum niyeyse.. Okulum bitince ne olacak bilmiyorum ama ben şu an bir şekilde hem çalışıp aileme destek olmak hemde okulumu okumak istiyorum. Çok mu şey istiyorum Allah’ım ? Herşeyin hayırlısı diyerek yazımı bitiriyorum. İşverenlerin herkese en azından bir şans vermesi dileği ile sayın okur..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Açıköğretim Rezilliği" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

8 Kasım 2012 - 12:53:42

Ülkemizde birçok kişi iş bulmanın temel şartı olarak üniversiteye gitmek gerektiğini düşünüyor. İlkokul, lise ve üniversite, toplam da 17 yıl! Okumak kimi zaman insanı geliştirsede çoğu zaman kişinin içindeki potansiyeli keşfetmesini engelliyor. 25 yaşına gelmiş biri hayatın gerçeklerine tepe taklak dalıyor. Çoğu kişi devleti bir güven tahtası olarak görüyor. Devlete gireyim de yan gelip yatayım hesabı. Halbuki dışarıdaki şirketler, işinin ehli olan birini topluyor. Üniversitedeki öğrencilerin ayağına bir sürü proje geliyor şirketler tarafından, amannn kim uğraşcak deyip yapmıyorlar. Kız yada erkek peşinde koşmaktan sosyal çevre edinmeyi bilmiyorlar. Şu Pamukkla üni. Endüstri müh. 4. sınıfım ve 2 stajımda da şirkete proje üretip verdim. Şu anda Türkiye’nin 2 büyük şirketinde çalışmak için çağrılıyorum. Dİyeceğim o ki, insan kendini geliştirmiyorsa, topluma bir değer katamacaksa, bırak işsiz kalsın. İş, sorumluluk gerektirir.( Konuya ağır bir dille son verdim ama kimsenin işsiz kalmasını istemem)

Server Bedii
8 Kasım 2012 - 15:52:51

Hocam Kamu Yönetimi’ni bitireceksin inş. ve halen işsizlik sıkıntısı yaşıyorum diyorsan ben buna sadece gülerim.

İktisat,İşletme,Kamu Yönetimi gibi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan kişiler bence çok çok iş fırsatına sahip.Artık eskisi gibi değil devlet zibil gibi özellikle bu bölümlerden memur alıyor.Kpss’den bi 85 al cup memur olarak gidersin biyerlere.
80-85 alamıyorsan zaten kusura bakma ama heralde işsiz kalırsın.

Özel sektörde de zibil gibi iş var ama adamlar ya kalifiye eleman istiyorlar ya da köle gibi çalıştırıyorlar yoksa işsizlik sıkıntısı değil işçi bulma sıkıntısı var artık Türkiye’de.

Boşuna canını sıkma,gelecek sene oturup düzgünce kpss’ye çalıştığın zaman inş. devlet memuru olarak güzel biyere atanırsın bölümünüzün önü açık.
Selametle

Server Bedii
8 Kasım 2012 - 15:54:34

Bu arada KPSS’den naptın hocam punın kaç ve hangi bölümden mezun olarak girdin ?

Taner AKSOY
8 Kasım 2012 - 16:27:08

Önemli bir konuya değinmişsin Enes. Bende eğitim fakültesinde öğretmenlik bölümünde okuyorum.Çok şükür benim bölümüm iyi tek derdimiz kpss olucak sanırım okul bitince onuda hallederiz işallah.Sanada hayatında başarılar hem okul hemde iş.

Aslı
8 Kasım 2012 - 19:41:44

Konuya bi bodoslama dalayım diyorum bi dur aslı sakin ol diyorum.Neyse en iyisi orta yolu bulmak
Öncelikle server kardeşim gerçekleri konuşalım.Söylediklerinin %80inin gerçek hayatla ilgisi yok.Kamu yönetimi,iktisat ve işletme ne yazık ki türkiyedeki en çetrefilli bölümlerdendir fen edb. fakülteleri gibi sorsan her yerde iş bulursun ama mezun çok olunca işte çok olmuyor maalesef.Kpssden 85 almaksa oldukça zor ve o aptal sınavı geçemeyince adama salak muamelesi yapmıyorlar mı ayrıca sinir oluyorum.IQ seviyesi 120nin altındaki adamların hazırladığı sınavı baz alarak insanları değerlendirmeyin

Özel sektöre gelince kusura bakmayın ama sallaması kolay.Özel sektör adamın etinden,sütünden ve yününden faydalanmadan adamı çalıştırmıyor.Burada ise hata devletin.Özel sektörde bir takım düzenlemeler yapılmadıkça,standartlar belirlenmedikçe tabi ki haklı olarak devlete kapak atmaya bakacağız.Çünkü çaremiz yok

Gelelim benim hikayeme jeofizik müh. ile çıktım yola.Baktım ne devlet ataması var ne de özel sektörde tutunmak kolay Büroya alacağım aletlerin en düşük maliyetlisi 50.000 dolardan başlıyor.Bende harita müh. geçtim.Eeee ne yapacağım kpssden 65 üstü alıp atanmaya bakacağım.Kısaca şu idealist olabilirsiniz ama Türkiye gerçekleri ideal bir bakış açısını kaldırmıyor.

Tabi benim ki genel bir yaklaşım onu da belirteyim.

9 Kasım 2012 - 00:37:33

@Mehmet CABAR,
Aslında çoğu yazdığın şey de haklısın mehmet. Sana kesinlikle katılmakla beraber farklı bir bakış açısı getirdiğin için teşekkür ederim. Ben olayın bu boyutunu(proje) hiç düşünmemiştim.
@Server Bedii,
Burak kardeşim öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Fakat rahat kafa ile 85 almak imkansız gibi birşey. Hele bir de sınava pek çalışamamışsan kazanmaya ihtimal bile vermiyorum. Özel sektörün ne anasının gözü olduğunu iyi biliyorum. İnşallah dediğin gibi atanabiliriz. Ben Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünden mezun olarak girdim. Fakat kaç puan aldığım bana kalsın lütfen çünkü çok düşük aldım. Tekrar teşekkür ederim.
@Taner AKSOY,
İnşallah KPSS’den güzel bir puan alırsın taner yoksa ne okuduğunun pek önemi yok gibi bu şartlar altında.
@Aslı,
Söylediklerinize katılmamak elde değil. Gerçekten düşüncelerinizin sonuna kadar katılıyor ve size hak veriyorum. Ortada bir Türkiye gerçeği var ki tüm tezleri çürütüyor. Yani akıl mantık işinin dışında bir olay. Sizin adınıza üzülmekle birlikte durumunuza hiç şaşırmadım. Türkiye’de öyle nitelikli elemanlar harcanıyor ki bazı işlerin başına nasıl geldiklerini bile bile okumak insana acayip koyuyor. Bu devirde torpilin olmazsa bence bir yere kadar. Bu düşünceyi kabullenmek istemezdim ama mecbur bırakılıyoruz. Torpil olmadan bir hiçmişiz gibi at koşturanlar yüzünden malesef birçok işsiz kalan insanlar bunalıma giriyor. Söyleyecek aslında birçok şey var ama şimdilik bu kadarla yetineceğim. Farklı bakışlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

12 Kasım 2012 - 13:05:42

Şu kpssden birşeyler olsada iş bulsak.