Enes İLHAN\ İddaa Oynamak Haram mı Helal mi ?

Kendimce 45 yorum 43.139 2 Aralık 2011

Başlığı böyle attık ama şimdi her kafadan ayrı bir ses çıksın istemiyorum. Bu konuyu uzun zamandır araştırıyorum fakat cevabını tatminkar bir şekilde malesef alamıyorum. Haram diyen nasıl haram olduğunu anlatamıyo, helal diyen yine aynı şekilde anlatamıyor. Öyle yani baya karmaşık içinden çıkılamaz bir durum. Ben İddaa‘yı küçüklüğümden beri bilirim. Küçüklüğümden beri dediğim 10 yaşımdan beri vardır bu sayısal oyunu. Oynayanlar bir türlü alamazlar kendini. Ve ben eminim ki bu satırları okuyan insanların %60‘ı bu oyunu oynuyordur. “Hani tutmasada bir umut misali oynayan çok kişi var o yüzden böyle bir yüzde elde ettim nerden elde ettiğimi sormayasınız diye 🙂

Yani 20 kişiden en az 12‘si oynuyor gibi düşünebilirsiniz. Birde bu şans oyunu öyle bir tutuldu ki en çok oynanan şans oyunu haline geldi. Bizim zamanımızda hep talih kuşu yani milli piyango vardı. O milli piyango biletinin üstündeki kuşta bu talih kuşu denilen sözden gelir hatta 😉 {bilmeyenler için gereksiz bir genel kültür olsun işte} Milletimiz zaten millet olarak toptan bir şekilde hasta maçlara özellikle erkek kesimi. Artık öyle bir şey ki bayanlarda gitmeye başladı maça. Evde de izlemiyor hanfendiler stada gidiyorlar beleş ya 😀 {bedava deyimine tercih ediyorum} İşte öyle bir zamana denk geldik sayın okur. Kıyamet alametlerinde vardı bu söz aslında. Erkekler kadın gibi ,kadınlar erkek gibi davranmaya başlayacak diye. Neyse bu ayrı bir konu, asıl konumuza devam edelim.

Bende bu oyunu oynayanlardanım. Fakat benim bir hedef tutturmak, kısayoldan köşeyi tutturmak gibi bir hedefim yok. Bu oyun çıktığından beri toplasan 25 defa anca oynamışımdır veya oynamamışımdır bile. Benim amacım sadece sevdiğim ve az çok bildiğim bu oyunun bilet olarak heyecanı içerisinde olmak. Yani kuponu yatırdıktan sonra, bir elimde yatırdığım kuponun bileti diğer elimde telefonumda maçkoliğin uygulamasıyla maçları heyecan içinde takip etmek. Pek bir esprisi yok ama heyecan için denemeye değer. Haa tutturdum mu tabiki de tutturdum. Tutturduğum para tabi ki öyle büyük bir mebla değil fakat yukarıdada söylediğim gibi benim bu şans oyunlarıyla köşeyi dönme gibi bir niyetim yok, olamazda..

Tutturduğum parayı çok düşündükten sonra almamaya bir köşeye koymaya karar verdim. Tutturduğum kuponların parasını tabi ki harcamadım. İşte bu noktadan sonra da tıkandım. İnternette baya kapsamlı bir araştırma yaptım. Araştırdığım sonuçların %80‘i haram olduğu yönündeydi sayın okur..

Haram ama nasıl Haram ?

Haram diyenler ya kendilerine göre değerlendirmiş olayı ya da kuran’da şöyle ayetler var vs. şeklinde açıklama yapmış. Ben bu olayı hâla idrak edemediğim için sizlere de sorasım geldi. Gerçi beni tatmin eder mi bilmiyorum ama eğer bu oyunun haram değil bu oyundan kazanılan para günah değilse gider yine o heyecana kapılmak isterim. Fakat sizlerde haram olduğunu bana tam manasıyla açıklamak isterseniz bu fikrim ömür boyu değişmez artık. Zaten pek bir oynama isteğim yok ama oynama isteğimde tamamen yok olmuş değil..

Helal olduğunu kanıtlayabilecek bir yiğit var mı ?

Bana şu olayı aydınlatan insanın elini de öperim alnından da öperim valla. Ama yeter ki şu hırs ya da adı her neyse onun arasında kalmaktan kurtulayım. Bilmiyorum kafam çok karışık hâla düşünüyorum oynasam mı oynamasam mı diye ? Şeytani yanım “sen kendi ön sezilerinle kendi bilgilerinle kazandın” diyor fakat melaike yanımda ” alın teri dökmeden kazanılan para helal olur mu hiç ahmak” deyip beni fırçalamadan göndermiyor..

