Enes İLHAN\ İnsanlara Hayır Diyememek

Kendimce 7 yorum 4.258 24 Temmuz 2014

Esselam-ü aleyküm kardeşlerim. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi sanırım aşırı iyi niyetten kaynaklanan bir sorunu anlatmaya çalışacağım bu yazımda. Sorunu yaşayanlardan birisi de bizzat benim. Küçüklükten beri süre gelen bu huyum yüzünden insanlara hayır diyemiyorum çoğu zaman. Yapacak pek bir şey gözükmüyor çünkü bu benim fıtratımda var. Çevremdeki insanlara karşı pek çok kez hayır diyemeyen bir insanım ben.

Bunun en meşru örneğini geçen gün başıma gelen şu olayla anlatabilirim; Üniversite de okuduğum zamanlar sağlık bölümünden büro yönetimi gibi bir bölüme geçiş yapan müthiş zekâlı (!) bir arkadaşımla aramızda geçiyor bu olay. Kendisi aslen adanalı ve ceyhan’a bu bölümü okumaya gelmiş. Her neyse lafı fazla uzatmadan sadede geleyim. Bizler devlet yurdunda kaldığımız vakitler bu arkadaşta devlet yurduna gelmişti. Aynı binada farklı odalarda kalıyorduk.

Benim kadim dostum olan Ahmet’i bir çok kişi severdi okulda ve sınıfımda. Bu arkadaşta ahmet’in samimiyetinden dolayı odamıza gelip sürekli muhabbet etme eğilimine girerdi. Buraya kadar her şey normal. Anormal olan ise bu çocuğun elini kolunu kullanarak millete sırnaşmaya çalışması. Gülerken “höğğ hahaha” deyip gelip bir anda omzuna sarılır sülük böceği gibi. Bende bu tarz davranışlardan hiç haz etmem. Bu arkadaşta ben ne kadar gıcık kapıyorsam yanıma yanaşmaya çalışıyordu.

Bende çoğu zaman kendisini dinlemiş gibi yapıp “he he” diye geçiştirdim. Baktım yavaş yavaş uzaklaşmaya başlıyor nasıl sevindim içimden o zamanlar. Sonra baktım ki okulun ilk dönemi bitti bu vatandaş okuldan kaydını sildirmiş! Ben tabi ilk duyunca şoklardayım ama sonra sevinsem mi üzülsem mi bilemedim karışık duygular yaşadım. Okulu bırakıp çeşitli işlere girmiş adana’da. En son dönerci’de görmüştüm kendisini.

Derken bizim okul bitti ve bu arkadaş nasıl olduysa tekrar dönmüş sağlık bölümüne ve şu an hâla okuyormuş. Velhasıl kelam bunun bir kız arkadaşı var dediğine göre. İlk başta inanmamıştım ama şimdi anlatacaklarımdan sonra inanabildim bende. Bu arkadaş “benim kız arkadaşım antep’te bir yere atanacak. Ona ev bulabilir miyiz ?” gibisinden benden yardım bekliyor. Bende iyi niyetimle “ben antep merkezde değilim hacı valla ilçe de oturuyorum” deyince umudu kesti.

Sonra kesin atama sonuçları açıklandı ve kız arkadaşı benim oturduğum yerin devlet hastanesine atanmış. Gelde deli olma yani ! O gün bir telefon bekliyordum birinden ve ne pahasına olursa olsun o telefona bakmam gerekiyordu. Bu vatandaşın da numarası bende kayıtlı olmadığından ve uykulu bir vaziyette olmamdan dolayı telefonu açtım ve bizim yılışık çıktı telefona ! Şimdi telefonu açtım bir kere kapatamıyorum da. Bu işte rica minnet zahmet bakar mısın eder misin bana dil döküyor. İşte kahretsin bende hayır diyemedim..

Tamam yaparız, bakarız gibi geçiştirdim ama benden haber beklediği kesin. Sürekli arıyor sürekli arıyor.. Neyse ki numara engelleme programı vardı bunu birkaç gün engelledim. Kafam baya rahatladı ama içim de içimi yiyordu. Buna bir mesaj attım ve bir yalan uydurdum rabbim affetsin. O gün bugün yaklaşık 23 aydır hiç konuşmadık bundan sonra da ne olacak bilmiyorum.

İşte durum aynen böyle sayın okur. Gerektiği yerde gerektiği kişilere hayır diyemiyorum. Aman gücenmesin, aman kalbi kırılmasın diye olan bana oluyor çoğu zaman. Ne kadar hayır demek istesem de bir türlü beceremediğim kesin. Hatta biraz araştırdım da bu hayır diyememek bir hastalıkmış. Eğer merak eden varsa şu yazıyı okusun. Herkesin şimdiden ramazan bayramı mübarek olsun..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "80'lerde Çocuk Olmak" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

24 Temmuz 2014 - 14:46:00

Hayir diyememek genelde yardımsever ,iyi niyetli insanların huyudur ..Yazında da bahsettiğin gibi kullanılma aşamasına gelmesi kötü..Aslında biz dinimizi tam anlamıyla bilmediğimiz için ,hayır diyemeyenlerin yanında ısrar etme huyu olanlar da çok..Buda dilin belalarından sanırım,karşı tarafı yalan söylemek zorunda birakiyor..Bu daha kötü bence 😉

31 Temmuz 2014 - 11:14:37

Bay Evet tarzı bir durum gibi duruyor ama değil. Bende de bu tarz bir hayır diyemeyişlik vardı. Hafiften azaldığını görüyorum.
Bu zoraki evetlerde karşındakinin iyiliğini düşündüğümüzden evet diyoruz ya hani, karşımızdakini düşünmeden kendi iyiliğimizi düşünerek cevap vermeyi öğretmeliyiz kendimize. Günümüz şartlarında iyi insan = enayi insan. Ne kadar evet dersek, işine yararsak, iyilik yaptığımızı düşünürsek o kadar enayi damgası yemiş oluyoruz karşımızdakinden.

