Enes İLHAN\ Herşey Bitti Sıra Ona mı Geldi..

Özgün Yazılarım 3 yorum 2.130 13 Kasım 2012

Bu sözü küçükken annemden sıkça duyardım. Her yeni birşey istediğimde veya ‘anne şunu da alalımmm” gibisinden bir feryat ettiğimde direk bu laf ile karşı karşıya kalırdım. Çocukluk işte, hangi çocuk güzel gördüğü şeyi istememiştir ki ? Çocukların kendisi küçük ama hayal dünyaları büyük olurmuş. Her çocuğun kendi kafasında kurguladığı öyle büyük dünyalar vardır ki biz yetişkinler onların hayal güçlerinin yanına bile yaklaşamayız. Hatta üniversitedeki değerli bilgisayar hocamın çok güzel bir önerisi olmuştu okuduğum zamanlar:Eğer beyninizin sol tarafını geliştirmek istiyorsanız bir tane çocukla oturun ve onunla karşılıklı oyun oynayın” derdi. Bu fikri gerçekten çok beğenmiş ve çok hoşuma gitmişti..

Küçükken çok hayalim vardı ama gerçekleşmesi mümkün olmayan.. Soyut kavramdan somuta yöneldiğimde ise bisiklet istemiştim en çok babamdan.. Benim hayatta bir tek bisikletim oldu, o da 3 tekerlekli.. Onu da bizim sağolsun kuzenler içine etmişti. Benden yaşça büyüklerdi ve beni kandırıp kendileri binerlerdi. Benim somut hayalim ise iki tekerlekli, 18 vitesli, şanzımanlı Bianchi idi.. Ne kadar dil döktüysem babama bir türlü aldırtamamıştım o bisikleti..

Şimdiki çocuklar gerçekten çok şanslı. Kardeşime benim hayalim 7 yaşında nasip oldu. Ben boyutuna önem vermemiştim halbuki. İki tekerlekli olsun da ne olursa binerim hesabı.. Yaşıtlarımda gördükçe binmeyi çok isterdim. “Bi tur versene bineyim, karşıdan döner gelirim” diye teklif sunardım acılı bir şekilde ama bindirtmezlerdi i*neler.. Bu acılı söyleyiş bana bisiklet alınmayışın bir burukluğuydu. Kararın ardındaki kızgınlık ise hem bisikletin alınmayışının sonucunda elin çocuğuna muhtaç olmanın kızgınlığı hemde o çocukların artist şekilde trip yaparak red etmelerinin bir sonucuydu..

Sonra yeni tekliflerle giderdim o pu*tların yanına.. Çok sevdiğim pikachu tasomu bi tur bindirmeye karşılık takasa bile giderdim.. Bu seferde elimdeki tüm tasoları isterlerdi. Bisikleti vermedikleri gibi artistlik yapmayı da iyi bilirlerdi. Çoğu teklifimin sonu dövüş kavgayla biterdi. O kadar hırslanmışım ki çocukla dövüşürken çocuğa değil de bisikletinin tekerlerine tekme atardım.. O kadar içimde kalmış işte..

Sonrasında ise kendime yeni yeni şeyler aramaya başlardım ama o içimdeki uhte gitmemişti bir türlü. Uçurtmalarmı dersin, bilyelermi dersin, tasolarmı dersin, topaçlarmı dersin hepsini denedim ama işte o çocukluk arzusu içimde kalmıştı o zamanlar.. İşte sonra isteklerimin karşısında çoğunlukla annemi bulurdum: “Herşey bitti şimdi de sıra ona mı geldi” diyerekten kapıyı örtüp belimi kapıya vererek çok ağladığım olmuştur..

Esti geldi gecenin bu vaktinde. Annem hâla büyümediğimi söyler. Hangi anne çocuğunun büyüdüğünü söyler ki ? “Sen benim gözümde hâla çocuksun” lafını hepimiz duymuşuzdur.. Bizler ne kadar büyüsekte içimizdeki çocuğun isteğini ve büyülü dünyasındaki umudu kaybetmemek dileğiyle.. Hoşçakalın canlar..

Bu yazıdan önce yazmış olduğum "Parmak Kaldırma Hatıraları" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar ;

13 Kasım 2012 - 02:24:19

Çocuk kalabilmek önemli.İçindeki çocuğu yaşatmak..Küçük şeylerle mutlu olmayı bilmek ve hayaller kurabilmek :))

13 Kasım 2012 - 16:21:46

“Büyüyerek çocukluk ettik” diye güzel bir laf var. Çok şeyi anlatıyor aslında. İnsan içindeki kişiliği çocuk bırakmalı bence. Ki o zaman mutluluğun basit şeylerde gizli olduğunu görebiliriz 🙂 Yazını okuyunca bilyelerim(biz meşe derdik), tasolarım, beyblade’im, maytaplarım aklıma geldi bak:)

Selim ŞİMŞEK
13 Kasım 2012 - 23:02:47

Benimde çok duyduğum bir cümleydi, gerçekten çocuk kalmak varmış 🙂