Enes İLHAN\ Hint Filmlerine Düştüm Hacı

Sinema 11 yorum 4.039 29 Eylül 2013

Bu yazımda hint filmlerine artan ilgim ve sizlere tavsiye de bulunacağım bir kaç filmden bahsetmek istiyorum. Aslında beni en çok şaşırtan filmlerinin uzunluğu. İzlediğim ilk film ghajini’de ilk parttan sonra onun gibi bir part daha olduğunda hayretler içerisinde kalmıştım. Fakat film çok sürükleyici ve heyecanlı olduğu için izlemeden kapatamamıştım. Her hint filmi yaklaşık olarak 2,5 saat sürüyor arkadaşlar ortalama olarak. Ben izlediğim 56 filmden böyle hesapladım.

Hoşuma giden çok yönleri var aslında hint filmlerinin. Mesela hintlilerin ingilizce’yi konuşmaları beni hem gülümsetiyor hemde çok hoşuma gidiyor 🙂 Bir ingiliz aksanıyla konuşmasını bekleyemeyiz ama küçük peltek çocuklar olur ya mahalle de ona yakın bir aksanla konuşuyorlar. Senaryoları gerçekten çok ilginç ve çok gerçekçi. Bilmiyorum ama kültürleri, gelenekleri, yaşam tarzları Türk’lere çok benziyor. Bilmiyorum belki de bana öyle geliyordur. Bu arada amerika’da nasıl hollywood varsa hindistan’da da bollywood filmleri var. [bkz: bollywood]

Şimdiye kadar dediğim gibi 5-6 hint filmi izledim belki daha da fazladır. Çoğu beni etkisi altında bırakmıştır. Bu hint filmlerini izlemek isteyipte fırsat bulamayan ya da tam açacağı sırada vazgeçen insanlara şunu tavsiye ediyorum. Çoğu hint filmlerinde araya serpiştirilmiş en az 23 klip bulunmakta film içinde. Belki de o yüzden film süresi bu kadar uzuyordur. Her klip neredeyse 78 dakika. Benim sizlere tavsiyem bu kliplerde ileriye alın filmi, izlemeyin o klipleri. Yine de izlemek isteyen izlesin ama türkçe alt yazı ile çok saçma oluyor 🙂

Bir de çok uzatınca filmden sıkılmamak adına yapılacak en iyi şey dediğim gibi ileriye sarmak.. Bu arada dikkatimi çeken başka bir olay daha var. Önemli filmlerin başrol oyuncuları olan aamir khan ile shahrukh khan’ın yaşları o kadar dikkatimi çekti ki oha dedim resmen ! İkisi de 1965 doğumlu ve ikisi de 48 yaşında inanılacak gibi değil abi.. Ölümsüzlük iksirimi içiyorlar ne yapıyorlar hindistan’da anlamadım gitti..

En beğendiğim filmler şu ana kadar ghajini,my name ise khan,rab ne bana di jodi ve swades: we, the people. Bu filmleri gerçekten etkilenerek izledim. Sağolsun benim gibi hint filmlerine düşkün olan ve neredeyse bollywood’u yalamış yutmuş ubeyid kardeşimden tavsiyeler alarak yeni filmler keşfediyorum. Sizlerin de mutlak suretle bu ve buna benzer filmleri izlemenizi şiddetle öneririm. Google’a “en iyi 10 hint filmi” yazarak dünya çapında izlenen hint filmlerine bakabilirsiniz.

Bu yazımda hint filmlerine artan sempati ve ilgimi anlatmaya çalıştım. Altyazı ve mısır ile gerçekten doyumsuz oluyor filmler 🙂 Tabi bir de hem güldürüp hem ağlatan filmler var ki onları sormayın gitsin.. Eğer hâla izlemediyseniz ve izlenecek filmler arıyorsanız tavsiyelerime bir bakın derim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Bir Daha Türk Filmi mi Asla !" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

30 Eylül 2013 - 00:48:57

Bence de kültürleri,hal ve hareketleri Türk’lere çok benziyor.Hint filmlerini ben de beğeniyorum.Duygusal yönleri de bize çok benziyor.En son Taare Zameen Par isimli filmi izledim.Gerçekten güzel bir filmdi.Tavsiye ederim.

1 Ekim 2013 - 23:37:46

Teşekkür ederim murat yorumun için bende izledim zamane taare par’ı. Gerçekten bu da güzel bir filmdi.

30 Eylül 2013 - 11:04:04

Ben de daha önceden bir Hint filmi olarak çevremdekilerin şiddetle önerdiği “3 idiots” filmini izlemiştim. Gerçekten de başarılı bir filmdi. Bayağı bir beğenmiştim.