Sözün özü bu düşüncelerle bıkmakla birlikte artık ömrümün geri kalanında ya hep bir heyecan içinde olacağım ya da bu heyecandan vazgeçip başka heyecanlara yöneleceğim. Şans oyunlarından oynadığım ilk ve son oyundur bu İddaa zıkkımı. Ama öyle masum bakınca ne var ki canım bunda diyor dimi insan ? Bilmiyorum belki de gerçekten masumdur ya da gerçekten para tuzağından başka hiçbir şey değildir..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Biliyorum Baya Boşladım Burayı 🙁" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

2 Aralık 2011 - 16:26:34

Bence haram değil Enes abi. Çünkü alan razı veren razı. Söyleyeceklerim bu kadar.

Enes
2 Aralık 2011 - 19:42:04

Enes Abi bnm yaşım 15 bnde iddaa oynamayı çok severim (her nekadar tutmasada 😀 ) ailem her nekadar oynama,haram para desede oynuyorum cidden bir açıklık gelse bu işe sevinirim 🙂 

enesilhan
2 Aralık 2011 - 20:37:18

@kralizasyon

Ahmet inan bilmiyorum ama haram yönü daha ağır basıyor sanki

@Enes

Adaş inşallah açıklarlar valla bende hâla merak ediyorum.

Orkun
2 Aralık 2011 - 20:49:51

Bende normalde oynayan biriyim.Geçenlerde hatrı sayılır bir miktar para kazandım iddaa oyunundan.Fakat içim hiç rahat değil,bi an önce elimden çıkarmak istiyorum bu parayı.Haram mı ? Degil mi ? olayına gelecek olursak ben şahsen kendi egomu tatmin etmek amacı ile oynurum.Futbolu sevdiğim için sonuçları tahmin etmek bana haz veriyor.Para kazanmak tuzu biberi.Bence her türlü kumar günahtır.Başkasının parasını , kolayca harcamak bana sıkıntı veriyor şahsen.

Enes
2 Aralık 2011 - 20:50:37

Enes abi konuyla alakalı değil ama bir sorum olcak 
bnde wordpress kullanmaya başladım ve senin yorum kutunda ki altı çizgili ve numaralı yazı yazma eklemisin o nasıl yapılır söylersen çok makbule geçer 1 haftadır onu arıyorum 🙂
 

2 Aralık 2011 - 20:52:53

Pazartesi akşamları Kanal7’de Ömer Döngeloğlu hoca çıkıyor. İnsanlar arayıp sorular soruyorlar. Ona sorabilirsin Enes abi bence 🙂

2 Aralık 2011 - 23:29:26

Paranın bir önemi yok bence. İdda oynamaktan acaip haz duyuyorum. Yani para bahane heyecean şahane 🙂

3 Aralık 2011 - 00:18:50

Kumar ihtimaller üzerine oynanır.
İddaa da öyle.
Kumar haramdır.
İddaa da öyle.

enesilhan
3 Aralık 2011 - 02:38:21

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim konuya göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı. Bugün derinlemesine bir araştırma ile işi çözmüş bulunmaktayım ! Evet beyler &100 haram olduğunu kanaat getirdim dağılın 🙂 İşin şakası bir yana gerçekten harammış arkadaşlar. Bugün epey sağlam kaynaklara göz attım. Bundan sonra daha tövbe oynamam. Oynayanlarda kendi bilir ama bence onlarda oynamasın. İş zevkinede olsa giren giriyor. Haram para alarak daha fazla günah işlemenin anlamı yok bence. Ben tatmin oldum inşallah sizlerde olursunuz. Bu kadar kolay tatmin olunmaz fakat gördüklerimden sonra İddaa’nın İ’sini bile ağzıma almam 😉

3 Aralık 2011 - 10:30:31

1 kere oynamıştım. 2 hafta önce felandı. Bende 15 yaşındayım. Arkadaşım sağlam kupon diye ortak etti fakat tek maçtan yattık. Haram olduğunu öğrendim abi saol 🙂 

Yorumhane
3 Aralık 2011 - 13:05:46

Tüm şans oyunları haramdır çünkü; emeğin olmadan kazandığın paradr.