2 Ağustos 2014 - 22:22:40

“Hayır diyememek” tamamiyle başa bela bir durumdur abicim. Ben de kendimden biliyorum ve sana da sonuna kadar katılıyorum.

23 Ağustos 2014 - 01:07:03

İnsanlara hayır diyememek çok büyük bir sorun. Bu aslında diğer insanlara kendinizden daha çok önem verdiğinizin göstergesi olabilir. Aslında hayatınızda çok fazla yer kaplamayan insanlara ne diyeceğim diye düşünmek çok doğru değil cevabınız hayırsa hayır diyebilmelisiniz bunu da yapa yapa öğrenmek gerekir. Hayır diyememek çok aşırı büyük bir sorun umarım bu tür problemi olanlar en kısa zamanda çözüme kavuşur.

HızlıAdam
31 Ağustos 2014 - 10:34:08

Bu makaleye tüm yaşanmışlıklarımla cevap vereyim.
Babam dünyada tanıdığım en merhametli insanlardan biridir. Bu genetik yapı evlatlarında etki göstermiş olmalı ki 3 kardeş olarak biz de pek “Hayır” kelimesini kullanamazdık. Benden 7 yaş küçük erkek kardeşim bu konuda “Kabullenilmiş çaresizliğe” mahkum ve toparlanmaya hiç gayreti yok. Onunla tanışırsanız, iyi niyetini sınırsızca sömürebilirsiniz. Ablam, ben ve kardeşime göre bu konuda daha iyi.

Gelelim kardeşim Furkan’a: Kendisi benden 7 yaş küçük olsada mahallede beraber top oynadığımız çocukluk dönemlerimiz oldu. Başkalarının uzağa gönderdiği topları hep kardeşim alırdı. Aman oyun bölünmesin. Veya top uzağa gittiğinde “Furkan uç hadi!” derdi bazıları. Sırf o topları alıyor diye defalarca benden dayak yemiştir kendisi. O zamanlar ben de ergen olduğum için şiddeti çözüm sanabiliyordum. Fakat kardeşimin iyi niyetini kullanan insanları gördükçe ben birazdaha katılaştım. Sanki kardeşimin intikamını almak istiyordum. Ben intikam diyorum ama kardeşim halinden çok memnundu.

Velhasıl, herşeye tamam, herkese yardım huyumu biraz törpüledim. Sonra benden alınan borç paraların geri gelmemesi ile birazdaha “hayırcı” olmaya başladım. Bugün eşe dosta verip geri istemeye utandığım paraları bir araya toplasam 7000 TL kredi kartı borcumu anında öderdim heralde. Giden gitti. Bir de araba aldığım da ikidebir emanet isteyenler vardı. Verdim bozuldu, verdim kaza yaptı, verdim pişman etti.

Araba ve parayı çok severim. Bu değerlerimin bu şekilde sömürülmesi üzerine insanlara merhamet etmek yerin insanlara merhamet eder oldum. İkinci kez bahsettiğim insanlar, düşünme yeteneği olan kişiler. Artık merhamet etmeyeceğim insanlar ise, Aşırı ısrarcı, insanları zor durumda bırakacak teklifleri kolaylıkla yapabilen, kendisinden istenildiğinde üşheneceği fakat sizin üşhenme ihtimalinizi düşünmeyen, düşünme yeteneği kısıtlı insanlara su bile veresim yok artık.

Ben de içimdeki sevgiyi çocuklara ve hayvanlara adadım. İstese bile kötü düşünemeyecek iki çeşit canlı. Çocuklar ve hayvanlar. Bir oğlum var 8 aylık. Sadece onu sevmek yetmiyor. Bir de çöp balığı var. Yatağımın hemen yanında kömidinin üzerinde durur. Gece lambası aydınlatmalı. Gözümü kapamadan önce suya biraz yem ufalar ve uyuyana kadar kendisini seyrederim. Bir aralar iguana baktım. Hayvan dostu babam, tüysüz hayvanı şampuanla yıkayınca öldü hayvancağız. Bu babamın aşırı sevgiden öldürdüğü 3 hayvan oldu. Daha öncesinde balıklarıma acımış ve biraz hava alsınlar diye kavurucu güneşin altında pencere kenarına koymuştu. Su ısınınca ters döndü hayvanlar.

Diyeceğim o ki: “Hayır” diyemeyen insanlar merhametli ve uyumlu kişilerdir. Eğer siz onlardan biriyseniz, hayvanları ve bebekleri severek ihtiyacınız olan sevgi verme tatminkarlığını yaşar ve düşünemeyen insanlara karşı daha sert olabilirsiniz.

Uzunca bir yorum oldu. Makalene makale eklemek istemezdim ama meramımı anca anlatabildim.

İyi bloglar

24 Nisan 2016 - 01:07:00

ne yazık ki benim kötü bir huyum. hayır diyemediğim için sürekli kullanılıyorum özellikle de sevgilim tarafından şunu al aşkım bunu al aşkım sonra bir bakımışım param bitmiş

Ayaz Kıbrıs
10 Temmuz 2016 - 23:19:41

Bazen insanlara hayır demek gereklidir. Bu bir meziyet olmalıdır.