Ayrıca “Aamir Khan”ın 48 yaşında olduğunu şuanda ben de şuanda senden öğrendim. Bir “Oha!” da ben çektim resmen. Ben o adamı Maksimum 28-30 civarı bir şey sanıyordum. Vay anasını! Eğer varsa öyle bir gençlik iksiri ciddi ciddi ben de o iksirden istiyorum. 😀 Bu arada seni mimledim Enes abi. Hazır yorum yapmışken, bu bilgiye de şuraya bir sıkıştırayım bari. :))

Webence
30 Eylül 2013 - 12:45:46

Benim adım Kahn filmi gerçekten mükemmel bende sıkılmadan izledim bu filmi gerek konusu gerek akıcılığı ile gerçekten kaliteli bir film…

30 Eylül 2013 - 14:46:55

Bu iki adama ben de gerçekten hayranım. Yaptıkları işi en iyi şekilde yapıyorlar ve her ikisi de Müslüman. Ayrıca abi 3 Idıots’da süper bi filmdir. Öyle hiç göründüğü gibi bi komedi filmi değil, bildiğin dram filmi ama çok çok iyi. Kesinlike izle derim. Çok iyi hayat dersi veren bir film.

30 Eylül 2013 - 19:50:24

Hint filmleri son zamanlara harbiden damgasını vurdu abi ya :D. Özellikle 3 idiots adlı filmi izleyince işte film budur diyesi geliyor insanın :).

2 Ekim 2013 - 00:07:10

Hint filmlerine o kadar önyargılı davranıyordum ki abi kendimi geçtim başkalarının izlemesine dahi engel oluyordum. Fakat ne zaman My Name Is Khan filmini izledim o an çok şey değişti benim için. Sadece film izleme anlamında değil filmden sonra da hayata bakışım bir nebze olsa da farklılaştı. Hayatımda bu film kadar güzel çok nadir film izlemişimdir.

Senin de dediğin gibi aradaki klipler bazen sıkıcı olabiliyor ama ben oraları atlayıp sonradan Türkçe altyazılısını izliyorum kliplerin. Özellikle Rab Ne Bana Di Jodi’nin sözleri çok hoşuma gitmişti. Sende Rabb’i gördüm diyor.

Aamir Khan ile Shahrukh Khan’ın oyunculukları hakkında eleştirilecek bir şey yok zaten. Muazzam tek kelimeyle. Birde Kajol’un oyunculuğunu da çok beğeniyorum.

Bu arada Shutter Island’ı izlediysen yorumlarını bekliyorum abi. 🙂

2 Ekim 2013 - 13:23:05

Ben de başladım izlemeye bakalım ne kadar daha üretken olacaklar da biz de izleyeceğiz. 3 İdiots bir harikaydı ama 🙂

2 Ekim 2013 - 18:11:27

@kralizasyon,
3 idiots’u da izledim ahmet fakat yazı da nasıl olmuşsa unutmuşum 🙂 3 idiots bu sıralamam da başı çeker zaten.
@Oğuzhan isa temiz,
Aynen öyle kardeşim. 3 idiot’su ne duygularla birkaç defa izledim 🙂
@Usluer,
Aslında bende senin gibi ön yargılıydım ismail ama sonra ne olduysa aamir khan’ın bir filmine denk geldim. Oyunculuğunu çok beğendiğim için hakkında araştırmalar yaptım. Oynadığı diğer filmleri de izleme kararı aldım. My name is khan’ı izledikten sonra da sahrukh khan’ı da beğenmeye başladım. Adamlar gerçekten işi çözmüşler. Kajol’un oyunculuğu dediğin gibi güzel. Gerçi hint kadınlarının çoğu güzel olduğu için kadınlarda kim oynasa güzel oynuyor allah için 🙂

Bu arada shutter ısland’ı izledim ismail ama sonlara doğru dediğiniz gibi gerçekten kafayı yemeye başladım. Fakat film hakkında hala aklımdan sorular geçiyor, filmi unutamadım açıkçası. Belki de filmin bu kadar güzel olması hem soru işaretleri hemde leo’nun inanılmaz oyunculuğu ile birleşince tadı damağında kalıyor insanın. Teşekkür ederim kardeşim bu tavsiyen için, zamanımı öldürmeyen güzel bir film izletmeye vesile olduğun için 🙂
@Çağrı Mustafa Alkan,
Gerçekten harikaydı abi. Hâla izlemeye devam ediyorum. Tabi ince eleyip sık dokuyarak güzelin de güzelini seçerek izlemeye çalışıyorum 🙂

4 Ekim 2013 - 20:25:11

3 İdiots gerçekten çok başka bir film 3-4 defa izlememe rağmen hiçbirinde sıkılmadan izlediğim nadir filmlerden.

Aygülce
4 Aralık 2013 - 20:38:51

Bu aralar ben de Amir Khan filmleri izliyorum, 3 idiots’dan sonra Hint filmleri baya ilgimi çekmeye başladı.