Okan
4 Aralık 2011 - 23:13:24

Yukraıya yorum yazmıştım ertesi gün gidip iddaa oynadım tuttu 😀

5 Aralık 2011 - 15:34:43

Tartışılır 🙂

enesilhan
5 Aralık 2011 - 21:16:15

Fikirlerini söyleyen arkadaşlara çok teşekkür ederim ben cevabımı buldum 🙂

Sivaslı58
7 Aralık 2011 - 21:25:02

Kardeşim İddaa vs. Şans Oyunları Haramdır Kuranda Bile Yazıyor Bunu Bir Müslüman Olarak Bilmeyenlere Yuh Diyorum Yani 🙁

Bozuntu Herif
8 Aralık 2011 - 15:56:01

haram da olsa helal da olsa oynuyorum kardeşim sırf bu oyunu oynuyorum diye cehenneme gidecek değilim ya … Zaten gelen paranın 4’te 1’ini gerekenlere veriyorum her ne kadar az da olsa bari bi sevabı dokunsun dimi Enes kardeşim ? 

9 Aralık 2011 - 14:28:56

🙂 Enes hocam iyi bir konuya değilmişsin. Evet arkadaşlar idda bir şans oyunudur ve kesinlikle haramdır. Sırf oynuyorsunuz diye haramın kuralları değişecek değil, herşey belli ve sabit. @Bozuntu Herif, görüşüne katılmasam da seni takdir ediyorum. Çünkü haram olsa da oynuyorum dedin. Bu gerçekten büyük birşey. Çoğu oynayanların haram olduğunu inkar ettiği gibi inkar etmedin. Aslolan da budur. Herkesin bir kötü alışkanlığı olabilir fakat kötü alışkanlığın “kötü” olduğunun farkında olabilmek büyük bir iştir. İnşallah birgün kötü alışkanlıklarınızdan kurtulursunuz. Vesselam

22 Aralık 2011 - 23:49:40

Güzel bir konuya değinmişsin Enes. Bu konuda şüphesi olanlar lütfen Diyanet İşleri Başkanlığı sitesindeki şu sayfayı okusun:

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe/2005/25022005.htm

Birçok kişi haram olduğundan şüphelendiği veya öyle olduğunu bildiği halde oynuyor şans oyunlarını. Ne yazık ki çoğumuz bazı yanlışları küçümseyip o hataya düşmekten endişe duymuyoruz. Ancak hayat iyi ya da kötü küçük şeylerin toplamından oluşuyor ve küçük bir iyilik bizi kurtarabilecekken küçük bir kötülük de birçok güzel şeyi kaybetmemize sebep olabilir.
     

26 Aralık 2011 - 20:53:26

Kur’an da tabii ki “iddaa” haram diye geçmiyor, ancak şanş oyunların kesin olarak haram olduğuna dair ayetler var. Bunu bir sohbette detaylı bir şekilde dinlemiştim. O ayeti araştırayım, bulursam paylaşırım sizinle.

enesilhan
27 Aralık 2011 - 00:56:01

@Sinan Yorulmaz

Çok iyi olur valla sinan şimdiden teşekkür ederim.

mustafa
30 Aralık 2011 - 23:30:24

iddaanın haram olduğunu biliyorum 2 ay önce bıraktım . 250 tl fln kazanmıştım ama almadım tekrar iddaada kaybettim bilmeyerek oldu ama harcamadım kendime sonuçta . ama kendine harcamasan da oynayınca günaha giriyorsun . hiç oynamamak gerekiyor . 

tufan şerbetçi
18 Ocak 2012 - 22:47:33

merhaba arkadaşlar elımızın altında internet gibi br nimet var her seyi oraya bakarak ogrene bılıyoruz tabıkıde iddaında haram ve yasak oldugunu kurandan ogrenmek cokta zor degıl simdi ilgili ayeti verelım buyrun hep bırlıkte okuyalı…1.“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”(Maide, 5/90-91)
 
2.birde içiyle ilgili hadis var onuda yanıa ileteyim istedim allah cumlemızı haramdan kabir azabından vecehennem atesinden korusun Allah kimseye zulm etmez ancak insan kendi nefsine zulm eder.bir bir arkadas yukarda des haramsada helalsada oynrım dıye uzuldum acıkcası bukonular 2 insan arasındakı degıl dırek yaratan rabbımızın yasagı onun ahireti onun cenneti cehenemi azımızdan cıkana cok dıkkat etmek lasım umarım fikrinden vaz gecersın allah yardmcımız olsun..“Resulullah (s.a.v.) hamrla (şarapla) ilgili olarak on kişiye lanet etti: “(Hammaddesinden şarap yapmak maksadıyla) sıkana ve sıktırana, içene ve sâkilik yapana, (imalathâneden müstehlike kadar) taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana, bunun parasını yiyene.”(2)

Turker
30 Ocak 2012 - 12:09:48

İdda oyunu haramdır.Şimdi diyeceksiniz neden?Ayeti kerime aşağıda ben tevsirci değilim ama günümüz şartlarında değerlendirme de bulundum.

1.“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”(Maide, 5/90-91)

Yukardaki ayette o günlerde şarp,kumar,fal ve şans okları vardı.Şans okları yani o zamanlar inançsız kesim bu şans okları atıp karşılığında ödül kazanması sistemine dayanıyor.Kişiler belirli bir mal miktar verip o okları alıp oynuyorlar kaybettikleri zaman üzülüp kazandıkları zaman seviniyorlardı.

Bu zamanki teknoloji de maçlar hakkında kişi şansına maç yazıp oynuyor.
Bildiğiniz gibi top yuvarlak sonuçun ne olacağı meçul şansa kalmış oluyor.
O zamanki şans okları bu zamanın idda,süper loto,at yarışı…

Eğer bir işte alın teri akıtmadan kazanç var ise bu haram oluyor.
Diyeceksin ki alın teri akıtmadan kazanmak neden haram?
Şöyle ki çalışmayan insan ter akıtmadan kazanan insan hep yattığı yerden kazanayım ister.Böyle bir toplumda ne üretim ne ihraç olur.Haksız kazanç insanları sadece ve sadece tembelliğe alıştırır.
İşte bu yüzden üreten çalışan ve halk arasında haksız kazanç sağlayıp kendini üstün görenler için haram kılınmıştır.

Zevk için oynayanlar: Güldürmeyin beni Allah aşkına…Kim harçlığını babasının alın teri ile kazandığı parayı zevki uğruna sokağa atmak ister.
Zevk için para harcıyorsanız gidin sinama,tiyatoya orada eğlenin zevk için…

Neyse ikna olmadıysan enes kardeşim mail/msn adresim yazılı eklersen görüşürüz.

Unutmayın ki:Kumarı oynayan değil oynatan kazanır…

ByGÖLGE
16 Şubat 2012 - 00:09:59

Kuran ı kerim de iddaa haramdır yazmaz kumar haramdır yazar tabikide ben bir dönem çok oynadım çok paralarda kaybettim çok paralarda kazandım bir yerden sonra hırs oluyor dikkat ederseniz bir çok kupon tek maçtan tek golden yarim sayidan falan yatiyor çok şükür zor da olsa bu lanet oyundan kurtuldum yeni bir sayfa açtım bu oyunun devlet onayı ile oynatılması çok garip degil mi sizce ? Şimdi değinmek istediğim daha farkli bir konu var bugüne kadar gazetelerde dergilerde tv lerde yılbaşı talihlilerinin hazin sonlarina hemen hemen hepimiz denk gelmisizdir bu tür oyunlardan hiçkimseye zerre hayır yok öyle yada böyle biryerlerden çıkıyor helal kazanmak varken haram yoldan kazanmak neyimize bizi tek maçtan yatiran takimin oyuncuları yenselerde yenilselerde paralarını tıkır tıkır alıyorlar bizim kaybetmemiz onların umurunda olur mu sizce ? Biraz akıllı olalım mantıklı düşünelim boş yere zamanımızı heba etmeyelim bu oyun yüzünden çok kimseler gördüm yuvası yıkıldı yol yakınken birakin bu illeti ileride çok pişman olacaksanız… Umarım faydalı olabilmisimdir…

zehra
21 Mayıs 2012 - 01:39:46

Benimde beyim oynuyor evlendigimizden beri kucuklugunden beri oynarmis halende oynuyor bir turlu vaz geciremedim 2 tane cocugumuz var zaman oluyor bizim asimizdan ekmegimizden kisip gidip o zikkimi oynuyor istersen milyonlar kazan ne farkeder yine kumara gidiyor bu tur oyunlari neden cikarirlar bilmemki,ByGOLGE kardesim keske benim beyimde bir gun olupta vaz gecse bu mezetten akli fikri topta macta ne benimle bir diyalogu var nede cocuklarimla oturur televizyonun karsisina elindede oynadigi keyat hic biz olmusmuyuz yasiyormuyuz umrunda degil tabi maclar daha onemli sevgili kardeslerim lutfen bu ziikkima bulasmayin oynayanda varsa biraksin hemen yuvanizi huzurunuzu bos seylerle bozmayin ben hergun agliyorum cok uzuluyorum cunku her gun oynuyor

cuneyt
25 Mayıs 2012 - 13:20:55

merhaba iddaa haram değildir nedenmi ?
ayrıntılı bir acıklama yapma geregi duyuyorum
simdi oncelikle kumar = şans oyunları = haramdır
örneğin bi kagıt yada zar oyunu ele alalım ya kaybedersib yada kazanırsınız dimi ?
simdi boyle bir durumda bilgiyle uzaktan yakından alakası olmadıgı için kumar oynamak %100 haramdır
peki gel gelelim iddaaya iddaa kumarmı ki haram olsun
sana bedava yada karsılıksız paramı veriyorlar yazı turamı attırıyorlar
eğer bir macı oturup iyi analizlerle iyi arasıtmalarla basarılı ve istiktarlı sekilde para kazanırsan o para sana helaldir ama eğer bir maca hiçbakmadan yazının basında belirttiğim gibi yazı tura seklinde sadece sansa dayalı oynarsan işte o zaman haram işlemiş olursun hasbel kader iddaa eğer işi ciddi yapıyorsan helaldir ama bu işte oyle kolay değildir nasılki asgari ucrete 10 saat calısıyorsan fabrika koselerinde amelelik yapıyorsan bu işede oyle zaman ayıracaksın yanı meslek haline getireceksin ama iddaa dan meslek olmaz cunku mbs saysı 3 dur bu durumda iddaa %100 sans ve talih oyunudur ama tekli bahis sitelerinde bahis oynamanın ve bahislerden bilgin dahilinde para kazanmamını hiçbir zararı ve gunahı yoktur kanaatindeyim cunku size o parayı bedasvadan vermiyorlar ama tekrar etmekte fayda var eğer işi sansa bırakıp yeterli analiz yapmadan bahis koyup kazanırsan işte o zaman sans olur ve sans = kumar = haramdır

yücel
4 Haziran 2012 - 19:11:55

eğer toplamda zararda değilsen nasıl haram olsun sen o kuruma para vermiş oluyorsun aralarda kazandığında ise kaybettiğin parayı geri alıyorsun iddaayı banka gbi düşünürsek gelecekte kendi paranızı almak günah olmasa gerek aksi takdirde idda kurumu cehennemde olurdu kimbilir oraya kurulmuş ve cezalandırılıyordur işte size felsefik açıklma içiniz rahat olsun 🙂

7 Temmuz 2012 - 22:59:08

Bence iddia oynamak haram. Çünkü o para sana çıkarsa ne yapacaksın ?:)

Gülümse : )
20 Temmuz 2012 - 13:57:37

Uyuzcum uzun zamandır siteni inceleyemedim. Bakıyorum da hala vazgeçmemişsin blog alışkanlığından 🙂

Geçen ki siteminide unutmadım cevabını vereceğim ben sana uyuzz :))

Şans oyunları dini boyuttaki uygunsuzluğu haricinde insanların maddi manevi duygularını da sömürüyor. Bu yüzden bence oynanması hoş değil. Maddi ve manevi anlamdainsanlara çok zarar veriyor. İnsanları çalışmadan para kazanma hayallerine sürüklüyor.

gamze
10 Kasım 2012 - 22:42:52

din işleri yüksek kuruluna sordum mailyoluyla sizde sorabilirsiniz gelen cevap şu şekilde
Cevap:
Öncelikle bilinmelidir ki,

Kazanmak ya da kaybetmek gibi neticesi önceden belli olmayan her türlü şans oyunu, çok küçük bir meblağ şart koşularak ta oynansa veya ortak bahise girilse, bu kumardır. Adı ne olursa olsun taraflardan birine para veya mal vb. menfaat temin ederken diğerini küçükte olsa zarara uğratan oyunlar, dinimizde kumar kabul edilmiş ve yasaklanmıştır.
Kur’ân-ı Kerim’de “meysir = kumar ” olarak geçen bu kelime; arapça da kolaylık anlamındaki “yûsr” kökünden gelmektedir. Bu nedenle kolaylıkla mal çarpmaya veya çarptırmaya vesile olduğu için bu oyunlara “meysir = kumar” denmiştir.
İslâm, haram içermeyen spor, oyun ve eğlence çeşitlerini helal kılmıştır. Ancak bunların kumar aracı yapılmasını yasaklamıştır. Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar(putlar)ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan şarap(içki) ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”( Maide:5/90-91) buyurulmaktadır.
Diğer bir ayette ise: ” İnsan için ancak çalıştığı vardır”( Necm: 53/39) buyrularak müslümanın kazancının şansa ve tesadüfe bağlı olmayıp, çabasının ve alın terinin ürünü olması gerektiği vurgulanmaktadır.
Bu itibarla, taraflardan birine menfaat sağlayan her türlü bahis, Kur’an-ı Kerim’in yasakladığı kumar kapsamına girmektedir. İddaa (Sonuç Tahmini Bahis Oyunu) da kumardır. Bu tür şans oyunlarının oynanmasında emek ve mesai harcaması veya bu oyunların devlet kuruluşları tarafından oynatılması bunun dinen meşru olduğunu göstermez. Çünkü, harcanan emek ve mesai dinin meşruiyet çerçevesinde olması gerekir.

Dinimizde her türlü şans oyunlarından çıkan para ise haramdır.
Bu tür kazancın sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilerek “tamamının” elden çıkarılması gerekir. Dolayısıyla haram yollardan elde edilen bu paralardan bunları elde eden kimselerin istifadesi caiz değildir.
Bu yoldan elde edilen meblağın ihtiyaç sahibi yoksul kimselere temlik edilmesinde ve onların bu parayı kabul etmelerinde bir sakınca olmaz.

Dogan
12 Kasım 2012 - 01:00:40

Ben 16 yasimdan beri iddia oyniyorum ,,ilk basta bundan cok zevk aliyordum cunku ayni zamanda futbolda oyniyordum ve maclari takip etmeyi cok seviyordum,,,ilk baslarda kucuk bi mevla yatiriyordum ve arada sirada kazaniyordum,,nezamanki ishayatins basladim yatirdigim para gittikce artiyoru ve kazanmayada devam ediyordum,,her kazandigim parayi tartmadan harcaniyrdum ge daha cok istiyordum ,,,neyseki kazandigim parayi harciyor ve ustune yine kendi cebimden koyiyordum yani zarar yapiyordum,,,sonra baktim haram para oldugu icin yaninda helal parayida götüriyordu ,,sonra bi ara tam birakmaya karar verdim,,ama son bi kupon yapayim dedim ve tekrar kazandim,,kazandigim parada cok buyük bi mevla (4000 euro),,sonra ne hikmetse yatirdigim miktar baya buyumeye basladi yeri geldi 200-300 euro yatirdim,,nede olsa kazandigim paradan yatiriyorum diye teselli ediyordum kendimi hep,,,ve kazanmaya devam ediyordum ,,,,ve gun geldi sansim kapandi ve sadece zarar yapmaya basladim ,,, kazandigim parayla tabiki gittim alisveris ,,sonra izin sonra yeme icme her turlu harcadim ,,ve tabiki iddia oynamaya devam ettim buyuk mevla yatirarark,,kazandigim parayi bitirdim ve ustune bir okadarda cepten gitti tekrar,,yani anliyacaginiz haram para yaninda helal kazandigim parayida götürdü,,,gel görünki bu illetten halen tam olarak kurtulmus degilim,,,allahim bana yardimci olur insallah ve haramdan kurtulurum,,,allahim sen seytanin ve nefsimin serrinden koru beni ve benim gibiler,,sen helal kazanclar nasip eyle bizler,,,,sayin okurlar ,,size tavsiyem bu illetten napin edin kurtukun ,,yoksa paranin hesabini kitabini bile yapmaniz imkansiz bisey ,,,biliyorumki bunu okuyanlarin cogu benimle ayni durumda ,,yani görün istiyorum bu durumu ,,cunku seytan bizi böyle tuzaga düsüriyor ,,nedense hep ayni düsüniyor her oynayan ,,,bi yanlisim varsa düzeltin lütfen,,ve bana dua edin bu illetten kurtulmam icin,,,simdiden hepinize tessekkür ederim ,,saygilarimla dogan aslan

Mehmet Yolcu
25 Kasım 2012 - 18:47:28

Bu oyun benim hayatımı kararttı küçük miktarlarla başladım ilk başlarda hep kaybettim sonraları tecrübe kazanmaya başladım ama kazandığım paraları da gene iddiaya yatırdığım için ve zamanla daha büyük meblalara oynadığım için onları da kaybetim üstüne elime geçen helal paralarıda yatırıp kaybettim haram paranın peşine düştüğüm için üniversite sınavına hazırlam gerekirken hazırlanmadım çünkü beleş kazanmak daha kolay geliyo insana bunu yazıyorum ama hayatımı karartma noktasına gelmiş olmasına rağmen hala kurtulamadım bu illetten inşallah kurtulurum böylece hikayemi paylaşmış oldum herkese saygılar…

murat
4 Mart 2013 - 19:09:22

arkadaşlar haramın cezası bu dünyada mı çikar yoksa ahirette mi. birde cezası gunahı işleyenden mi yoksa yakınlarından mı çıkar

Ahmet Emre Doğan
9 Nisan 2013 - 19:21:18

Arkadaşlar Bence Haramdır..
Çünkü Verilen oranlar hep kumarı oynatının kazanmasına yöneliktir bahisler hesaplanırken kendi kazancları düşünldükten sonra yapılıyor aşağadıki site okursanız daha iyi anlarsınz…
eğer sürekli para 1 kişi kazanıyorsa bir sıkıntı yok mu sizce ?

http://www.maxiddaa.com/bahis_kumar_midir

bir dost
19 Mayıs 2013 - 15:03:27

ayet bu:“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”

ilgilendiğin kısım:
“Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”

daha da yakından bakalım:
” Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”

iddaa için namazı bırakacak, 1 vakti bile kılmayacak bir insan isen haram ama oynadığın halde namazı kaçırmıyorsan ve ibadetlere devam ediyorsan sıkıntı yoktur. eski diyanet işleri başkanı da böyle düşünmektedir.

batu
30 Kasım 2013 - 11:49:33

beyler kimsenin kafasını karıştırmak istemem ama beni iyi dinleyin idaa haramdır bu doru ama ben oynuyorum heycan verici bu hayatta cok şey günahtır mesela benim arkadaşlarım var idaa günah ben oynamam diyor içki içiyorlar bende içki içmem idaa oynuyorum durum eşit oluyor zaten bu hayatta çoğu şey günah herşey günah diyip de takamamazlık da yapmayın demek istediğim şu beyler yaa elinizi herşeyden temmeli çekin mesela içki içmeyin idaa oynamayın bir kıza laf atmayın milletin arkasından konuşmayın yadaa hayatından çıkaramak istediğinizi çıkarın mesela ben idaayı içki den daha çok seviyorum biliyorum ikisi aynı şey değil ama ikisi günah ben idaaa sevdiğim için idaa ya dewam ediyorum gerçekden çıkarmak istediğiniz şeyi çıkarın bu hayyatta kimse mükemmel değil ama olmaya calısın yaaa herşeyden elinizi çekin yada hayatınızdan çıkarmak istediğiniz çıkarın

kaan
27 Ocak 2014 - 16:17:23

iddaa oyniyacaksanız sanaliddaa oynayın tabi para kazanmak için oynamıyorsanız

alex
19 Kasım 2014 - 12:12:39

Herkesin inanci kendine

hatice
15 Aralık 2014 - 18:20:54

merhaba yazınızın tamamını okumadım ama şu iddaa mereti ile ilgili söylemek istediğim bir kaç bir sey var. bana göre kesinlikle haram neden mi ben bir yıllık evlıyım ve eşimin iddaaya yatırdığı paralar yüzünden evliliğimiz bitmek üzere kim çıkarttıysa ondan nefret ediyorum ahirette elim yakasında olacak. oynamayın abiii yaa eşinizin çocuğunuzun annenizin babanızın önce kendinizin rıskını yatırmayın şu merete yaa bence tedavülden kaldırılması gerek bu oyunun çevremdeki bir çok kadın da bu dertten müzdarip yani yapmayın abi ordan gelecek paranın hayrımı oluyor sanki 3 giriyorsa 5 çıkıyor cüzdandan yapmayın etmeyin oynuyorsanızda oynamayın bırakın şu mereti kumarın her türlüsü haramdır……………

Abdullah
22 Aralık 2014 - 13:59:14

Biri kazanırken diğeri kaybediyor. Ortaya herkes para koyuyor kim tutturursa parayı o götürüyor. Bu açık bir kumardır. Fakat bilgi yarışmalarında yarışmacılar ortaya bir para koymazlar, o yüzden bu yarışmalar kumar sayılmaz. Loto, iddaa vs gibi şeyler ise %100 kumara girer

Mustafa Altunok
21 Nisan 2015 - 04:41:18

Şimdi haram para şöle diye biliyorum emek harcamadan kazanılan para bide diyelim siz iddaya 100 tl yatırdınız ve o kupon gitti üzülürseniz bi huzursuzluk duyarsanız o parayı alan haram para almış olur bende oynuyorum Allah affetsin en kısa zamanda bırakıcam 🙂

Emrah
4 Haziran 2015 - 13:49:06

Makaleyi sans eseri gordum. Bende bahis oynarim. Ve ayni sen gibi cok arastirma yaptim. Onlari anlatmama gerek duymuyorum simdi direk mavzuya gireyim. Iki noktada tikandim, biri helale biri harama gidiyor. Helal niye helal, bir esnafin sermaye yatirip dukkan acmasi, ve islerinin iyi gitmesi sansina bakar, her ne kadar isini iyi yapsan da nasibinde yoksa olmaz. Burda da para koyuyorsun ortaya ve bir baska ayni niyetli kisi ile iddialasiyorsun. Yani alan razi veren razi. Haram niye haram, bakalim veren gercekten razi mi ve sen bundan eminmisin? dinimizde sahsimiza gecem hersey icin helallik almamiz gerekiyor. Mantikli baktiginizda aldigimiz nefes icin bile Allah’a minnet duyariz degilmi ve sukur ederiz nefesimizi o verdigi icin en yuce oldugu icin hep onu anariz. Bir bahcedeki meyvedem nicin alip yemeyiz? Cunku sahibindem helallik almamiz gerekir akdi takdirde haram yemis oluruz. Iddaa da kazandigin parayi iddia oynayan milyonlarca insandan kazaniyorsun. Hepsinden helallik alman mumkun mudur? Yani simdi 2.5 alt dedigin bir maca 2.5 ust diyen bir adamin, son saniyede kazanilan penaltinin kacmasiyla kaybettigi kuponu sana kazandiriyor, o hirsla “tuh yatti mac, neyse kazanana helali hos olsun” diyecegini hic sanmam ki din iman kufurler girla gidiyor. Yani benim vardigim sonuc Haramdir cunku her ne kadar helal oldugu konusunda da bir gorusum olsa da ortada haram ihtimali oldugu icin haram helali yer ve haram diye sonuc cikar.

yusuf
5 Ocak 2017 - 17:22:06

arkadaslar ben mantigimla kinusuyorum yanlis bisey soylemek istemem aama haram olmasi lazim icinizde alan razi veren razi diyenler olmuss bankadada kredi alirken zina da yaoarken alan razi veren razi oluyor haram olmuyomu yanj benim ufakken bildigim tek sey alinteri helaldir calisarak kazanmak en iyisi bu gibi iddalarda coluk cocugunun rizkini sonucu beli olmayan biseye yatirmak haramdir bana kalirda hadi diyelim ticarette risk ama ticaret te belli sinirlar icinde para kazanma olayi var bunda ise ticaret veya vuct calsmasi yok bu benim fikirim Allaha emanetsin iz insallah Allahin yolundan cikmayiz

Tuğryul
27 Ocak 2018 - 15:40:08

Konu çok eski ama hala burada takılanlar için kendi görüşümü anlatmak istedim. Kuranı Kerimde ayet olarak kumarın pis iş olduğu ve haram olduğu bahsi vardır. Kuranı Kerimdeki bazı konuların da detaylı anlayabilmemiz için sahih olan hadis-i şeriflere bakmamız gerekir.(sahih olan hadis-i şerifin Kuran ile bağdaşması gerekir.) Bu noktada baktığımızda helal ve haram olan şeyler genel hatları ile bellidir. İddaa’ya yönelik direk olarak haram veya helal olduğuna dair çok net bir ifade Kuran veya hadislerde geçmesi pek mümkün değildir. Bu durumda müslüman olarak yapmamız gereken bu konularda bilgili hocalara danışmak ve onların verdiği fetva neticesinde bir tavır almaktır. Benim bu konudaki şahsi düşüncem ise; Peygamber efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şerifte Kuran’da haram ve helal olan şeylerin belirtildiği bunun dışında şüpheli olan şeylere ise hiç yaklaşılmaması gerektiğini belirtmiştir. (Bu hadis sahih bir hadis olarak kabul edilmiştir). Bu nedenle şüpheli olan bir konu olduğu için uzak durmak bence en doğrusudur.